איך תראה הממשלה הבאה? ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
נתניהו והשרים. ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

אחרי המתקפה החריפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בסרטון שהפיץ נגד התנהלות המשטרה בחקירותיו וגיוס עדי המדינה, שרי הליכוד שותקים. פנינו לשרים בבקשת תגובה לסרטון, חלקם סרבו להתייחס וחלקם לא ענו כלל. נכון לרגעים אלה, השרים היחידים שהתייחסו לסרטון הוא השר להגנת הסביבה זאב אלקין בתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל והשרה לשיווין חברתי גילה גמליאל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהדובר של שרת התרבות מירי רגב, שבדרך כלל ממהרת להגיב, לא קיבלנו תשובה כלל. פנינו גם לדוברו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שממונה על המשטרה, ולא קיבלנו ממנו התייחסות.

לטלפון של שר המדע והחלל אופיר אקוניס ענה דוברו של השר, שביקש שנשלח לו בקשה לתגובה בוואטסאפ - שאליה לא קיבלנו מענה.

ימונה לשגריר באו"ם? גלעד ארדן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
גם השר לבט"פ ארדן לא הגיב | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

הדוברת של שר התיירות יריב לוין ענתה עם הודעת טקסט בה נכתב: "הוא לא מתראיין כרגע". לטלפון של שר התקשורת איוב קרא ענה אדם אחר ואמר שהשר נמצא בפגישות. פנינו לדוברת שלו שממנה לא התקבל מענה.

הדוברת של שר התחבורה ישראל כ"ץ ענתה לטלפון וביקשה לשלוח את הבקשה בהודעה כתובה. שלחנו ועד לרגעים אלה לא קיבלנו מענה כלל. שר הרווחה חיים כץ לא ענה לטלפון, והדובר שלו לא התייחס לפנייתנו. מצחי הנגבי, השר לשיתוף פעולה אזורי, לא התקבלה תגובה.

השר להגנת הסביבה זאב אלקין התראיין הבוקר לגלי צה"ל והגן על דברי נתניהו בסרטון: "לא חושב שראש הממשלה התכוון לביקורת על היועמ"ש, יש יחסי עבודה תקינים וטובים ביניהם". אלקין התייחס לפרקטיקה של גיוס עדי מדינה: "יש הרבה שאלות ותהיות בנוגע לריבוי של עדי מדינה שמגייסים נגד רה"מ, זה לא מקובל במשפטים מהסוג הזה".

הבקשה המפתיעה של השרה רגב (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ממירי רגב לא התקבלה תגובה | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

אלקין גיבה את טענות ראש הממשלה נתניהו וטען נגד הניסיון להציע לעדי מדינה מחיקת עבירות תמורת למידע שיספק בפרשיות השונות בהן נחקר נתניהו. "זה לא מעשה שאתה עושה עם יד קלה על ההדק, אתה פותר מאחריות מישהו שהיית רוצה למצות איתו את הדין", הוסיף. אלקין המשיך: "כשחלקים מהעדויות מודלפים ללא הפסקה, מותר לרה"מ להביע את עמדתו".

השרה לשיווין חברתי, גילה גמליאל הגיבה הבוקר לנושא בריאיון לאילנה דיין בגלי צה"ל. "לא צריך לתרגם תחושות, אני לא מתכוונת לחלק ציונים לאנשים", אמרה. "אני סומכת על כל רשויות אכיפת החוק, יחד עם זאת אני רוצה לומר שאחת הבעיות היא שהתהליכים איטיים ואין סבלנות לתקשורת ולציבור וצריך לחכות בסבלנות".

ראש הממשלה: "רוצים להיחלץ? לכלכו על נתניהו"

אמש תקף ראש הממשלה בחריפות את התנהלות המשטרה בחקירותיו ואת החתימה של כמה ממקורביו על הסכמי עדי מדינה. "כשיש משהו אמיתי לא צריך עד מדינה אחד, וכשאין שום דבר גם אלף עדי מדינה לא יעזרו", כתב בחשבון הפייסבוק שלו במהלך ביקורו בארה"ב.

בהמשך הפוסט שלווה בסרטון תקף נתניהו את אופן התנהלות המשטרה בחקירתו. "אני לא נוהג להגיב על 'הכותרות המרעישות' כביכול. אבל קראתי משהו באחד העיתונים שגורם לי לחרוג ממנהגי, קראתי על אדם שנלקח לחקירה, מפעילים עליו מכבש לחצים, אומרים לו: 'שקר, תהיה עד מדינה' - והוא מסרב". נתניהו הוסיף כי "קשה להאמין שבמדינת ישראל, בדמוקרטיה שלנו ב-2018, יש דברים כאלה".

"אני רוצה להגיד כמה מילים על תעשיית עדי המדינה. הוסיף נתניהו לתקוף את חתימות המקורבים לו על הסכמי עדי מדינה ובראשם ניר חפץ. "לוקחים אנשים שטוענים שהם ביצעו איזה עבירה. מכניסים אותם למעצר, מהלכים עליהם אימים, אומרים להם: ״החיים שלכם הסתיימו, החיים של המשפחה שלכם הסתיימו. אנחנו ניקח מכם כמעט הכול, גם את החירות שלכם. אתם רוצים להיחלץ מזה? יש מוצא אחד - לכלכו על נתניהו. לא חשוב שתגידו שקרים הזויים, העיקר - לכלכו על נתניהו".

בסוף דבריו הוסיף רה"מ כי "המרדף האובססיבי הזה אחרי עד מדינה אחד ועוד עד מדינה ועוד עד מדינה זו ההוכחה הטובה ביותר שאין כאן כלום. אז הם ימשיכו בשלהם ואני אמשיך בשלי, בעשייה ההיסטורית כאן למען מדינת ישראל. וימים יגידו עד כמה הביקור הזה היה חשוב לביטחון ישראל". עוד ביקש נתניהו להודות לגולשים הרבים שתומכים בו ובמשפחתו: "זה מחמם את הלב שלנו תמיד ובייחוד בימים האלה. תודה רבה לכם".