אדלשטיין על ביטול הבחירות: אעשה כל מה שת (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נתניהו ואדלשטיין (ארכיון) | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

האולטימטום של אדלשטיין: יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין קיים השבוע ישיבה עם ראשי מרכז ההסברה ומפיקי טקס הדלקת המשואות שייערך בעוד כשלושה שבועות לרגל יום העצמאות ה-70 של ישראל. בפגישה העביר להם מסר לפיו אם נתניהו או הנשיא יוזמנו לנאום - הוא יחרים אותו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"דעו לכם שאם ראש הממשלה או נשיא המדינה יוזמנו לנאום בטקס - אני והכנסת כולה נחרים את האירוע", אמר יו"ר הכנסת. "אני לא אנאם, משמר הכנסת לא ישתתף, והכנסת כולה שמשתתפת בארגון הטקס והוא נמצא באחריותה הרשמית תדיר את רגליה מהאירוע".

בחודש נובמבר פרסמנו לראשונה כי ראש הממשלה נתניהו צפוי לנאום לראשונה בתולדות מהמדינה בטקס הדלקת המשואות ה-70 של מדינת ישראל. שרת התרבות מירי רגב יזמה והעבירה את ההחלטה בוועדת הסמלים.

חגיגות העצמאות, ארכיון (צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush)
חגיגות יום העצמאות (ארכיון) | צילום: פלאש 90 \ Hadas Parush

כשבוע לאחר הפרסום הודיע נתניהו כי החליט שלא להשתתף בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. ההחלטה שלא לנאום בטקס הממלכתי נבעה מקשיים הנוגעים לענייני אבטחה בהר הרצל, דבר שיקשה על בני המשפחות השכולות לעלות לקברי יקיריהם ביום הזיכרון.

רגב עצמה - לא מתכוונת לוותר. שרת התרבות והספורט תחזור מחר מארה"ב והיא מתכוונת לקבוע עם ראש הממשלה ולבקש ממנו פעם נוספת להשתתף ולנאום בטקס. השרה הסבירה שיש רק טקס אחד, ללא טקס נוסף. בסביבתה סיפרו היום שהיא מצפה לגיבוי מנתניהו בעימות מול אדלשטיין.

עד היום מי שהשתתף בטקס הוא רק יו"ר הכנסת. ראש הממשלה צפוי לפי שעה להעביר קטע וידאו. מקורות הקשורים לטקס מספרים שהנשיא לא יסכים להגיע לטקס גם אם יוזמן - זאת על רקע סירובו לנאומים דומים בזמן שהיה יו"ר הכנסת.