במקביל לפרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו, חשף אמש (שלישי) כתבנו גיא פלג כי שר האוצר לשעבר ויו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הוא עד מרכזי בחקירות נגד נתניהו. יו"ר הקואליציה דוד אמסלם יצא בתגובה במתקפה בוטה נגד לפיד, אותו כינה "שטינקר", אך לפיד לא נשאר חייב ותקף חזרה: "אי אפשר לאיים עלינו". הליכוד: "שיפסיק להתבכיין"

לכל העדכונים על המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000:

המשטרה: נתניהו ביקש ולקח שוחד

עמית סגל: המשטרה החליטה ללכת על כל הקופה

"לא נחקר רגיל": דרך ארוכה לאישום

בנט: "קבלת מתנות - לא הציפייה ממנהיג"

נתניהו: "ההמלצות - מסמך מוטה וקיצוני"

"שמעתי את ראש הממשלה וחבורתו, כולל יו"ר הקואליציה ושרים, שהעזו אתמול להגיד שיש אפשרות אחרת, שיש אפשרות לא להגיד את האמת כשהמשטרה מבקשת ממך לסייע בבירור העובדות בפרשת שחיתות חמורה", אמר ח"כ לפיד. "ככה מדברים עבריינים. אני רוצה להגיד להם מפה: אל תאיימו עלינו. לא ניתן לכם להוביל את המדינה למקום שבו אנשים ישרים פוחדים להגיד את האמת".

עוד הוסיף לפיד כי את מה שנקרא "חוק מילצ'ן השני" הוא סירב לקדם, למרות הלחצים, מפני שלדברי הוא עובד רק אצל אזרחי ישראל. "רק בשבילם, לא בשביל אף טייקון ולא בשביל אינטרסים של פוליטיקאי, בכיר ככל שיהיה", הדגיש. "רה"מ צריך לגלות אחריות לאומית. אי אפשר להיות רה"מ, שר החוץ ושר הבריאות, בזמן שאתה מבלה את עיקר זמנך עם עורכי דין ובתגובות לתקשורת. אי אפשר לייצג אותנו בעולם כשכל מנהיג זר שאתה פוגש יודע שאתה מואשם בעבירות חמורות. לטובת אזרחי ישראל רה"מ צריך לעזוב את תפקידו".

בליכוד לא נשארו חייבים והשיבו אש לדברי לפיד: "שיפסיק להתבכיין ולנסות להסיט את תשומת הלב משאלה פשוטה: איך כשר אוצר הוא קיים פגישות עבודה עם חברו הקרוב ומעסיקו לשעבר ארנון מילצ'ן ומדוע לא נחקר באזהרה על כך?".

גם באופוזיציה יצאו היום להגנתו של לפיד ותקפו בחריפות את דברי יו"ר הקואליציה אמסלם. "לפיד מילא את חובתו האזרחית ומסר עדות כשהתבקש לכך", צייצה ח"כ ציפי לבני. "צעקות השבר של 'שטינקר' ו'מי ישב איתך' - שיבוש הליכי משפט וחלק מהקמפיין המתוזמר להצלת נתניהו במחיר הרo הדמוקרטיה. היום יש רק שני צדדים, שומרי שלטון החוק ומהרסיו - חייבים להתייצב בצד שלטון החוק".

גם במפלגתו של לפיד גינו את ההשתלחות של יו"ר הקואליציה. "כשח"כ אמסלם עומד אתמול מול מליאת הכנסת כאחרון העבריינים וקורא ללפיד 'שטינקר' הוא מראה לנו באיזה תרבות הוא רוצה שנחייה", כתבה ח"כ קארין אלהרר בדף הפייסבוק שלה. "תרבות שמעודדת השתקות, העלמת עין, בריחה מהאמת ומהחובות המוסריות שלנו כאזרחים. תרבות עבריינית של ממש".

ציפי לבני (ארכיון)
"קמפיין מתוזמר להצלת רה"מ". ציפי לבני | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

סגנו של לפיד בזמן שהיה שר האוצר, ח"כ מיקי לוי, יצא גם כן להגנת יו"ר המפלגה. "לפיד נהג כשורה בדיוק כמו אזרח ישר במדינת ישראל שנקרא ע"י מערכת אכיפת החוק והלך ונתן עדות כפי שהוא מחויב לתת", אמר לוי. "זו בדיוק אמירה עבריינית כמו שאני מכיר ממשפחות הפשע. אלה הן אמירות שלא ראויות להיאמר, בוודאי ובוודאי לא במקומות כאלה".

ח"כ שלי יחימוביץ' צייצה: "רטוריקה של עולם הפשע. מתברר שאנחנו, נבחרי הציבור, חבורת עבריינים עם קודים של מאפיה, ואם מי מאתנו עבר על החוק, כל 119 האחרים צריכים לסתום ולא להיות שטינקרים. לאן זה עוד יכול להידרדר?".

אמסלם: "לפיד מלשן עלוב"

מיד עם פרסום המלצות המשטרה אמש, בקואליציה מיהרו לצאת להגנת נתניהו ולתקוף את לפיד. יו"ר הקואליציה אמסלם עלה לנאום במליאה במהלך הדיון על התקציב ותקף את יו"ר יש עתיד. "אלה הערכים של יש עתיד? אני בז לערכים האלה". במתקפה ישירה נגד לפיד אמר: "אתה חולם להיות ראש ממשלה. עזוב את השאלה אם תיבחר, לדעתי זה מדע בדיוני אבל בוא נגיד שכן. איזה מסר אתה מעביר לילדים שרוצים להתגייס ולנוער במדינת ישראל? 'חבר'ה, תלכו לעיתון במחנה?'".

"אמירה עבריינית". מיקי לוי | צילום: Yonatan Sindel/FLASH90

אמסלם עוד הוסיף: "אני בז להתנהלות האחרונה שנחשפתי אליה, שאתה באמת שטינקר קטן, מלשן עלוב". שרת התרבות מירי רגב הצטרפה להשתלחות בלפיד. "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות", אמרה. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, טען כי "ח"כ לפיד התגלה הערב בבושתו הציבורית, כשהוא ממשיך גם כעת את ניסיון ה'פוטש' נגד רה”מ, אותו ניסה להוביל כבר ב 2014, בגינו אף הודח מתפקידו הכושל באוצר. אני מחזק את ידי ראש הממשלה נתניהו, מאמין בחפותו ומאחל לממשלה שבעזרת השם תסיים את ימיה כחוק לטובת אזרחי ישראל".

מחאת רשת נגד רה
מקורבי נתניהו מיהרו לתקוף | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

שר התיירות יריב לוין אמר כי "הערב נחשף המהלך הבזוי לביצוע הפיכה שלטונית נגד רצון הבוחר. בושה וחרפה שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה נתניהו הוא הפוליטיקאי יאיר לפיד שמנסה כבר שנים להחליף אותו בתפקיד. לפיד שהפסיד פעמיים בבחירות מנסה לכבוש את השלטון על ידי עדות חסרת מהימנות. אין ספק שהאמת תצא לאור והממשלה תמשיך להוביל את ישראל בדרך שלנו, ובהנהגתו הבוטחת של ראש הממשלה נתניהו".