איפה כל אחד יישב?
הכנסת, ארכיון | צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

כחודש לאחר שאישרה הממשלה פה אחד את תקציב המדינה לשנת 2019, אישרה הלילה (בין שלישי לרביעי) הכנסת את התקציב בקריאה ראשונה ברוב של 60 תומכים מול 50 מתנגדים. סעיפי חוק ההסדרים יחולקו בין ועדות הכנסת השונות לצורך דיונים נוספים לפני קריאה שנייה ושלישית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בחודש שעבר אישרה הממשלה את תקציב המדינה לשנת 2019, תקציב כולל שיעמוד על 397.3 מיליארד שקלים ויכלול רפורמות חברתיות רבות הכוללות את "נטו משפחה", קיצור שבוע העבודה, קיצור החופשות במערכת החינוך ועלייה בקצבאות הנכות.

"תקציב 2019 יכול להיות קל, אבל הוא לא יהיה קל, כי אנחנו נוסיף לאיפה שצריך בכדי להמשיך ולצמצם פערים", אמר היום שר האוצר כחלון בטרם החלה ההצבעה. "תקציב קל הוא תקציב לא טוב לחלשים ולא טוב לצמצום הפערים החברתיים. יחד עם התקציב הנוכחי נעביר כאן בסך הכל 5 שנות תקציב במהלך קדנציה אחת. זהו הישג חסר תקדים לממשלה, לכנסת ולכלכלה הישראלית. זה מאותת לעולם על יציבות ואיתנות של המשק הישראלי. זה מאותת לשווקים הבינלאומיים שלישראל יש ממשלה יציבה וכלכלה יציבה".

"כבר מהתקציב הראשון, הצבנו לעצמנו את החזון החברתי בראש סדר העדיפויות הלאומי וכגורם המרכזי שקובע את סדר היום הכלכלי", הוסיף. "חזון חברתי שוויוני ומוסרי. חזון כלכלי צודק, שקול ואחראי. חזון כלכלי איננו תכנית קצרת מועד לשנתיים-שלוש. חזון כלכלי הוא אסטרטגיה הרואה למרחק. לשנים קדימה. החזון שלנו מרכז את מירב תשומת הלב במעמד הביניים והשכבות החלשות . חזון ערכי לפיו הכלכלה חייבת להתמקד בראש ובראשונה באנשים, ברצונות שלהם ובחלומות שלהם ולא רק בכסף ובנתונים שבגיליונות האקסל".

על פי ההצעה שאושרה, תקציב המדינה בשנת 2019 יעמוד על 397.4 מיליארד שקלים. תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקלים, תקציב הבריאות יעמוד על כ-38 מיליארד שקלים, תקציב הרווחה וניצולי השואה יעמוד על כ-13 מיליארד שקלים, ותקציב הביטחון יעמוד על כ-68 מיליארד שקלים. כמו כן, יתווספו קצבאות נכות שיעמדו על כ- 2 מיליארד שקלים. בשנת 2019 יעמוד הגירעון על 2.9% מהתוצר, ובשנת 2020 על 2.5% מהתוצר.

יוקר המחיה

תקציב המדינה לשנת 2019 כולל בתוכו רפורמות רבות שאמורות להוזיל את יוקר המחיה ולסייע להורים לילדים ולצרכנים. כפי שפורסם השבוע, מספר ימי החופשה במערכת החינוך עד כיתה ג' יצומצמו, ובחופשות חנוכה ופסח ייהנו התלמידים מחמישה ימי פעילות חינוכית. המטרה היא להקל על תשלומי ההורים ולהרחיב את הסל החינוכי שמעניק המשרד גם בשעות הבלתי פורמליות.

גם סבסוד הצהרונים נכנס להצעת התקציב, כשבמסגרת תכנית "נטו משפחה" ההורים ישלמו פחות על המסגרות החינוכיות הללו, והיא תימשך, נכון לעכשיו, עד לסוף שנת הלימודים הבאה.

תקציב המדינה כולל בתוכו גם את קיצור שבוע העבודה במשק. על פי ההצעה, שבוע העבודה יקוצר ל-42 שעות במטרה "לשפר את האיזון בין עבודה לשעות הפנאי של העובד". על פי ההסכמות, קיצור השבוע יבוצע ללא הפחתה בשכר, וממועד כניסת השינוי לתוקף שכר השעה יחושב על בסיס של 182 שעות לחודש במקום 186 כיום. משמעות המהלך היא העלאת התעריף השעתי לעובדים.

רפורמות נוספות הכלולות תחת סעיף זה: מעבר בין בנק לבנק בלחיצת כפתור - במסגרת תכנית זו תבוטל הביורוקרטיה במעבר לבנק חדש במטרה לקדם את התחרות בשוק הבנקאות. בנוסף, יוסרו חסמים לייבוא אישי ולייבוא מוצרי תקשורת במטרה להוזיל עלויות, והתחרות בשוק הטלוויזיה תגדל.

צמצום פערים

הממשלה אישרה את תכנית הסיעוד הלאומית שתיכנס לתוקף כבר ב-2018 ותכלול הגדלה משמעותית של שעות הסיעוד הניתנות לקשישים בביתם, טיפולי שיניים לקשישים במסגרת סל הבריאות הגברת המעורבות של קופות החולים בשיקום וטיפול הקשישים בביתם.

בכוונת הממשלה גם לערוך רפורמה להוזלת מחירי הניתוחים הפרטיים, כך שלאחר שיתקבלו דיווחים על מחיריהם במערכת הבריאות הפרטית, ייבחן הצורך בקביעת מחירים מקסימליים עבורם. בנוסף, הממשלה תרחיב את מענק העבודה והוא יינתן באופן המקסימלי שלו גם לעובדים המרוויחים 5,000 שקלים.

הגברת התחרות והצמיחה במשק

תקציב המדינה לשנה הבאה מקצה סכום של 1.15 מיליארד שקלים להגברת כושר התחרות של התעשייה המקומית והעלאת רמת פריון העבודה במשק. המשאבים יוקצו לקידום הטמעת טכנולוגיות ייצור מתקדמות בתעשייה על ידי עידוד מחקר ופיתוח וקידום הכשרת כוח אדם מיומן.

עוד נמסר כי יוקמו רשויות תחבורה ציבורית מטרופולינית באזור ירושלים ובבאר שבע ותינתן עדיפות תקציבית לעידוד נסיעה ברכבים מרובי נוסעים במטרה להקל על העומס בכבישים.

תקציב המדינה גם כולל תכניות לקצר את משך זמן הבנייה ולצמצם את הביורוקרטיה הקיימת בתחום. בנוסף, המדינה תאפשר בקלות רבה יותר לבנות דיור להשכרה ותקדם בניית מעונות יום ומעונות סטודנטים במתחמי תעסוקה.

"תקציב חברתי שיחזק את הכלכלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור הצעת התקציב ואמר כי "הממשלה אישרה היום תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו: מצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל". נתניהו התחייב כי הממשלה "תמשיך לעבוד יחד לטובת מדינת ישראל עוד הרבה זמן, עד סוף הקדנציה".

שר האוצר משה כחלון אמר כי "תקציב 2019 הוא תקציב חברתי שממוקד בהצמחת המשק הישראלי וחיזוק הכלכלה. הצמיחה היא שמאפשרת לנו להביא את הבשורות החיוביות בתקציב. התקציב הזה ממשיך את המהפכה החברית וקובע סדר חלוקתי חדש".

הממונה על התקציבים שאול מרידור הוסיף כי מדובר "בתקציב מאוזן ששומר על המסגרות הפיסקליות ובו בעת נותן מענה לאתגרים משמעותיים הניצבים אל מול המדינה בטווח הנראה לעין ובמקביל כולל תכנון אחראי לטווח הרחוק".