מנדלבליט וארדן
ארדן ומנדלבליט (ארכיון) | צילום: פלאש 90 - יהונתן סינדל

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שלח היום (רביעי) מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובו דרש ממנו לחקור את טענותיו של המפכ"ל אלשיך בתכנית "עובדה" לפיהן חוקרים פרטיים מטעם ראש הממשלה נתניהו עקבו אחר חוקרי משטרה בכירים. "איני יכול להתעלם מהדברים", כתב ארדן. "השארת נושא זה 'באוויר' עלולה לפגוע באמון הציבור". ארדן אף ציין כי פנה בעניין למפכ"ל, וזה ענה לו כי "אין באפשרותו לפרט ולעדכן בנושא זה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

השר ארדן אמר כי אמירותו של המפכ"ל היא "משמעותית ומדאיגה, שצריכה להדיר שינה מעיניו של כל מי ששלטון החוק ועצמאות רשויות האכיפה חשובים לו". ארדן הוסיף כי בתור השר לביטחון פנים אינו יכול להתעלם מהדברים ולעבור עליהם לסדר היום. "ניסיון להטיל מורא על חוקרי משטרה העושים את מלאכתם, הנו מעשה שאין להשלים איתו", כתב.

השר טען כי קיבל פניות רבות מהציבור בבקשה לבדוק את ההאשמות של המפכ"ל. "המפכ"ל מסר לי שאין באפשרותו לפרט ולעדכן בנושא זה", טען ארדן. "לכן, איני יכול כיום לתת מענה לסוגיה בעלת חשיבות ציבורית כה משמעותית".

ימונה לשגריר באו
"איני יכול לתת מענה", ארדן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

השר סיפר כי בשל חוסר בסמכות בתחום החקירות הוא פונה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיבדוק את הטענות. "אני סבור שהשארת נושא זה 'באוויר' בלא שהציבור יקבל את המידע על אשר אכן התרחש - עלולה לפגוע משמעותית באמון הציבור במערכת השלטונית".

מוקדם יותר היום התייחס ארדן לנושא גם במליאת הכנסת וקרא ליועץ המשפטי לממשלה אביחי לחקור את הטענות שהעלה המפכ"ל. בתשובה להצעה דחופה לסדר שהוגשה בכנסת בעניין "דברי המפכ"ל לפיהם חוקרים פרטיים עוקבים אחרי חוקרי המשטרה", אמר ארדן מעל בימת הנואמים במליאה: "כולם צריכים לקבל תשובות מהירות לשאלה מאוד מאוד משמעותית, זה קריטי".

ארדן הוסיף: "כשאני שומע את מפכ"ל המשטרה, גם אם זה לא נאמר בצורה הכי חדה ומפורשת, ניתן להבין שיש לכאורה קשר בין הדברים. זה מטריד אותי ואני קורא מכאן ליועץ המשפטי לממשלה לא להשאיר את הסוגיה הזו בחלל האוויר".

בימים האחרונים קיבל יושב ראש ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, פניות רבות מחברי כנסת שונים, ביניהם בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי ומיקי זוהר מהליכוד, שביקשו לקיים דיון בנושא התנהלות המשטרה בתיקי נתניהו, ובמיוחד בטענות שהעלה המפכ"ל. הדיון אמור היה להתקיים הבוקר והמפכ"ל אף אישר הגעה, אך בעקבות פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו, הוחלט לבטלו.