החוק הבסיסי של מפקד הארגזים מוכר היטב לכל חבר מרכז, חבר כנסת או שר: ככל שמספר המתפקדים מאחוריו גדול יותר, כך צפוי לעלות כוחו במפלגה. אבל המספר הוא לא הכול. החוק נועד לקבוצות כוח שרצו לקדם חבר כנסת, אג'נדה או לשנות את המפלגה מבפנים, אבל השיטה הזו עובדת גם במקרים נקודתיים במיוחד, כמו ביטול סלילה של כביש, שינוי רפורמה במשק החשמל או "סתם" שדרוג של שכר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני מספר חודשים ביקר, בשקט יחסי, יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט אצל אחת המשפחות בכפר חג'אג'רה, שם בבחירות האחרונות קיבלה מפלגתו רק קול אחד. בפגישה נכחו גם כמה עובדי משרד החינוך עם רצון עז לקידום. קצת אחרי אותה פגישה פרסמה המפלגה כי 120 בדואים מוסלמים מהצפון, יוצאי צבא ומורים, התפקדו לבית היהודי על בסיס זהות ערכים. אבל ראש המשפחה שנכח במפגש עם השר לא התלהב לספר על הקשר המיוחד: "אני לא מעוניין לדבר ולא מעוניין להתראיין, יש לי עניינים אישיים זה לא מעניין אותך, לא מעניין אף אחד". כשנשאל האם בנט ביקר אותו השיב ראש המשפחה: "מי זה בנט?".

עוזבים את הבית היהודי (צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות)
סיעת הבית היהודי, ארכיון | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

מקרה נוסף של התפקדות המונית אפשר לראות בחברה הממשלתית רפא"ל, שם עקבו אלפי עובדים מקרוב אחר כל שינוי שחל במשרד הביטחון וגם בהנהלה שלהם. לפני שנה וחצי נכנס אביגדור ליברמן ללשכת שר הביטחון. כמה חודשים לאחר מכן, מינה ליברמן את איש מפלגתו, עוזי לנדאו, לתפקיד יו"ר רפא"ל. בוועד הבינו בדיוק לאן נושבת הרוח, שמו את האידיאולוגיה בצד - והתיישרו מיד.

כך המוני עובדים ברפא"ל התפקדו לפתע ב"ישראל ביתנו"

"הגיעה השעה להתפקד לאחת מן המפלגות שתרמו תרומה גדולה לציבור העובדים ברפא"ל, למפלגת 'ישראל-ביתנו' בראשותו של שר הביטחון, מר אביגדור ליברמן", נכתב בהודעת ועד ההנדסאים לעובדי רפא"ל. "השר ליברמן סייע רבות לעובדי רפא"ל במספר נושאים חשובים והרי גורל". מאחורי ההודעה שפורסמה עומד מאיר ברנס, נציג ועד ההנדסאים בחברה.

רפאל (צילום: צחי בן עמי / פלאש 90, חדשות)
התפקדות המונית, גם ברפא"ל. ארכיון | צילום: צחי בן עמי / פלאש 90, חדשות

ברנס וחבריו יזמו מחאה, הפגינו וגם חסמו כביש. כשדבר לא עזר, הם בחרו לחבור למפלגתו של יו"ר החברה ושל השר האחראי. לעובדים שלא התפקדו מעולם ניתן גם הסבר מפורט: "כל שעליכם לעשות הוא להכנס ללינק ולמלא את הפרטים האישיים. תחת השדה 'איש קשר במפלגה' חשוב לציין את השם 'מאיר ברנס', על מנת שהמפלגה תדע לשייך המתפקד כעובד חב' רפא"ל".

עובדי חברת החשמל לטובת הליכוד?

תופעת ההתפקדויות לא פסחה גם על חברת החשמל. העובד הוותיק נחמן כהן מוכר כ"טראבל מייקר" של החברה, עובד דעתן שיצא לא פעם נגד החלטות ההנהלה, וגם נגד הוועד עצמו. עכשיו, כשהרפורמה במשק החשמל קורמת עור וגידים ועלולה לשלוח הביתה 3,000 עובדים, לפרק את חברת החשמל ולהפריט חלק מהמערך, כהן וחבריו מנסים הכול, גם התפקדות המונית לליכוד בניסיון לגייס לטובתם חברי כנסת וללחוץ על שר האנרגיה יובל שטייניץ.

משרדי חברת החשמל בתל אביב (צילום: חדשות 2)
חברת החשמל | צילום: חדשות 2

התפקדות המונית יכולה לשמש לא רק כאמצעי קידום בעבודה, אלא מסתבר שגם ככלי לביטול כבישים בישראל. תושבי שכונת רמת בגין בחיפה התפקדו בהמוניהם לליכוד. הסיבה: כביש אחד, קצר למדי, שתוכנן מזמן וצפוי להיסלל בקרוב. התושבים חוששים שהשכונה הפסטורלית תהפוך אבן שואבת לאלפי נהגים שיביאו איתם רעש, זיהום ועומסי תנועה. 

"זה נקרא שחיתות פוליטית"

תכנון הכביש נמשך למרות ההפגנות, המחאות והפניות לבתי המשפט. וכך, נאלצו התושבים לשלוף את "נשק יום הדין": נציגי השכונה נפגשו עם בכירי הליכוד בעיר, ביניהם שמשון עידו סגן ראש העיר. זה הקשיב והבטיח לעזור, ובאותו מעמד הסבירו אנשיו לתושבים שישמחו לשיתוף פעולה גם בתחום אחר, תחבורתי פחות, ומפלגתי יותר. אחד התושבים סיפר: "הוא (עידו) אמר להם 'תקשיבו, אתם תעשו מפקד לליכוד ואז אנחנו נדאג לכם'". אחר הודה כי "זה נקרא שחיתות פוליטית, אבל מי שמבטיח לנו ויעזור נלך אתו. אני חושב שיש סיכוי למנוע את הקמת הכביש, אנחנו חזקים בשכונה".

תגובת איש הליכוד שמשון עידו: "מתוקף תפקידי כסגן ראש העיר, הנני נוהג להיפגש רבות עם תושבי העיר ללא הבדל מין, גזע, או רקע פוליטי. התבקשתי ע"י קבוצה מתושבי רמת בגין להיפגש איתם בסוגיית הכביש. נבחרתי לתפקידי כסגן ראש העיר, מתוקף היותי נציג מפלגת הליכוד במועצת העיר חיפה. אך טבעי הוא שאנצל מפגשים כאלה להיכרות עמוקה עם תושבים, תוך ניסיון לשכנעם להעצים את כוחי ולהצביע עבורי ועבור מפלגתי בבחירות לעירייה וגם לכנסת".

נציג הכפר חג'אג'רה מסר בתגובה: "אכן נפגשתי עם השר בנט יחד עם אנשים נוספים בבית של בן משפחתי. לא שוחחתי עם השר על מינוי בן משפחה לתפקיד כלשהו. לא התפקדתי בעצמי לבית היהודי וגם לא פקדתי אחרים".

תגובת מפלגת הבית היהודי: "השר בנט אכן ביקר בכפר חג'אג'רה, כפי שמבקר בעשרות רבות של יישובים וכפרים, במסגרת עשייתו הרבה למען צירוף קהלים חדשים לבית היהודי. השר לא הבטיח ולא יבטיח דבר בתמורה לתמיכה. נמשיך לפעול למען כל אזרחי ישראל ללא הבדל דת, גזע ומין".

מאיר ברנס, מוועד עובדי רפא"ל, טרם מסר את תגובתו.