מליאת הכנסת תתכנס היום על אף הפגרה (צילום: החדשות)
מליאת הכנסת, ארכיון | צילום: החדשות

לאחר מאבק פוליטי ותקשורתי, אושר הלילה (בין שני לשלישי) התיקון שנועד לאסדרת רישיונות לשידורי טלוויזיה עבור ערוצים ייעודיים - בהם ערוץ 20, ערוץ 9, הלא.טי.וי וערוץ 24 - אושר סופית בכנסת. לפי התיקון, ערוץ 20 יוכל לשדר חדשות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהצעת החוק תמכו 36 חברי כנסת, 2 חברי כנסת התנגדו וחבר כנסת אחד נמנע. כל ההסתייגויות שהוגשו נדחו במהלך הקריאה השנייה. על פי נוסח ההצעה, התיקון לחוק נועד להסדיר את פעולת הערוצים הייעודיים כערוצים מסחריים או ייעודיים זעירים, תחת פיקוח הרשות השנייה.

במקור ההצעה הוגשה על ידי ח"כ שרן השכל מהליכוד, בעקבות המשבר אליו הגיע ערוץ 20 והחשש למשבר בערוצים הייעודיים האחרים. החוק עבר תיקונים רבים, שכללו בין היתר הפחתת רגולציה ומהלכים לפתיחת השוק לשחקנים חדשים.

בערוץ 20 בירכו: "מהפכה חשובה והכרחית"

יו"ר הוועדה המשותפת לוועדות הכלכלה והכנסת שהכינה את החוק, ח"כ יואב קיש, אמר בכנסת: "החוק הזה מרכז בתוכו מהלכים משמעותיים ששנים רבות לא נעשתה כזו רפורמה בשוק התקשורת שלא נוצרה הזדמנות לטובת העניין. החקיקה הייתה לכל אורך הדרך עניינית לטובת שוק התקשורת. יש לחוק גם הסכמה בשוק והתחשבנו בדעת הרגולטורים. אם היינו נתקלים בהתנגדות הרגולטורים זה היה עוצר את החקיקה. לפי החוק ערוץ זעיר יהיה פטור מדרישות השקעה. עשינו עבודה רצינית ביותר, העבודה על החוק ארכה יותר מ – 60 שעות דיונים".

ח"כ השכל, יוזמת הצעת החוק המקורית, טענה כי "30 שנה מנסים שרים לפתוח את שוק התקשורת. הזהירו אותי ממלחמה מול גופי התקשורת. היו טלפונים ואיומים. כבר בקריאה הטרומית האשימו אותי שהוא נועד להציל רק את ערוץ 20. אני שמחה בזה וגם שהצלתי את הערוצים הייעודים בערבית ברוסית ואת ערוץ המוסיקה. חשוב שתהיה בו חדשות כדי להרחיב את חופש הביטוי. פתיחת שוק התקשורת הופכת את הערוצים הייעודים לערוצים מסחריים. תקשורת חופשית היא לא רק זכות וכלי לשעשוע אלא כלי לחופש ביטוי חופש יצירה וחופש עיסוק. אין מקום להתערבות וכפייה של המדינה בתכניו של ערוץ טלוויזיה".

מערוץ 20 נמסר: "אנו מברכים את שר התקשורת, חה"כ איוב קרא, על תחילתה של מהפכה חשובה והכרחית לחיזוק חופש הביטוי והורדת רגולציה מעל שידורי הטלוויזיה. אנו מודים ליו״ר הוועדה המשותפת חה״כ יואב קיש, אשר יחד עם חה"כ איתן כבל, יוזמת החוק חה״כ שרן השכל וחברי ועדה נוספים, הוביל רצף דיונים מעמיקים ומקצועיים. בהתאם לחוק, אנו נרגשים להתחיל לעבוד במרץ על לוח שידורים חדש אשר יכלול בין היתר שידורי חדשות, ונעשה הכל כדי לספק לצופינו תוכן עשיר, איכותי ומגוון ברוח מורשת ישראל והתרבות הישראלית".