ארנון מילצ'ן, המפיק ההוליוודי וחברם הקרוב של בני הזוג נתניהו, נמצא בקשר עמוק עמם ב-8 השנים האחרונות. בין מילצ'ן ומשפחתו של ראש הממשלה שוררים יחסי ידידות טובים, במסגרתם, כך על פי החשד, העביר איש העסקים מתנות הנאמדות בעשרות אלפי שקלים. ההערכות לפיהן מילצ'ן עשוי להעיד נגד נתניהו הובילו למתקפה חריפה של איש העסקים נגד אנשיו של ראש הממשלה, שמיהר מצדו להרגיע את הרוחות. אם כך, מיהו האיש שעומד מאחורי פרשת המתנות שעלולה להפליל את ראש הממשלה?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ארנון מילצ'ן היה בן 21 כשאביו נפטר. הוא היה משוכנע שאביו השאיר לו את חברת "האחים מילצ'ן", חברה ענקית, ושהוא עשיר גדול - אך אז הסתבר שאביו השאיר לו בעיקר חובות. כשהתקשרו הנושים הוא ענה: "אני צריך להתייעץ עם אחי הבכור". מה שהם לא ידעו זה שלמילצ'ן אין אח, אלא אחות בלבד.

ארנון לקח את חברת "האחים מילצ'ן", שיפר אותה, שדרג אותה, והפך אותה לחברת כימיקלים ודשנים מצליחה בעולם. לימים הוא הכיר את שמעון פרס וגויס ללשכת לקשרי מדע, הלק"ם, זו שלימים תראה אור בעקבות פרשת פולארד. זו שפעלה מתחת לבטן של ארגוני הביון הממוסדים. את עיקר כספו עשה מסחר בכימיקלים ודשנים, אך גם בתיווך נשק. כך, למשל, תיווך לישראל את סוללת הפטריוט.

"יש הרבה שמועות על ארנון. אנשים אומרים כל מיני דברים, שהוא מרגל. הוא דמות מאוד מסתורית ואקזוטית בהוליווד", סיפר בעבר השחקן בן אפלק. "אתה יודע מה זה להיות ילד בן 20 וכמה, שהמדינה נותנת לו להיות ג'יימס בונד?" סיפר מילצ'ן לפני כמה שנים בתכנית "עובדה". "וואו! זה אקשן, זה מרגש".

מילצ'ן ומשפחת נתניהו עם קייט הדסון (צילום: פלאש 90 אבי אוחיון)
מילצ'ן ומשפחת נתניהו | צילום: פלאש 90 אבי אוחיון

שני דברים משכו אותו מאז ומתמיד: קולנוע אמריקאי ופוליטיקה ישראלית. הוא הפיק כמה מהסרטים המצליחים בתולדות הקולנוע בהשתתפות בראד פיט, אנג'לינה ג'ולי, ריצ'רד גיר וג'וליה רוברטס. הוא אספן אומנות מעודן, מחזיק אוריגינלים יקרים, בין השאר של הצייר הבריטי פרנסיס בייקון. בארץ הוא מחזיק דירת גג בהרצליה ובית רחב מידות בבית ינאי.

ערב בחירות 2006 דיווחנו על מפגש שנערך בביתו בהשתתפות שמעון פרס ואהוד אולמרט. באותו מפגש הוחלט להזיז את ציפי לבני ברשימת קדימה למקום השלישי ולקדם את פרס למקום השני. מילצ'ן היה חבר קרוב של פרס, העריץ אותו וסגד לו, לאחד מילדיו הוא קרא שמעון. לפני הבחירות האחרונות ואחריהן נפגשו בביתו, בתיווכו, בנימין נתניהו ובוז'י הרצוג כדי לדון באפשרות של ממשלת אחדות לאומית.

סיגרים ושמפניה ורודה

לפני כשלוש שנים ארגן מילצ'ן מסיבה פרטית נוצצת בביתו במאליבו שבקליפורניה שם הפגיש את ביבי ושרה נתניהו עם ברברה סטרייסנד, קיאנו ריבס, קייט הדסון, ג'יימס קאן, בילי קריסטל ואחרים. שם, בווילה של מילצ'ן, שרה נעטפה אבק כוכבים וביבי כיכב בנאום קצר על האיום האירני וכוונתו להילחם בו.

מילצ'ן עם בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי (צילום: רויטרס)
מילצ'ן עם בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי | צילום: רויטרס

המתקפה של מילצ'ן והודעות הפיוס של נתניהו

בחקירתו של נתניהו בתיק 1000 אמר נתניהו כי חברותו עם מילצ'ן הולכת עשורים אחורה, ושהם חברים משכבר. האמת היא, שהיכרותם הולכת שנים רבות אחורה - אולם החברות "לכאורה" ביניהם היא בת 7-8 שנים, לא יותר. על פי החשד, סיפק מילצ'ן באופן רציף רכבת אווירית ממש של סיגרים יקרים לביבי ובקבוקי שמפניה ורודה לשרה, על פי מפרט של בני הזוג, בעלות מצטברת של מאות אלפי שקלים.

אמש שיגר מילצ'ן מסר חריף מאוד דרך מקורביו, שאמרו כי חברי הכנסת בליכוד שתוקפים אותו הם "נושאי כלים הפועלים בשירות בעלי אינטרס". "מביך ומדאיג לראות את קמפיין ההשמצות שנפתח הבוקר מטעם נושאי כלים הפועלים בשירות בעלי אינטרס נגד אדם שהקדיש את חייו לביצור ביטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל, וניצל את קשריו הענפים לחיזוק הקשר הדיפלומטי הדיסקרטי עם מדינות ומנהיגים ברחבי העולם", אמרו המקורבים. "תמוה לראות כיצד פועלים נושאי כלים מתודרכים דווקא כנגד מי שהפך בשנים האחרונות לכתובת לסיוע ללוחמי צה"ל, לזרועות הביטחון ולארגונים יהודים וציוניים בכול העולם, בלב פתוח ורחב ובהיקפים חסרי תקדים".

קיבלו מתנות? הזוג נתניהו (צילום: שחר עזרן)
קיבלו מתנות? הזוג נתניהו | צילום: שחר עזרן

עוד הוסיפו המקורבים: "מר מילצ'ן יפעל להגן בכל דרך על שמו ועל שמה הטוב של משפחתו ושל עובדיו המסורים והנאמנים למול הגורמים המסבים לו, למשפחתו ולעובדיו סבל וכאב מיותר".

בתגובה לפרסומים אמרו מקורבי נתניהו כי "ראש הממשלה לא תדרך איש נגד ארנון מילצ'ן שאת תרומתו למדינת ישראל הוא מכיר ומוקיר היטב". לאחר מכן פורסמה הודעה נוספת מטעמו של ראש הממשלה: "בין משפחת נתניהו לבין משפחת מילצ׳ן קיימת חברות עמוקה מזה עשרות שנים. כל הטענות נגד מילצ׳ן, שנשמעות לאחרונה, הן לחלוטין משוללות יסוד והן בניגוד גמור לדעתם של ראש הממשלה ורעייתו".