גטאס בלשכתו, ארכיון (צילום: הדס פארוש / פלאש 90)
גטאס בלשכתו, ארכיון | צילום: הדס פארוש / פלאש 90

"אני עדיין נציג ציבור וחבר כנסת מכהן ואמשיך לכהן ולייצג ולשרת את הציבור שבחר בי": ח"כ באסל גטאס מהרשימה המשותפת, נגדו הוגש החודש כתב אישום בפרשת הברחת הסלולרים לאסירים ביטחוניים, שלח הבוקר (שני) מכתב לחברי כנסת רבים - בניסיון לשכנע אותם שלא לתמוך בהשעייתו מהכנסת לפי "חוק ההדחה". במכתב הפומבי כתב גטאס: "נעשה בי לינץ' ממשי ונגזר דיני בבית דין שדה, מבלי שהוגש כתב אישום ומבלי שנערך לי שימוע כמתבקש בחוק".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין האישומים שמופיעים בכתב האישום נגד גטאס: איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות - ואמש דווח בחדשות 2 כי הליך הדחתו צפוי לצאת לדרך, לאחר שגם מפלגת "יש עתיד" תתמוך במהלך. הבוקר גטאס כינה את סיקור הפרשה "סערה תקשורתית מתלהמת" והוסיף כי "בחקירה הזו הופרחו אישומים חמורים שכל מטרתם יצירת הד תקשורתי". הח"כ ציין כי "הבלון הביטחוני שנופח בכדי להביא לחיסולי ממש התרוקן מהאוויר, וזה הזמן לדבר על עובדות ועל תאוריות".

"בימים הקרובים יהיו מאמצים להפעיל את חוק ההדחה נגדי ובמסגרת זו מן הסתם יופעלו עליך לחצים לתמוך בשימוש בחוק נואל, גזעני ואנטי דמוקרטי זה תוך שימוש ומינוף גל ההסתה הגזעני שהיה נגדי", כתב גטאס לחברי כנסת רבים. "לכן החלטתי לפנות אליך באופן אישי גם בכדי להבהיר את העובדות וגם בכדי לבקש ממך להתנגד ובאופן נחרץ לשימוש בחוק ההדחה ואף לפעול בכדי להכשיל את הניסיון הזה".

בהמשך מכתבו פירט גטאס את השתלשלות האירועים וכינה את הביקור בכלא "מלכודת שתוכננה היטב, לה היה שותף גם השר ארדן עצמו וגם שוטרים בלבוש אזרחי". גטאס גם גינה את פרסום הפרשה בחדשות 2 דקות לאחר שעוכב על ידי השוטרים: "ההדלפות המגמתיות והשקריות של המשטרה לכלי התקשורת נמשכו, ותוך שעות בודדות נעשה לי לינץ' תקשורתי ובית דין שדה הציג אותי כטרוריסט או כמסייע לטרור, כמי שהעביר מסרים מוצפנים והוראות לפיגועים וציוד תקשורת ל'ארגוני טרור', וכמובן נחרץ דיני והפכתי ל'אויב האומה' עוד לפני שאפילו הוזמנתי לחקירה".

גטאס והשוטרים מחוץ לכלא
גטאס והשוטרים מחוץ לכלא | צילום:

"הודלפו נגדי שקרים"

גטאס הוסיף כי "השקרים וההסתה הגיעו לשיאים בלתי נתפסים כשנטען ש'ירדתי למחתרת' ושאני מתחמק מחקירה בעוד היה אפשר להשיג אותי בקלות, כפי שעשה אייל ינון היועץ
המשפטי לכנסת, ולמחרת בבוקר כבר התייצבתי במשטרה. נחקרתי שעות ועניתי על כל השאלות".

הח"כ שב וטען במכתב כי לא פגע בביטחון המדינה: "כבר בתחילת הפרשה הבהרתי שאשתף פעולה וכי אין לי מה להסתיר כך שאענה על כל השאלות של החוקרים, הבהרתי שלא עשיתי שום דבר שהוא בגדר פגיעה במה שמוגדר ביטחון המדינה או ביטחון הציבור, כפי שנטען. היחס האגרסיבי, הדורסני והמתלהם בצורה חסרת תקדים לא היה נחלתם רק של המשטרה והתקשורת, אלא גם של היועץ המשפטי לממשלה שעט על התיק והפך אותו לפרויקט דגל כשפנה לכנסת להסרת חסינותי הדיונית – דבר חסר תקדים - ואחר כך אפשר למשטרה גם לעצור אותי ולערוך חיפוש בביתי ובמשרד הפרלמנטרי שלי בכנסת, גם כן ללא תקדים".

הח"כ אמר גם כי היועץ המשפטי מנדלבליט "הזדרז להגיש טיוטת כתב אישום תוך כדי דריסה גסה של החוק כשמנע ממני תהליך שימוע שהוא זכותי הבסיסית על פי החוק. עד כה זכות השימוע בעל פה נשמרה בפועל לחברי כנסת ולכל אנשי הציבור, אבל היועץ המשפטי החליט באופן תקדימי שוב לשלול זכות זו ממני". בהמשך המכתב ציין גטאס כי הוא שוקל לפנות לבג"ץ אם לא יגובש תהליך שימוע שוויוני.

"רוב השקרים שהודלפו על ידי המשטרה על מסרונים מוצפנים והוראות לארגוני טרור התבררו כעורבא פרח. אני אכן הודיתי במשטרה שמסרתי חומר לאסיר שפגשתי, אלה הם אריזות של חומר מודפס וכתוב בתוך מעטפות לבנות קטנות, בכוונה לסייע לאסיר שאותו אני מלווה כבר שנים", הוסיף גטאס בהתייחסות לוואליד דקה, שהורשע במעורבות בחטיפת ורצח החייל משה תמם ז"ל. "כוונתי הייתה לסייע לו בעבודת הכתיבה והתרגום והלימוד שהוא עושה בכלא, מדובר במניעים אנושיים ומצפוניים גרידא: זהו אסיר בטחוני שכבר 31 שנים כלוא ובמרוצת השנים בכלא הפך לאיש רוח, סופר ומתרגם ומורה לאסירים אחרים".

המחבל וואליד דקה (צילום: חדשות 2)
המחבל וואליד דקה | צילום: חדשות 2

"מצפה מכל ח"כ הגון להתנגד להדחתי"

"אני חוזר ומדגיש שלא הייתה לי שום כוונה או מחשבה לגרום נזק או פגיעה במישהו, שלא לדבר על פעילות עוינת ופגיעה בשלום הציבור ולסכן חיים כפי שנטען", גרס גטאס. "אני מוכן לשאת באחריות ולשלם מחיר על מה שעשיתי, אבל איאבק בכל כוחי נגד הניסיון להפוך אותי לשטן, טרוריסט ואויב הציבור". גטאס כינה את מעצרו "טיפול מפלה ואי שיוויוני" לעומת חשודים אחרים, בהם ראש הממשלה ובכירים נוספים. 

"אני לא מבקש מאף אחד להסכים או אפילו להבין את הנסיבות של מה שעשיתי, אבל בהחלט מצפה שתתמכו בזכותי הבסיסית ליחס שוויוני והוגן ולהתנגד לכל הצעדים המפלים שנעשו בידי המשטרה והיועץ המשפטי נגדי רק בגלל היותי חבר כנסת ערבי", קרא הח"כ המואשם לחבריו.

"אני ער לאיום הימין בשימוש בחוק ההדחה נגדי , כמו גם לעובדה שיש חברי כנסת המתנגדים עקרונית לחוק ההדחה אבל טוענים שאני צריך להתפטר ובזה לחסוך להם את המעמד המביך של שימוש בחוק ההדחה ויצירת תקדים. את הטענה הזו אני ממש לא מבין; הרי המקרה שלי הוא בדיוק המקרה שמוכיח שאין צורך בחוק ההדחה". גטאס הסביר כי אם יורשע חברותו בכנסת תופסק, אך עד אז "הזכות הבסיסית שלי כמו של כל אדם הוא להיאבק על חפותי. השימוש בחוק ההדחה, אם כך, הוא סוג של ענישה עוד לפני שהתבררו העובדות בבית משפט ולכך צריך להתנגד מטעמי הצדק הבסיסיים".

"אני מצפה מכל ח"כ הגון ומכל מי שהתנגד לחוק עצמו להתמיד בהתנגדותו ולא לתת יד לשימוש בחוק דרקוני שמהווה ללא קשר לעניין הספציפי שלי כרסום מסוכן ביותר ביסודות המשטר הדמוקרטי", סיכם גטאס, שהבטיח: "אחזור בקרוב לפעילות בכנסת במגבלות החלטת ועדת האתיקה, ואמשיך להיאבק בכל הכוח לזכות בהליך משפטי הוגן ושוויוני וכמובן אנהל את מאבקי המשפטי בתיק כפי שצריך".