מסר את הקלטות, ח"כ דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
דוד ביטן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ערב הגיבוש שנערך אמש (רביעי) לחברי הקואליציה כלל נאומים רבים, אך אחד הנאומים הבולטים באירוע היה דווקא נאומו של יו"ר הקואליציה דוד ביטן, שבמהלכו התגאה בעובדה כי לא קרא ספר בעשור האחרון. הערב, לאחר פרסום דבריו של ביטן, תוקף אותו יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"דבריו של ביטן מקוממים ומבישים", אמר ניר. "זהו אמנם עניינו האישי אך הצהרתו על כך שלא קרא ספרים כבר 10 שנים לא ראויה ליו"ר הקואליציה במדינת ישראל".

"רידוד השיח הוא לא דבר חדש במחוזותינו אך מדובר בשיא חדש", הוסיף ניר. "דבריו, גם אם נאמרו על ידו כאילו מדובר בבדיחה, מעידים על הרמה הנמוכה אליה הגיעו פוליטיקאים בכירים שלא מתביישים להודות בחוסר השכלה, רדידות ובערות כשהם חושבים שזה יוסיף להם נקודות. דבריו של ביטן ראויים לכל גינוי".

במהלך נאומו אמש, ציטט ביטן את האמירה של הסופר הצרפתי אלבר קאמי "אל תלך לפני תלך לצידי", לאחר שאמר כי נתניהו יכהן בתור ראש ממשלה עוד שנים רבות. יו"ר הקואליציה הבהיר כי לא הוא עומד מאחורי הציטוט בנאומו, ואמר בגאווה כי לא קרא ספר זמן רב. "הדובר שלי כתב את הציטוט הזה, כן?", הדגיש ביטן בגיחוך. "פעם אחרונה שקראתי ספר הייתה לפני עשר שנים".

מלבד שיבוש שמו של קאמי, ביטן גם ציטט לא נכון את אמירתו של הסופר: "אל תלך לפניי כי אולי לא אצעד אחריך. אל תלך אחרי כי אולי לא אדע להוביל. לך פשוט לצדי והיה ידידי".

ביטן הגיב לדבריו של יו"ר האגודה ואמר: "צביקה ניר לא ילמד אותי מהי תרבות ואיזו תרבות לצרוך. הניתוק של האליטה התרבותית במדינת ישראל והבוז שהם חשים לכל מי שלא שייך לקבוצתם הוא המביש. אדם שלא מכיר את השכלתי ואת עולמי התרבותי מעז לבקר. בימינו ישנן דרכים נוספות להשכיל ולהיות ידען מלבד ספרים. הרמה הנמוכה שהוא מפגין לא ראויים, זו בושה שאדם כזה עומד בראש אגודת אנשי ספר".

ביטן אינו הפוליטיקאי היחיד שהתגאה כי לא קרא ספרים. בריאיון לישראל היום בספטמבר 2015 סיפרה שרת התרבות מירי רגב כי מעולם לא קראה ספר של צ'כוב ועוררה סערה. "מעולם לא קראתי צ'כוב, לא הלכתי כמעט להצגות בילדותי, האזנתי לג'ו עמר ולשירים ספרדיים, ואני לא פחות תרבותית מכל צרכני התרבות המערבית", אמרה רגב. "אתם לא תכתיבו לי מה נכון ומה לא נכון".