קשר הייעוץ שהוכחש - ידווח: מבקר המדינה הודיע כי ח"כ תמר זנדברג (מרצ) תידרש לדווח על הייעוץ שקיבלה ממשה קלוגהפט, הקמפיינר של הימין ש"חצה את הקווים". במהלך הקמפיין הכחישה זנדברג את הקשר בין השניים אך לאחר שקלוגהפט אישר את הפרטים בריאיון לעמית סגל טענה זנדברג כי הייעוץ נעשה ביוזמת קלוגהפט ובהתנדבות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הקמפיין המוצלח של ח"כ תמר זנדברג לראשות מרצ נשאלה הח"כית מספר פעמים האם משה קלוגהפט, שהתפרסם בעיקר בזכות קמפיינים תקיפים נגד השמאל, מייעץ לה - והכחישה. גם כשפנינו לצוותה של זנדברג עם השאלה, התשובה הייתה "שקר בוטה, פייק ניוז". עם זאת, אמש (מוצאי שבת) שודר בחדשות סוף השבוע ריאיון עם משה קלוגהפט - שהודה לראשונה בפה מלא כי הוא עבד עם זנדברג.

"על פי הוראות החוק שירות שניתן למועמד בפריימריז ללא תמורה, על ידי מי שעיסוקו הרגיל הוא בתחום שבו ניתן השירות, הינו תרומה לכל דבר שחלות עליה כל ההגבלות שנקבעו בחוק", הבהירו במשרד מבקר המדינה. "כמו כן, בהנחיות מבקר המדינה נקבע כי על מועמד לרשום במערכת החשבונות שלו 'כל פעילות אישית בהתנדבות שהיא בגדר עיסוקו של המתנדב'. על פי הוראות החוק על המועמדים לדווח באתר מבקר המדינה על כל תרומה שקיבלו (לרבות תרומה בשווה כסף) במסגרת לוחות הזמנים שנקבעו בחוק, דהיינו יש לדווח על תרומה שהתקבלה תוך 14 יום ממועד קבלתה".

כלומר, לפי החוק תידרש זנדברג לדווח על הקשר בין השניים: "תרומה שהתקבלה בשבועיים שלפני הבחירות – יש לדווח עליה תוך 24 שעות ממועד קבלתה. הנתונים על התרומות שדווח עליהן  מתפרסמות באופן מיידי לציבור. כנקבע בחוק, המועמדים מגישים למבקר המדינה את הדוחות הכספיים שלהם כחודשיים לאחר תום מערכת הבחירות. כאשר יוגשו הדוחות הכספיים של המועמדת יבחנו הדיווחים הכלולים בהם ותערך ביקורת כנהוג לגבי כל המועמדים שהשתתפו בבחירות".

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף שפירא
מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: פלאש 90, חדשות

בתגובתה לפרסם, זנדברג מנסה להציג את הייעוץ שקיבלה מקלוגהפט כהתייעצות נקודתית חברית ולא משהו ממוסד, אך ההתייעצויות היו אינטנסיביות. יו"ר מרצ הנבחרת נמצאת במלכוד, מכיוון שאם היא לא תדווח על הייעוץ שקיבלה הוא עלול להיחשב כתרומה אסורה. אם היא כן תדווח הסוגיה המשפטית תוסר, אבל אז היא תיאלץ להצהיר באופן רשמי על הקשר בין השניים.

בריאיון לגלי צה"ל טענה היום: "הוא לא ניהל את הקמפיין ולא קבע את הרוח", אך הודתה כי ייתכן שהקשר עם היועץ היה טעות. "קיבלתי יעוץ משפטי על כל תרומה והכל גלוי", הוסיפה זנדברג. "כשנשאלתי מי עובד ומועסק בקמפיין, התשובה היא שקלוגהפט לא היה מועסק. יכול להיות שזו היתה טעות ושלא הייתי צריכה להיות איתו בקשר בקמפיין שהיה חיובי ואופטימי. את הקמפיין שלי כולם ראו".

זנדברג המשיכה לטעון כי מפלגתה נותרה נאמנה למצביעיה. "אני לא חושבת שמרצ תפסיק למלא את תפקידה אלא תמשיך", אמרה. "היא מעולם לא בגדה בו ולא זגזגה מולו, גם כשכל האחרים זגזגו ואני לא מתכוונת להתפטר. אני חושבת שהדברים יצאו מכל פרופורציה אפשרית. קמפיין זה דבר ציבורי שמובל בחוץ ושאנשים רואים אותו. לא במחשכים".

זנדברג מסרה לאחר השידור: "את הקמפיין המוצלח שלי ניהל ביד רמה נסים דואק וחברת יוניק שהוא עומד בראשה. במהלך הקמפיין היו מספר אנשים מוכשרים שנידבו לי עצות מניסיונם. אחד מהם היה משה קלוגהפט שפנה ביוזמתו לתת לי עצות כחלק מניסיונו במהפך הדורי שהוביל במפלגת הבית היהודי. בניגוד לנאמר בכתבה קלוגהפט מעולם לא הועסק בקמפיין או עבד בו. אני מודה על כל העצות שקיבלתי. בתפקידי כיו"ר מרצ  נסים דואק וחברת יוניק ימשיכו ויובילו את האסטרטגיה של מרצ בראשותי".