מחאת תושבי נתיב האבות (צילום: חדשות 2)
מאהל המחאה של התושבים | צילום: חדשות 2

כשבועיים וחצי לפני שיחל פינוי תושבי ההתנחלות הבלתי חוקית "נתיב האבות" שבגוש עציון, הודיע היום (חמישי) ראש הממשלה נתניהו על כינוס ראשי סיעות הקואליציה בכדי לנסות ולפתור את בעיית הדיור מולה יעמדו התושבים. הכינוס יערך ככל הנראה ביום שני הקרוב, על מנת למצוא פתרון למשפחות עוד בטרם יחל הפינוי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכינוס בשבוע הבא יבקש נתניהו לאשר תקציב של 50-80 מיליון שקלים, שיוקצב למציאת פתרון דיור חלופי למתיישבים שיפונו מנתיב האבות. השבוע כבר החלו כוחות הביטחון בהכנות בשטח לקראת הפינוי.

על פי החלטת בג"ץ יפונו הבתים בנתיב האבות בגוש עציון - שחלקם חולשים על קרקע פלסטינית פרטית - עד לחודש מרס 2018. מדובר בהריסת 17 מבנים שהוקמו בסמוך להתנחלות אלעזר, והתושבים בחלק מהבתים ביקשו רק "לנסר" את הבתים ולא להרוס אותם לחלוטין.

 המדינה רצתה למנוע את הריסתם של שישה מהבתים בשל העבודה שרק מטרים ספורים מהשטח עליו הם בנויים הינו שטח פלסטיני, אך בג"ץ דחה את הבקשה והורה על פינוי והריסה עד לחודש מרס. "במכלול הנסיבות שלעיל, פתיחת הסוגיה מחדש תפגע בעיקרון סופיות הדיון ובעיקרון שלפיו פסקי-דין יש לקיים מבלי שיש לכך הצדקה מספקת", כתבה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

"אינני מקלה ראש כלל ועיקר בקושי של המבקשים לעקור מבתי מגוריהם, אולם גם לכך ניתן ביטוי ראוי בפסק הדין בדמות השהיית מימוש צווי ההריסה לפרק זמן ארוך (שנה וחצי) לצורך מציאתן של חלופות מגורים ראויות", סיכמה נשיאת העליון הפורשת. "לפיכך, אינני סבורה כי דחיית הבקשה תגרום לאי-צדק. הבקשה שלפנינו היא בגדר ניסיון נוסף מעבר לכל מה שתואר בפסק הדין לדחות את הקץ".