ההצבעה עברה ללא מתנגדים. ארכיון
ההצבעה עברה ללא מתנגדים. ארכיון | צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין פנטון

לאחר מאבק ממושך שכלל לא מעט חסימות כבישים, מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין שני לשלישי) בקריאה שנייה ושלישית את החוק המאפשר את העלאת קצבאות הנכות. לפי המתווה קצבת הנכות הבסיסית תעלה ב- 470 עד 770 שקלים לחודש לאדם, ותעמוד על 3,270 שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הקצבה אמורה לעלות בפעימה אחת, בחודש מארס הקרוב והיא לא תהיה עליה רטרואקטיבית. עוד נקבע כי הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק החל משנת 2022 וכי קצבת הנכות הסופית, בתום כל הפעימות, לא תפחת מ-3700 שקלם כשהערכות מדברות על סכום של 4000 שקלים. 

מחאת הנכים
מחאת הנכים | צילום: דוברות המשטרה

למימוש המתווה יעביר משרד האוצר תוספת תקציב של מאה מיליון שקלים, כך שעלות הפעימה הראשונה תעמוד על 2.24 מיליארד שקלים בשנה. לאחר כלל הפעימות העלות בשנה תעמוד על כ-4.34 מיליארד שקלים.

"זהו יום היסטורי"

החגיגות על אישור המתווה לא איחרו לבוא. למרות השעההמאוחרת, חברי הכנסת מיהרו לצייץ ברשת הטוויטר: "זהו הישג משמעותי ביותר ובמיוחד לאור המציאות הפוליטית הנוכחית", צייץ ח"כ אילן גילאון ממרצ המזוהה מאוד עם המאבק. "מודה לידידי השר חיים כץ על המאבק העיקש. אני מתייחס להעלאה הזאת כתחילתו של מסע ומאבק ממושך עד למימוש החוק המקורי שלי - השוואת הקצבה לשכר המינימום".

השר חיים כץ
השר חיים כץ | צילום: ערוץ הכנסת

שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר בתגובה לאישור החוק: "לאחר שהקצבה לא עודכנה במשך 16 שנים אפשר בהחלט להגדיר את היום הזה כהיסטורי. היעד היה ונותר קצבה בגובה שכר מינימום וההצעה הממשלתית שאושרה היום היא צעד ראשון ומשמעותי בדרך אליו".