ההצעה של ליברמן נחשפת (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
הולכים לבחירות? | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

ממשלה במשבר - האם נלך כבר היום לבחירות? לקראת שלב ההכרעה במשבר חוק הגיוס שיקבע את עתידה של הממשלה, בקואליציה סבורים שמתנהלים היום (שלישי) מגעים קדחתניים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון אביגדור ליברמן על פתרון שימנע יציאה לבחירות. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנהלת הקואליציה פרסמה היום את סדר היום של מליאת הכנסת, לקראת שלב ההכרעה במשבר הגיוס שיקבע את עתידה של הממשלה. חברי הכנסת צפויים להצביע קודם על הצעות החוק של האופוזיציה לפיזור הכנסת - ורק לאחר מכן יעלה לסדר היום חוק הגיוס בקריאה טרומית.

בתום הפגישה הוחלט שחוק הלאום, שאושר היום לקריאה ראשונה, לא יעלה לדיון בקרוב: הצדדים ממשיכים ב"מאמצים אמיתיים להביא ליציבות הממשלה". המליאה תתחיל בשעה 16:00 ותתחיל עם נאומים בני דקה של חברי הכנסת: ב-16:30 צפויות לעלות שתי הצעות חוק של הממשלה להצבעה בקריאה ראשונה בנושא ספורט ורווחה ובנוסף ידונו על שלושה צווים של משרד האוצר.

לאחר מכן, המליאה תצביע על ארבע הצעות חוק לפיזור הכנסת שהועלו על ידי האופוזיציה, ורק אחרי 20:00 יעלה חוק הגיוס בקריאה טרומית. עוד לפני כן, בשעה 14:00, תתכנס ועדת הכנסת לקבוע סדרי דיון לתקציב המדינה, שלפי ההערכות בקואליציה יעלה להצבעה ברביעי בלילה.

ליברמן, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ממשיך להתנגד. ליברמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

ליברמן היום: "ניתן למנוע בחירות"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אישר אמש את דרישת הסיעות יש עתיד ומרצ להעלות ברביעי הקרוב להצבעה חוק לפיזור הכנסת. אדלשטיין התנה את ההצבעה על החוק בכך שגם חוק הגיוס יעלה להצבעה. ח"כ עפר שלח ותמר זנדברג, ראשי שתי הסיעות, טענו במכתב ששלחו כי העלאת חוק הגיוס תהיה חריגה מסדר היום של הכנסת, ועל כן יש לאפשר לאופוזיציה להניח את ההצעה לפיזור הכנסת.

"ראש הממשלה, שגרר את המערכת הפוליטית לסחרור רק כדי להתחמק מצרותיו המשפטיות, ממשיך בטענותיו חסרות השחר, ובהן האמירה שהאופוזיציה חוששת מבחירות", אמר שלח לאחר הגשת המכתב. "לאזרחי המדינה מגיעות בחירות בהקדם, כדי להחליף את השלטון הנוכחי במי שטובת המדינה, ולא ניסיונותיו להיחלץ מכתב אישום, מדריכים את מעשיו".

הממשלה שיצרה גרעון (צילום: Ohad Zweigenberg/ פלאש 90, חדשות)
רגעי הכרעה לממשלה | צילום: Ohad Zweigenberg/ פלאש 90, חדשות

ליברמן שב ותקף הבוקר את מהלכי הממשלה. "היום יובא להצבעה חוק ההשתמטות במסווה של 'חוק הגיוס'. ספק אם עם ישראל או אפילו הפרשנים מודעים לתהליך ומבינים את משמעות ההצבעה והשלכות החוק. נתחיל בתהליך: המצב האבסורדי בו חוק גיוס לצה"ל הובא על ידי ח"כ מש"ס לאישור מועצת גדולי התורה ורק אז הובא לוועדת שרים לחקיקה, לדיון בו השתתפה שרת המשפטים עם עצמה הוא תהליך בלתי מתקבל על הדעת. לא ככה מכינים את אחד החוקים הכי חשובים במדינה".

"את חוק הגיוס מוכרחים להוביל צה"ל ומערכת הביטחון לאישור המטה הכללי ורק משם לוועדת השרים לחקיקה", הוסיף שר הביטחון. "חוק ההשתמטות המובא להצבעה היום מנציח את המצב בו רוב הצעירים החרדים לעולם לא יתגייסו לא לצה"ל ולא לשירות הלאומי בעוד בני גילם האחרים יתגייסו ל-3 שנים כדי להגן על מדינת ישראל. יתרה מזאת, בחוק אין סנקציות נגד צעירים חרדים שאמורים להתגייס ומשתמטים מהשירות. לכן בישראל ביתנו כולנו נצביע כאיש אחד נגד הצעת החוק בנוסח מועצת גדולי התורה".

ליברמן הסביר כי הכדור נמצא בידיים של נתניהו: "האם בכל זאת ניתן למנוע בחירות? בהחלט כן. במידה והשרה לנדבר לא תפוטר מהממשלה ולמערכת הביטחון תנתן אפשרות לגבש חוק חדש שיובא לאישור הכנסת במושב הקיץ, ניתן למנוע בחירות חדשות. הבחירות לא נחוצות לעם ישראל, מנוגדות לאינטרס האלקטורלי של ישראל ביתנו ולאינטרס האישי של אביגדור ליברמן. אבל המדינה והביטחון מעל לכל. תפקיד שר הביטחון הוא תפקיד מרתק אבל גם הוא לא מצדיק ויתור על העקרונות והאינטרס הלאומי של מדינת ישראל".