שר האוצר כחלון נפגש עם נציגי אסם (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
שר האוצר משה כחלון (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין רביעי לחמישי) בקריאה שניה ושלישית את תקציב המדינה לשנת 2019 ברוב של 63 תומכים מול 54 מתנגדים. התקציב יעמוד בשנה הבאה על 397.4 מיליארד שקל, והגירעון יעמוד על 2.9% מהתוצר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהופעה פומבית ראשונה מאז המשבר בקואליציה, התייחס שר האוצר משה כחלון בהומור למתיחות שאיימה לפרק את הממשלה ובהליכה לבחירות: "אני שמח שחצינו חורשה ארוכה של אקליפטוסים, במקום בחירות, הערב אנחנו מביאים להם בשורות".

בנאום שנשא במליאה לקראת ההצבעה על התקציב, שר האוצר הביע שביעות רצון מסיום המשבר. "לפני שבוע אמרתי שבמידה שתקציב המדינה לא יעבור עד ליל הסדר, אני אאלץ, לא שרציתי אבל לא הייתה לי ברירה, לעזוב את התפקיד", אמר. "הערב אני שמח שאפשר כבר לומר שגם נשב לליל הסדר וגם אהיה בתפקיד ונמשיך לשרת את עם ישראל".

כחלון התייחס לביקורת שהושמעה מצד האופוזיציה על כך שהתקציב מאושר תשעה חודשים מראש: "רציתי לשדר יציבות של הממשלה ושל הכלכלה". בהמשך אף שיגר עקיצה לעבר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג על כך שהמשבר נפתר: "זה לא לטובתכם שהזמן רץ".

הכנסת אישרה את התקציב (ארכיון) (צילום: דוברות הכנסת)
הכנסת אישרה את התקציב (ארכיון) | צילום: דוברות הכנסת

כחלון המשיך: "אני חושב שגם באופוזיציה וגם בקואליציה מבינים שזה התקציב הטוב ביותר שאפשר היה להעביר. זה תקציב שיש בו תוספות מדהימות בתחומים האזרחיים. שמעתי הערות מהאופוזיציה. אתם צודקים, זה לא מספיק. המשאבים מוגבלים".

לאחר שוועדת הכספים של הכנסת אישרה את חוק התקציב לקריאה שנייה ושלישית, ההצבעה עברה למליאה, שכאמור אישרה את החוק. בין הרפורמות הנכללות בתקציב: תוכנית נטו משפחה; תוכנית הסיעוד הלאומית; מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור; צמצום השימוש במזומן; הרפורמה לקיצור חופשות; הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מענק עבודה.