ישיבת ממשלה, ארכיון (צילום: Alex Kolomoisky/ flash90, חדשות)
המשבר הקואליציוני הולך ומעמיק. ארכיון | צילום: Alex Kolomoisky/ flash90, חדשות

הקואליציה ממשיכה לנסות לפתור את סוגיית "חוק הגיוס" - אך עדיין ללא הצלחה: למרות שיש שיחות בין הצדדים - הצוות בראשות יריב לוין לא יתכנס היום (ראשון) בניסיון למצוא פתרון למשבר שמאיים על שלמות הממשלה, זאת לאחר שפגישה ביניהם נדחתה עוד בחמישי האחרון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על התיווך בין הצדדים הופקד השר לוין בזמן שראש הממשלה נמצא בארצות הברית לרגל ועידת איפא"ק השנתית, אך נראה שהפתרון יגיע רק כשנתניהו עצמו יחזור ארצה. נתניהו ינחת ביום שישי, והמשמעות היא קיצור לוח הזמנים לפתרון בשבוע לפחות - בזמן שכחלון לוחץ להעביר את התקציב כבר בשבועיים הקרובים. מוקדם יותר הטיח ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "נעשים בקואליציה מעשים לא הגונים".

גפני: ליברמן דיקטטור - לא אשב איתו (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
"אנחנו עולים בבחירות". ח"כ גפני | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

בפתח ועדת הכספים בה הוא עומד בראשותה התייחס גפני למשבר ושנשאל האם בכלל יש טעם לדיוני הוועדה השיב: "מה יהיה? אני אשתדל להגיד לחברי הוועדה כשאני אדע. נעשים פה מעשים לא הגונים מבחינת הקואליציה ונחכה לראות. אם זה לא יסתדר, נלך לבחירות".

"החרדים לא מעוניינים בפתרון"

על האפשרות של הליכה לבחירות אמר גפני כי אינו רוצה זאת, למרות "שלעומת מפלגות אחרות אנחנו דווקא עולים בסקרים". גם הפעם שיגר מסר מאיים על המחנה הלאומי: "אני יודע מה היה קורה לו היינו בקואליציה עם השמאל, בכלל לא היו מדברים על חוק הגיוס. השמאל פשוט יותר הגיוני. אבל אנחנו הולכים עם הימין וזה המצב".

הפעם נראה שהמשבר שפקד את הממשלה חמור יותר מ"חוק המרכולים". הבוקר ציין בכיר בקואליציה שבמקרה הנוכחי "נראה שהחרדים רק מטפסים יותר ויותר גבוה על העץ". לדבריו, "זה לא נראה שהם מנסים למצוא פתרון אלא רק מתבצרים בעמדותיהם. לא רק בהתבטאויות בתקשורת אלא גם במסרים שאנחנו מקבלים מהם אנחנו מזהים הסלמה שמגיעה מגבוה".

כולנו: על התקציב לעבור תוך שבועיים

ובזמן שהסיעות החרדיות מתבצרות בעמדתן - גם ב"כולנו" של כחלון מתעקשים על העברת התקציב כבר החודש ודוחקים את הממשלה עוד יותר לפינה. "אנחנו הסכמנו ללכת על תקציב לשנת 2019 כי חשבנו שהממשלה הזאת רוצה לכלות את ימיה", אמר בכיר במפלגה.

כחלון. לא דן בנושאים מדיניים (צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות)
השר כחלון | צילום: פלאש 90 / יונתן סינדל, חדשות

"אם לא כך, זה בסדר גמור ונלך לבחירות. עד ה-15 במרס התקציב עובר, ולא - המשמעות ברורה: פירוק הממשלה ובחירות", הוסיף אותו בכיר. גם ב"ישראל ביתנו" הטילו את האשמה על המפלגות החרדיות : "לא אנחנו הצד הסחטני בקואליציה הזאת". 

עם המראתו לארצות הברית התייחס ראש הממשלה לאפשרות של הליכה לבחירות מוקדמות ואמר "אין סיבה שזה יקרה, ועם רצון טוב, זה גם לא יקרה. לי יש רצון טוב, אני מקווה שגם לשותפים האחרים שלנו".