ימים ספורים לפני פרסום הדוח הנפיץ של מבקר המדינה על התנהלות הקבינט במהלך מבצע 'צוק איתן', אומר ח"כ יאיר לפיד בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" כי הצבא לא הגיע מוכן למבצע ולא ידע להתמודד כראוי עם איום המנהרות. "זה לא נוהל נכון", אמר יו"ר 'יש עתיד'. "צה"ל הגיע לא מוכן, הדרג המדיני לא הכין אותו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו נכנסים למערכה הארוכה ביותר מאז מלחמת העצמאות - אין שום מתודולוגיה למה עושים עם המנהרות", המשיך לפיד. "מתברר שיש איומים אסטרטגיים שאנחנו לא מוכנים אליהם ובסופו של דבר המערכה כולה עוברת - ואין שום תוצאה".

בשנים שחלפו מאז המבצע התנהלו ויכוחים עיקשים לגבי השאלה האם נושא המנהרות הובא לדיון מעמיק בקבינט. לדברי ח"כ לפיד, התשובה היא שלילית. "רה"מ עשה החלטה לא להביא את זה לקבינט. או שהוא החליט לא להביא את זה מסיבות פוליטיות, שזה חמור מאוד, או לא זיהה. כך או כך - הוא טעה".

נתניהו. יזומן לחקירות נוספות? (צילום: רויטרס)
מנע מידע מחברי הקבינט? נתניהו | צילום: רויטרס

עוד ציין לפיד: "העובדה שהצבא נכנס ל'צוק איתן' בלי שום מתודולוגיה על המנהרות היא מחדל לאומי שצריך לטפל בו. אני לא קורא לראש הממשלה להתפטר. אלא, שיבוא ויגיד: 'טעית'". המצע שרה"מ הציג לציבור לא היה אמת".

עוד התייחס לפיד לסקרי הבחירות האחרונים שניבאו לו ולמפלגתו מספר גדול במיוחד של מנדטים. "אם מחר יש בחירות, ויש עתיד תנצח בהן, ולפי סקרים כבר יותר מחצי שנה יש עתיד תנצח בהן, הטלפונים הראשונים יהיו לליכוד ולעבודה, אבל קודם כל לליכוד", אמר לפיד. "מה שאנחנו צריכים כבני אדם זה לייצר פה איזשהי אחדות. צריך שהממשלה לא תייצג את הפיצול, אלא את האחדות. ממשלת אחדות לאומית שיש עתיד מובילה עם הליכוד והעבודה זה מה שאנחנו צריכים היום".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "איש מחנה השמאל ח"כ לפיד ממשיך לדגמן פוליטיקה קטנה וחלולה. בניגוד למצג השווא של לפיד, המנהרות הוצגו לקבינט ב-13 ישיבות קבינט לפני המבצע הקרקעי בצוק איתן. כך גם עולה מדוח המבקר. מצער שאנשים שהיו חברים בקבינט מוליכים שולל את הציבור ועושים פוליטיקה עלובה מעניינים של ביטחון לאומי. כך לא פועלים נבחרי ציבור אחראים".