שרידי המטוס הישראלי שהופל (צילום: רויטרס)
המטוס שהופל הבוקר; | צילום: רויטרס

גורמים משני קצוות המערכת הפוליטית הגיבו לחדירת המל"ט האירני הבוקר (שבת) לשטח ישראל. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שיבח את כוחות הביטחון "על צעד הגנה תקיף ונחוש מול הוכחה נוספת לסכנת התבססות אירנית, אותה מדינת ישראל לא תאפשר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הערב שוחח הנשיא עם טייס חיל האוויר שנפצע באורח קל ומאושפז בבית החולים רמב"ם בחיפה ואמר לו כי "אתם והטייסת כולה הוכחתם שלא חוזרים עד שלא מבצעים ואני מודה לאל יחד עם העם כולו, ששבתם".

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) אמרה כי היא "מחזקת את צה"ל על פעילות מבצעית נכונה ונחושה בסוריה. שוב הוכח היום שממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו מובילה מדיניות אחראית וחסרת פשרות העומדת איתנה מול כל איום נגד מדינת ישראל ואזרחיה. מאחלת החלמה מהירה לשני הטייסים ושישובו במהרה לפעילות מבצעית".

"הגיע זמנך ללכת". השרה רגב (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
השרה רגב, ארכיון | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

חברת ועדת חוץ וביטחון ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) מהאופוזיציה אמרה כי הפלת המטוס הבוקר לא פגעה בהרתעה הישראלית: "העליונות האווירית וההרתעה האווירית שלנו לא נפגעת מזה שנפל מטוס. הבעיה במערכה החדשה הזאת היא שאנחנו לבד בה. פוטין לא בצד שלנו, בעוד שר החוץ האמריקני מבקר באזור ונמנע באופן תמוה מלבקר בישראל. זה אתגר משמעותי שצריך להתנהל בו בחכמה יתרה".

"כל פגיעה בריבונות ישראל תעלה מחיר כבד"

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי האירועים היום מהווים הסלמה וטען שרוסיה היא ידידה של ישראל. "חדירת המל"ט האירני היא עליית מדרגה מסוכנת במעורבות האירנית בצפון. ישראל צריכה להבהיר שלא תהסס לפעול במישור הצבאי כדי להרחיק את אירן מגבולותיה". הוא הוסיף כי "אירן וסוריה צריכות לדעת שכל פגיעה בריבונותה של ישראל תעלה במחיר כבד. רוסיה היא ידידתנו אולם גם היא צריכה לדעת שאנו לא זקוקים לאישור מאיש כדי להגן על עצמנו".

העיד. ח"כ לפיד (צילום: צילום: קובי ריכטר/TPS)
יאיר לפיד, ארכיון | צילום: צילום: קובי ריכטר/TPS

מנגד, ח"כ אילן גילאון (מרצ) ביקר את הממשלה שלדבריו נכשלה בניהול המשבר בסוריה עם הקרמלין.  "לאחר דברי ההערצה והחנופה של ליברמן כלפי פוטין ופגישות נתניהו אתו, הבוקר פוטין הוכיח שהוא בצד של אירן וחיזבאללה". גם הוא ציין כי "הנוכחות האירנית בגבול הצפוני היא סכנה ברורה ומידית לביטחון ישראל", והוסיף: "ליברמן ונתניהו צריכים לעשות חשבון נפש על הכישלון בשיחות עם פוטין".

"נתניהו מוכן לעשות הכל כדי להסיח את הדעת"

ח"כ עאידה תומא סלימאן (חד"ש, הרשימה המשותפת) האשימה את ישראל בהסלמה בצפון וטענה כי "ממשלת הימין הזמינה את ההסלמה מראש". לדבריה, "האירועים בצפון מדאיגים במיוחד, כל מלחמה באזור הינה מלחמה מיותרת שתגבה מחיר כבד וחייבים לעצורה מראש".

ח"כ גילאון (צילום: Hadas Parush/FLASH90, חדשות)
תקף את הממשלה. אילן גילאון | צילום: Hadas Parush/FLASH90, חדשות

ח"כ תומא סלימאן טענה כי ישראל גרמה להסלמה "עם אינסוף הפרות לריבונות הסורית והלבנונית, הפרות להחלטות האו"ם, שיתוף פעולה מביך עם ארגונים קיצוניים ועם תקיפות חוזרות בשטח סוריה אין פלא שהגענו למצב הקיים". היא גם טענה כי "נתניהו וממשלתו שקועים עד צוואר בפרשות השחיתות, ערב פרסום ההמלצות נתניהו מוכן לעשות הכל כדי להסיח את הדעת ולעבור את זה בשקט, נתניהו מוכן להוביל למלחמה אזורית בה ישלמו עמי האזור מחיר כבד רק למען הישרדותו הפוליטית"

"לשים סוף לאלתר לפרובוקציות האירניות"

ח"כ עאידה תומא סלימאן (צילום: חדשות)
האשימה את ישראל. סלימאן | צילום: חדשות

בתוך כך, הערב שיגר שגריר ישראל באו"ם דני דנון מכתב למועצת הביטחון בו דרש ממנה לגנות את אירן. "זו אינה הפעם הראשונה בה אנו מזהירים אתכם מפני הפעולות המסוכנות של אירן המערערות את המצב באזורנו", כתב. "התקרית הזו מוכיחה כי כל אחת ואחת מן האזהרות האלו התבררו כנכונות. ישראל תגן על אזרחיה ולא תסבול כל הפרה של ריבונותה".

"על מועצת הביטחון לגנות את הצעד המסוכן הזה ולשים סוף לאלתר לפרובוקציות האירניות", הוסיף דנון במכתבו. "אסור לחברות המועצה לעמוד מנגד כאשר אירן פועלת להסלמה מסוכנת ומפרה החלטות של מועצת הביטחון".

בהכנת הידיעה השתתפה שושי חתוקה