ראובן ריבלין (צילום: לע"מ, חדשות)
הנשיא ריבלין, ארכיון | צילום: לע"מ, חדשות

נשיא המדינה נאם היום (ראשון) בכנס 70 שנות דמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואתר מקור ראשון, והתייחס באופן מרומז למתיחות שנרשמה לאחרונה בין חלקים גדולים מהמערכת הפוליטית והציבור למשטרה על רקע חקירות ראש הממשלה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אין כל ספק שדמוקרטיה היא מפעל שברירי", אמר בפתח דבריו. "דמוקרטיה היא מפעל שחשוף מכל איבריו מבית ומחוץ לכוחות גדולים שמאיימים לקעקע את יסודותיה". עוד הוסיף כי "יש לנו אתגרים, אבל אנחנו צריכים להתמודד איתם מתוך אמונה בחוסן של העם בישראל ובחוסן של הדמוקרטיה הישראלית". 

בהמשך התייחס הנשיא ריבלין לפלסטינים ולמצדדים בישראל בהיפרדות אל מול סיפוח אך אמר כי לא ניתן לספח רק חלקים מיהודה ושומרון. "יש מקום לבחון את החלת החוק והריבונות על איו"ש", הסביר והוסיף כי "יש הטועים לחשוב כי ניתן להחיל את החוק הישראלי רק על חלקים ממנו".

"בראש המשטרה והצבא עומדים פטריוטים אמתיים"

הנשיא ציין גם את חוסנה של הדמוקרטיה בישראל, אך אמר במקביל כי "לעיתים אני מרגיש סביבי יותר מדי פחד. יותר מדי אנשים מפחדים ממחלוקות וביקורת - ואילו אני, באמת מאמין בעוצמתנו - ולכן אני סבור שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו להפסיק לפחד. לא להירדם, אבל להפסיק לפחד ולהתמודד".

אבי גבאי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אבי גבאי, ארכיון | צילום: חדשות 2

"אנחנו חזקים מספיק על מנת לבנות מוסדות חזקים לדמוקרטיה שלנו, מוסדות כמו זכויות האזרח, ביהמ"ש, משטרה וצבא ממלכתיים, שבראשם עומדים אנשים מצוינים, פטריוטים אמתיים, ובו זמנית, אנחנו חזקים מספיק על מנת לספוג, להכיל ביקורת על המוסדות האלה בלבד שלא יזלוג לידי דה-לגיטימיה", המשיך ואמר. "אנחנו חזקים מספיק על מנת לבקר את ההנהגה שלנו מלבד שלא תגלוש להסתה ולדה לגיטימציה. מבלי לחשוש גם כי בביקורת אנחנו פוגעים גם בחוסנה מדינת ישראל".

גם יו"ר העבודה אבי גבאי נשא דברים בכנס וקרא לקיום בחירות מוקדמות. על חקירות ראש הממשלה והביקורת שנשמעה על המשטרה אמר גבאי: "פעם קראו לזה הפרד ומשול, היום קוראים לזה הסת ומשול. בממשלה למדו לחפש אשמים, והאשמים מתחלפים. במקום לחפש פתרון הם מחפשים לכל בעיה אשם וככה לא צריך לפתור את הבעיה אלא רק להסית את הדיון".