יו"ר מפלגת העבודה יצחק הרצוג הגיב אמש (חמישי) להקלטות שנחשפו במהדורה המרכזית, של השיחה בה הודה חבר המפלגה איתן כבל בדיל הפוליטי בינו לבין חברת הכנסת שלי יחימוביץ'. "המעורבים צריכים להגיע למסקנות אישיות", אמר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"הערב נחשפה קומבינה מושחתת חמורה ביותר שחייבת להוביל את המעורבים בה למסקנות אישיות", אמר. "מדובר במרמה והפרת אמונים מול הציבור הרחב, חברי ומתפקדי מפלגת העבודה. אי אפשר להגזים בנזק שנגרם לנו אבל אנחנו נדע להתגבר, להתחזק ולהוביל את המפלגה על ערכיה המדיניים והחברתיים בחזרה להנהגת המדינה."

אחרי ההכחשות לפיהן אין ביניהם דיל, אמש התפרסמה ההקלטה שחשפה את העסקה בין יחימוביץ' לכבל במרוץ לראשות ההסתדרות. "אני נפגשתי עם שלי, אני רוצה ללכת עם שלי להסתדרות אה... שלי מחויבת לתמיכה בי בבחירות ליו"ר המפלגה", נשמע כבל אומר בהקלטה. "אני אצטרך את העזרה שלכם בעניין הזה. איך אמרתי את זה. אני נתתי לכם פיקדון אתה יודע בעניין הזה, והגיעה העת".

"קומבינה מושחתת חמורה". הרצוג (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90)
"קומבינה מושחתת חמורה". הרצוג | צילום: יונתן זינדל - פלאש 90

זה היה דיל שהסעיר את המערכת הפוליטית. כבל ויחימוביץ' הטילו פצצה: יחימוביץ' תרוץ לראשות ההסתדרות באמצעות הסיעה של כבל. השניים הכחישו נמרצות שיחימוביץ' הבטיחה לכבל לתמוך בו בהתמודדות לראשות העבודה. אבל בשיחה שבה הודיע כבל לשותפיו בסיעה בהסתדרות על ההסכם עם יחימוביץ', הוא אמר את ההיפך הגמור.

השיחה התקיימה לפני כחודש, רגע לפני ההכרזה של כבל ויחימוביץ', ונכחו בה ארבעה: היועץ המשפטי של כבל, יו"ר סיעת בית חברתי איציק יואל, ובא כוח הסיעה לאון בן לולו. יואל ובן לולו לא רצו לאפשר ליחימוביץ' להתמודד דרך הסיעה, שכן רק לאחרונה הם חתמו על הסכם קואליציוני בהסתדרות עם אבי ניסנקורן על דעתו של כבל. בשיחה הוא ניסה לשכנע אותם שמדובר בהזדמנות שלא תחזור.

"בוא נלחץ יד"

"לאורך כל הדרך, אמרתי, שהסיעה היא כלי כדי לקדם אותי אמרתי לך את זה לאורך כל הדרך?", הזכיר כבל. "אמרתי לך את זה לאורך כל הדרך? כל כולה, כל המהות שלה... היתה רק כלי לקדם אותי, לא הסתדרות, זה לא מעניין אותי הסתדרות, לא מעניין אותי להיות בהסתדרות, זה לא מעניין אותי".

בניין ההסתדרות (צילום: User:Sambach)
בית ההסתדרות, ארכיון | צילום: User:Sambach

כבל גם חשף בשיחה את מה שרבים כבר ידעו: יחימוביץ' היא לא בדיוק כוס התה שלו, אבל האינטרסים הפוליטיים מצדיקים את העסקה:

"אני רוצה שהיא תנצח, כי זה הופך... למכפיל כוח. פעמיים. גם הניצחון שלה וגם הכוח ש... היא... לא פחות מ-20% בתוך מתפקדי העבודה", נשמע כבל אומר. "יודע מה ההבדל? האנשים של הבית... אפשר להגיד עליה מה שאתה רוצה. אני לא מאוהביה, אני לא מאוהב בה, אתה שומע? אבל היא, אתה יודע... יש לה שיעים, מה ששלה – שלה. היא באה אליי בבחירות האחרונות, ייאמר לזכותה, מה ששלה – שלה. ***** אותי אחר כך, שחטה אותי. עם כל זה שקיללתי את ה*** של האמ-אמא שלה, היא צודקת. היא באה אליי... כן, באה אליי, אמרה לי: 'איתן, אתה מוביל בענק, בוא נלחץ יד שנינו, אתה ואני מתמודדים. אני אצא ראשונה, אתה ראשון, זה, כבר אין לזה משמעות. שילכו ****** כולם'".

כבל לא הצליח לשכנע את יואל ובן לולו. בניגוד לפרסומים שלפיהם מועמדותה של יחימוביץ' כבר אושרה סופית, השניים עוד מנסים למנוע זאת בבתי המשפט. בשיחה איתם, גם הסביר כבל מדוע החליט להפנות גב ליו"ר המפלגה הרצוג:

"אני רוצה להתמודד... יו"ר מפלגת העבודה... הוא לא יכול לעזור לי, הוא לא שווה במפלגה, אין לו כוח במפלגה", הוא אמר. "אמיתי זה שיש לו בשוליים, הוא לא עופר עיני שאומר לאנשים 'בואו' והולך. הוא לא מסוגל! זו הזדמנות של החיים שלי, אתם רוצים לקחת לי אותה? עזוב, עזוב עכשיו, הלך, יילך, א... הרצוג לא כי הוא לא אכזר, הוא תחמן, הוא רמאי הוא תחמן של...של גנבים קטנים".

עורך הדין אילן בומבך (צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות)
עו"ד אילן בומבך | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות

עורך דינם של בן לולו ויואל, אילן בומבך, אמר כי "ההתמודדות של יחימוביץ' דרך הסיעה לא קבילה ויש לפסול אותה". בומבך ייצג את יואל ובן לולו בדיונים שהתקיימו לאורך כל היום בהסתדרות.

כבל אמר בתגובה: "את שאמרתי בשיחה אמרתי מתוך משאלת לב, שאפילו אני איני יודע אם ארצה לממשה. אין ולא היה דיל ביני ובין שלי, לא ביקשתי ממנה לתמוך בי לראשות המפלגה וממילא היא גם לא הבטיחה זאת. הדלפת קטעים סלקטיביים משיחה בת שעות ארוכות היא עוד פרפור אחרון של ניסנקורן ומשפחת עיני למנוע התמודדות, ומאמצים אלה מעידים על הפחד שהם חשים. להדלפה יש ערך רכילותי ובוודאי לא משפטי. בחירות יהיו ועל ניסנקורן להשלים עם זה".

יחימוביץ' אמרה בתגובה: "לא היה ולא יהיה דיל, לא בעל פה ולא בכתב. כבל לא ביקש ולא העלה תמיכה שלי בו, תומכיי במפלגה הם אנשים חופשיים שאינם מקבלים פקודות מאיש וההחלטה שלי במי לתמוך תהיה מבוססת על טובת המפלגה".