אזולאי התפטר כדי להעביר את החוק (ארכיון) (צילום: יונתן סינדל/FLASH90)
אזולאי התפטר כדי להעביר את החוק (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל/FLASH90

סערת חוק המרכולים: שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס), שאושפז מספר פעמים בתקופה האחרונה בשל מצבו הבריאותי, הודיע היום (חמישי) כי יתפטר מתפקידו כחבר כנסת. השר ינצל את החוק הנורווגי המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת אך לשמור על תפקידם המיניסטריאלי. את מקומו של אזולאי בכנסת יתפוס - לא אחר מאשר בנו - ינון. בינתיים בקואליציה מתגלים סדקים כשהשר אקוניס אמר בריאיון ל"שש עם עמית סגל" שלא בטוח שיצביע בעד החוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בנו של השר ממוקם במקום ה-16 ברשימת הסיעה שזכתה ל-7 מנדטים בלבד. על מנת לאפשר את כניסתו של אזולאי הבן למשכן, בשעות האחרונות הגישו המועמדים שהקדימו אותו את התפטרותם לוועדת הבחירות. את המהלך יזם יו"ר המפלגה, השר אריה דרעי.

ההצבעה על חוק המרכולים שהייתה אמורה להיערך מוקדם יותר השבוע נדחתה לאחר שהקואליציה התקשתה לגייס את הרוב הדרוש לאישורו. היעדרותו של חבר הכנסת אזולאי, שלא חש בטוב הייתה מהגורמים העיקריים לקושי, יחד עם היעדרותו של חבר הכנסת יהודה גליק (הליכוד) בשל מות רעייתו.

בלב הוויכוח הציבורי: חוק המרכולים (צילום: פלאש 90, מנדי האצמן)
חוק המרכולים יעבור? (ארכיון) | צילום: פלאש 90, מנדי האצמן

בשבועות האחרונים חברי האופוזיציה מסרבים לאשר "קיזוזים" עם חברי כנסת מהקואליציה בניסיון להקשות עליהם את גיוס הרוב הדרוש להליכי חקיקה שהם מובילים. המהלך זכה לעתים לביקורת בשל חוסר ההתחשבות במקרים חריגים.

למרות זאת, באופוזיציה מיהרו לחגוג את דחיית ההצבעה. "מדיניות ה'אין קיזוזים' ואין תיאום ושת"פ של האופוזיציה הוכיחה את עצמה וחוק המרכולים נדחה כי אין להם רוב", צייץ יו"ר המחנה הציוני יואל חסון. "עכשיו יש לחברי הכנסת בקואליציה הזדמנות לסגת מהחוק הרע הזה". יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "זו בפירוש דרמה - הסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב, המשבר הפנימי גדל. בסוף בסוף דינם של מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום שהם יביאו להתמוטטות הקואליציה. זה רק עניין של זמן".