ח"כ גליק בהר הבית, בשבוע שעבר (צילום: ארנון סגל)
גליק בהר הבית, ארכיון | צילום: ארנון סגל

פרסום ראשון: ועדת האתיקה של הכנסת ביטלה את האיסור על עליית חברי כנסת להר הבית. עם זאת, הוועדה תקרא לחברי הכנסת להישמע להוראות המשטרה. שר החקלאות אורי אריאל הגיש זמן קצר לאחר ההחלטה בקשה לעלות להר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חבר הכנסת יהודה גליק (הבית היהודי) צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "לבקשתי התכנסה היום הוועדה לדון בביטול איסור כניסת הח"כים להר. הופעתי בפני הוועדה והצגתי את עמדתי הברורה. אם זו החלטה, ברכותיי".

חבר הכנסת יוסף ג'בארין אמר לאחר הדיון בוועדה כי "אני מתנגד להשוואה שעושים בין ביקור של ח"כים ערבים לבין ביקורים פרובוקטיביים של ח"כים יהודים במסגד. צריך לאפשר לראשונים ביקורים ללא הגבלה, ולמנוע כל ביקור פרובוקטיבי של ח"כים יהודים".

בחודש אוקטובר האחרון המליצה המשטרה לחדש את ביקורי חברי הכנסת היהודים והערבים בהר הבית. היוזמה באה כשנה לאחר שהביקורים הופסקו מחשש להגברת המתיחות באזור.

אין תמונה
ח"כים יוכלו לעלות להר הבית?

יוזמת המשטרה נסמכת על מסמך שהעביר מפקד משטרת ירושלים למפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן. במסמך נאמר כי אין עוד מניעה מלחדש ביקורי הח"כים היהודים והערבים במתחם בכפוף למגבלת שמציבה המשטרה.

במשטרה ציינו 14 תנאים שיוצבו בפני הח"כים, בהם הודעה מראש על הביקור במקום, הגבלת שעות הביקור, והגעה ללא מאבטחים וללא ליווי תקשורתי. בנוסף במשטרה דורשים מהח"כים המבקרים להתחייב שלא לשאת נאומים במתחם.

מפכ"ל המשטרה אלשיך תומך ביוזמה שתוביל לחידוש ביקורי הח"כים. יחד עם זאת, ההחלטה בשלב זה נתונה בידי הדרג המדיני - השר לביטחון פנים ארדן וראש הממשלה נתניהו.