יממה של הכרעה: שעות לאחר שיחת הטלפון של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן, בה לא הצליחו להגיע להבנות בנוגע לחוק הגיוס וביטול ישיבת הקבינט שתוכננה להיום (שלישי), שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר בכנס השנתי לפיתוח יכולות צבאיות למשבר ואמר כי "בחירות זה דבר לא נכון אלקטורלית למדינת ישראל" אך הבהיר: "ישראל ביתנו תצביע נגד חוק הגיוס".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בדבריו תקף שר הביטחון ליברמן פעם נוספת את החוק ואמר כי "זה הדבר הכי לא נכון מבחינת מדינת ישראל, זה מנציח את הפערים, המתח והעוני". הוא ביטל את הטענות כי הוא ונתניהו מתאמים מהלכים פוליטיים, אמר: "זה כמו להגיד שיש הסכם בין הרשימה המשותפת לתקומה וסמוטריץ' יהיה ממלא מקום של עודה".

"אם ראש הממשלה לא ירצה בחירות הוא לא יפטר את סופה לנדבר, ואם ירצה בחירות הוא יפטר את השרה", הבהיר ליברמן. "היא חד וחלק תצביע נגד, יש מספיק תפקידים וזו הצעת חוק פרטית ולא ממשלתית. יש לרה"מ את כל הכלים לא לפטר אותה ואם הוא יפטר אותה ברור שאנחנו בדרך לבחירות".

"החקיקה שקודמה אינה נכונה". שקד (צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות)
"להפיל ממשלת ימין - טעות היסטורית". שקד | צילום: פלאש 90 \ הדס פארוש, חדשות

"להפיל ממשלת ימין על כלום - טעות היסטורית"

הבוקר שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי המשבר בממשלה הוא "משבר מדומה". היא פנתה אל נתניהו בדף הטוויטר שלה: "ראש הממשלה, להפיל ממשלת ימין על כלום ושום דבר זו תהיה טעות היסטורית דומה בממדיה להפלת ממשלת שמיר ב-92'".

בתגובה לדבריה של שקד, תקפה שרת התרבות מירי רגב את שקד והבית היהודי בריאיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל. "איילת יודעת שזה לא מדומה. בנט לדעתי עשה טעות - לא יורים בתוך הנגמ"ש, כשהקואליציה מדממת לא יורים". כשנשאלה האם המהלכים של נתניהו וליברמן נעשים בתיאום, השיבה השרה כי "אין לה מושג" ואמרה כי "פתרנו את הבעיה עם החרדים - עכשיו הכדור אצל ליברמן. אי אפשר לנהל קואליציה של 61". בהתייחס לחקירות, חזרה על המסר כי "הציבור נותן אמון מלא בנתניהו" והוסיפה: "ראש ממשלה צריך לסיים את תפקידו רק בקביעת בית המשפט".

"הגיע זמנך ללכת". השרה רגב (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
רגב, תוקפת את "הבית היהודי" | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

לוח הזמנים סביב מציאת פתרון אפשרי למשבר רק הולך ונהיה צפוף יותר: ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בערער שהגישה שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) נגד הצעת הפשרה לחוק הגיוס. ב-16:30 צפויה לעלות על שולחן הכנסת הצעת חוק הגיוס להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

לאחר מכן תתקיים ההצבעה על פיזור הכנסת בעקבות הדרישה של סיעות מרצ ויש עתיד. גם במחנה הציוני מתכוונים להגיש היום הצעה לפיזור הכנסת. אם ההצעה תאושר, ייתכן שכבר היום הכנסת תפוזר.

"אם תפוטר ברור שהדרך לבחירות". לנדבר (צילום: פלאש 90)
"אם תפוטר ברור שהדרך לבחירות". לנדבר | צילום: פלאש 90

אם הכנסת אכן תצביע על החוק, תעלה להצבעה גם הצעת חוק לפיזור הכנסת שהגישו אתמול סיעות יש עתיד ומרצ באישורו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שהתנה את ההצבעה על החוק בכך שגם חוק הגיוס יעלה להצבעה. גם במחנה הציוני מתכוונים להגיש הצעה דומה. אם ההצעה תאושר, ייתכן שכבר היום הכנסת תפוזר.

"ראש הממשלה, שגרר את המערכת הפוליטית לסחרור רק כדי להתחמק מצרותיו המשפטיות, ממשיך בטענותיו חסרות השחר, ובהן האמירה שהאופוזיציה חוששת מבחירות", אמר יו"ר סיעת יש עתיד שלח לאחר הגשת המכתב ליו"ר הכנסת. "לאזרחי המדינה מגיעות בחירות בהקדם, כדי להחליף את השלטון הנוכחי במי שטובת המדינה, ולא ניסיונותיו להיחלץ מכתב אישום, מדריכים את מעשיו".