יוצאת נגד החלטת רה"מ? גמליאל (צילום: הדס פרטוש/FLASH90, חדשות)
התעמתו ביניהם. גמליאל ונתניהו | צילום: הדס פרטוש/FLASH90, חדשות
סערת חוק המרכולים: המתיחות סביב חוק המרכולים ממשיכה לגרום למאבק פנימי בממשלה ובמפלגת השלטון. בישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) התעמתה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, עם ראש הממשלה נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השרה גמליאל שיתפה פעולה עם השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, ויחד יצאו להגנתה של חברת הכנסת השכל ותקפו את הצעדים שנועדו להדחתה מתנועת הליכוד. "מדובר בצעדים לא מידתיים", אמרו. "יש רבים בליכוד שחושבים אותו דבר. החוק יביא לנזק כבד".

תנועת הליכוד ויו"ר הסיעה חבר הכנסת דודי אמסלם עתרו היום לבית הדין העליון של התנועה בדרישה להפסיק את חברותה של ח"כ שרן השכל בתנועה בעקבות הודעתה כי לא תצביע בעד חוק המרכולים. מתנועת הליכוד נמסר כי "הצהרתה של השכל מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד".

"היועמ"ש של הליכוד שוחח עם ח"כ שרן השכל לפני כשבוע", אמר יו"ר הסיעה ח"כ דודי אמסלם. "הוא הבהיר לה כי בנסיבות המיוחדות שנוצרו אם היא לא תצביע בהתאם להחלטת סיעת הליכוד בכנסת זו עילה להפסקת חברותה בליכוד". אמסלם הוסיף כי אי הצבעתה עלולה לפגוע ביציבות הקואליציה ובהמשך קיומה של הממשלה. "בהתנהגותה זו היא מסייעת למפלגות המתחרות בליכוד ומחדל זה מהווה הפרה של הוראות חוקת התנועה, מטרותיה והחלטותיה", טען.

דוד אמסלם ושרן השכל‎ (צילום: מרים אלסטר/הדס פרטוש/FLASH90)
השכל ואמסלם (ארכיון) | צילום: מרים אלסטר/הדס פרטוש/FLASH90

הבוקר העניקה חברת הכנסת השכל ריאיון לרזי ברקאי בתכנית "מה בוער" בגלי צה"ל והתייחסה לחוק. "החוק הזה הוא חוק רע, לא רק לציבור שלנו - מצביעי הליכוד, כי למעשה זה משנה את הסטטוס קוו, מפלה בין עיר אחת לאחרת, כופה אורח חיים על אזרחי ישראל ויוצר קרע בעם", אמרה.

חברת הכנסת טענה כי החוק והליך חקיקתו מובילים לפילוג ושיסוע בחברה הישראלית. "החוק פותח שסע אדיר בעם שהיה בשנות ה-90, שסע של שנאה ואלימות בין חילונים לחרדים", אמרה. "במקום כל העבודה הנהדרת של ארגונים שבנו גשרים בין האוכלוסיות, אנחנו פשוט מחזירים את השיח של השנאה".

ח"כ השכל טענה כי היא לא מאמינה לאיומים של יו"ר הקואליציה. "אני לא מאמינה באיומי הסרק האלו", טענה. "הדבר הזה מעולם לא נעשה בליכוד, גם כאשר היו נזקים מאוד חמורות להצבעות של ח"כים אחרים, לא רק מהימנעות אלא גם הצבעה נגד".

לבסוף הסבירה חברת הכנסת כי הליך החקיקה פוגע בליכוד. "כשנשבעתי אמונים לכנסת והתמודדתי בליכוד, באתי על מנת להגן על התנועה, המדינה והאזרחים", טענה. החוק פוגע בתנועת הליכוד, אנחנו רואים איך זה מעביר אוטומטית מהמנדטים שלנו ליאיר לפיד, מצביעי הליכוד, מנהיגים, כולם אומרים 'זה לא חוק שלנו'. אני לא נשבעתי אמונים לשר הפנים ולכל גחמה שמגיעה".