חטף ביקורת מהמטופלים. ליצמן (צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות)
תרגיל של האופוזיציה, ליצמן (ארכיון) | צילום: Yonatan Sindel/FLASH90, חדשות

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר לחבר הכנסת יעקב ליצמן לשוב למשרד האוצר כסגן שר במעמד שר. קודם לכן האופוזיציה משכה בהפתעה את כל ההסתייגויות ואילצה את הקואליציה לקרוא לחבריה מהלווייתו של רזיאל שבח ז"ל, שנהרג אתמול בפיגוע סמוך לחוות גלעד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חבר הכנסת יעקב ליצמן הגיב לאישור ההצעה בכנסת, בו ימונה שוב לסגן שר הבריאות: "שמח לחזור ולהמשיך את העשייה החשובה למען אזרחי ישראל. העיסוק בתחום הבריאות הוא בעל ערך גדול. לפנינו אתגרים רבים וקידום רפורמות חשובות".

מוקדם יותר היום, אישרה ועדת החוקה, חוק ומשפט לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק בניגוד לפסיקת בג"ץ בנושא. מאחר שמדובר בשינוי של חוק יסוד, דרושים 61 ח"כים לאישור החוק במליאה.

על פי תזכיר החוק שהופץ בחודש שעבר על ידי משרד המשפטים, סעיף 33 בחוק יסוד: הממשלה יתוקן באופן שסמכויות הניתנות לשר בלבד יוכלו לעבור גם לסגן שר במשרד.

לפני שנתיים וחצי קיבל בג"ץ את עתירת יש עתיד וקבע כי לא חוקי למנות סגן שר במעמד שר. לפי השופט אליקים רובינשטיין שכתב את פסק הדין, "במצב הנוכחי, שבו ליצמן הוא הכתובת האמתית במשרד והשר הוא ראש הממשלה שידיו מלאות עבודה - אין קשר בין כוונת המחוקק במינוי סגני שרים למציאות במשרד הבריאות".

בעקבות פסיקת בג"ץ מונה ליצמן לשר הבריאות, אך לפני חודשיים התפטר מתפקידו בעקבות משבר עבודות הרכבת בשבת, ולאחר שהופעל עליו לחץ מצד האדמו"ר מגור.