לא הושגה פריצת דרך
כחלון מגבה את נתניהו: "רק היועץ ייקבע" | צילום:

הדרמה הפוליטית והמשפטית שאירעה אמש (שלישי) עם פרסום המלצות המשטרה בחקירות ראש הממשלה בתיקי 1,000 ו-2,000 עוררה תגובות רבות מצד חברי הכנסת והשרים. עם זאת, אחד מאנשי המפתח בממשלה הוא שר האוצר משה כחלון, שהתייחס לדברים לראשונה במהלך הלילה ואמר כי רק היועמ"ש יכריע בפרשה. בכך אומר כחלון כי הוא אינו מתכוון לפרוש מהממשלה על רקע הממלצות, והוא מאפשר לנתניהו להמשיך לכהן בתפקידו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אני ער לרחשי הציבור, מימין ומשמאל, בנוגע להמלצות המשטרה סביב חקירות ראש הממשלה", כתב כחלון בעמוד הפייסבוק שלו. "החוק קובע כי רק היועמ"ש רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום".

שר האוצר הוסיף כי עד להחלטת היועמ"ש הוא ימשיך להוביל את כלכלת המדינה. "עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל". בסוף ההודעה כתב: " אני קורא לכולם - מימין ומשמאל - לחדול מהתקפות על המשטרה ועל מערכת שלטון החוק. יש לתת למערכות לפעול ללא לחצים, לא מימין ולא משמאל, ולפעול באופן מסודר, מקצועי ושקול".

דוד אמסלם
"שלטון מחליפים בקלפי" | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

במקביל לפרסום המלצות המשטרה בתיקי 1000 ו-2000 אישרה אתמול הכנסת את התקציב לשנת 2019 בקריאה ראשונה. "הלילה אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את תקציב המדינה לשנת 2019. בקרוב נאשר את התקציב גם בקריאה שניה ושלישית" מסר כחלון בהודעתו, והוסיף כי "אישור התקציב כבר עכשיו יחזק את הכלכלה הישראלית ומפירות הצמיחה ייהנו אזרחי ישראל".

הפרסום לפיו המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש הממשלה נתניהו בגין שוחד עורר סערה במערכת הפוליטית. באופוזיציה כבר קראו לנתניהו לצאת לנבצרות, אך בקואליציה המשיכו לשדר עסקים כרגיל. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם טען: "אין שום דבר חדש. המטרה סומנה כבר לפני כשנתיים".

"חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד" | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

"נורו עשרות חיצים לעבר המטרה בתקווה שאחד מהם יגיע ליעד ולאחר שהפכו כל אבן, בכל פינה בעולם - המשטרה עשתה הכל כדי להשיג את המטרה", הוסיף אמסלם. "על פי הבנתי, מדובר בהליך לא לגיטימי שמסכן כל מדינה דמוקרטית בעולם. שלטון מחליפים בקלפי ולא באמצעות הצבא או המשטרה".

גם השרה מירי רגב הגיבה לפרסום המלצות המשטרה ואמרה כי, "אני לא מופתעת ואני לא מתרגשת מהמלצות המשטרה שהיו ידועות מראש ושכידוע אין להם כל תוקף משפטי". ותקפה בחריפות את יו"ר יש עתיד, "החידוש היחידי הערב הוא חשיפת פניו האמיתיות של יאיר לפיד - פוליטיקאי כושל שהעדיף להצטרף למניפי הגיליוטינה ברוטשילד ולנסות להפיל את נתניהו ואת הליכוד בדרכים לא דמוקרטיות. פרסום זהותו כעד המרכזי הוא המסמר האחרון בארון הפוליטי שלו".

גבאי. טעות שתעלה בשריון?
"ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה" | צילום: פלאש 90/ מרים אלסטר, חדשות

בעוד בקואליציה לא התרגשו מההמלצות, באופוזיציה עלו למתקפה נגד רה"מ נתניהו. "תם עידן נתניהו, בקלפיות או בחקירות", אמר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "ראש הממשלה ושלוחיו פגעו במשטרה ובמוסדות שלטון החוק כפי שאף נחקר לא עשה - כולל ניסיונות להגביל את החוקרים ולפגוע באמון הציבור בחוקרים. חובתו של כל איש ציבור הגון, לחזק את המשטרה וגורמי החוק ולפעול לסיום דרכה של הממשלה בראשות נתניהו".

יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג אמר כי "זהו ערב קשה, כואב ועצוב מאוד לאזרחי מדינת ישראל. המלצות המשטרה שהוגשו הערב מציגות תמונה קשה ביותר על התנהלות ראש הממשלה, המלצות בהן יכריע היועץ המשפטי לממשלה". הרצוג קרא לעצור את הדה-לגיטימציה למשטרה והוסיף: "על נתניהו ועמיתיו יהיה לקבל את הדין אשר יהיה וכך גם כל הציבור בישראל".

אהוד ברק
"אלו שעות קשות ועצובות לכולנו" | צילום: Flash90, חדשות

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק העביר ביקורת קשה על נתניהו לאחר פרסום המלצות המשטרה. "אלו שעות קשות ועצובות וזה גם רגע של אמת ומבחן לכולנו", אמר ברק בסרטון שפרסם. "התמונה העולה מסיכום תיקי 1000 ו-2000 מצמררת. עומק השחיתות שנחשפת ועוד תיחשף מבהיל. ככה לא נראה כלום, ככה נראה שוחד. ביבי בהתייחסו לאולמרט היטיב לתאר מדוע במצב כזה אין ראש ממשלה מסוגל לתפקד ולשאת באחריות לניהולה וביטחונה של המדינה. על נתניהו להכריז מחר בבוקר על נבצרות".