אמש (שלישי) פורסמה במהדורה המרכזית ההקלטה של סגן שר הביטחון, שחשף כי במשרד הביטחן עובד כבר שישה חודשים צוות סודי - על מנת להכשיר את המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון. הפרסום הוביל לתגובה תקיפה מאוד של שר הביטחון אביגדור ליברמן כלפי סגנו אלי בן דהן: ליברמן זימן את סגנו לשיחה שהוגדרה על ידי אנשי שר הביטחון כ"קשה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך השיחה נזף ליברמן בבן דהן על חשיפת התוכן של הדיונים הפרטיים במשרד הביטחון. ליברמן לא הסתפק בכך - והודיע לסגנו כי הוא משעה אותו לאלתר מכל דיון בנושא הסדרת המאחזים ביהודה ושומרון. לבן דהן מהבית היהודי לא היה קל עם קודמו של ליברמן בתפקיד יעלון, וכעת נראה שגם מערכת היחסים גם עם שר הביטחון נתקלת בקשיים.

 "בחצי השנה האחרונה הקמנו במשרד הביטחון צוות של 4-5 אנשים והתחלנו למפות את כל המאחזים - קרוב ל-70 - שאינם מוסדרים", אמר בן דהן בתחילת השבוע בפורסם סגור של מפלגתו - וסיפר על השעות הרבות שעבדו על התכנית: "רק ביום חמישי האחרון ישבנו כמעט שלוש שעות ודירגנו את כל היישובים האלו לפי דרגות - איך ניתן להסדיר ובאיזה אופנים".

החוק האירי נגד ההתנחלויות (צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות)
מאחז לא חוקי (ארכיון) | צילום: פלאש 90 נועם מוסקוביץ, חדשות

בן דהן המשיך וסיפר באופן פרטני על הדרך בה הם מתכוונים להכשיר את היישובים. "כשרבין נכנס ב-92, הוא העביר החלטת ממשלה שאומרת שכל יישוב שקיבל אישור ולא נבנה או לא הוסדר - אז היישוב בטל", הסביר סגן השר. "אם הממשלה הזאת תחליט שהיא מבטלת את ההחלטה הזאת של רבין, אנחנו יכולים להסדיר מספר לא מבוטל של יישובים".

כחלק מעבודת הצוות הסודי, חבריו מכינים תכנית אופרטיבית להכשרת היישובים. במסגרת העבודה ממפים חברי הצוות את היישובים שלדעתם יהיה קל לבצע את המהלך וכאלו שהם צופים קשיים כאלו ואחרים. בראש הרשימה נמצא המאחז עשהאל במועצה האזורית הר חברון, בו מתגוררות 46 משפחות. בתחתית הרשימה ישנם יישובים כמו אביגיל שבמועצה האזורית הר חברון (25 משפחות), גבעת הראל ואש קודש שבבנימין - עם 31 משפחות בכל אחד מהיישובים.

גורם בכיר בבית הלבן סירב להתייחס ישירות לידיעה אך הבטיח כי "ברגע שהתכנית תצא אל הפועל ניתן את ההתייחסות שלנו".

סגן השר בן דהן מסר אתמול בתגובה: "איני נוהג להגיב על דברים שנאמרים בדיון פנימי של ישיבת הסיעה".