פעילי ליכוד חוגגים ב-2015 (צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות)
פעילי הליכוד חוגגים ניצחון בבחירות 2015 | צילום: חיים צח, לע"מ, חדשות

בעקבות שידור כתבתו של ציון נאנוס אתמול (שני) במהדורה המרכזית על התארגנות "הליכודניקים החדשים" להתפקד למפלגת השלטון ולהשפיע על הרשימה, גם אם אינם מצביעי ליכוד בבחירות, מגיעה התגובה של הליכודניקים ה"וותיקים". בפנייה ליועץ המשפטי של המפלגה, מבקשים חברי מרכז הליכוד למנוע את המשך ההתפקדות ללא בדיקה - באמצעות גיבוש הצעות חוק בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מדובר באנשי שמאל שמנסים להשתלט על מקומות ברשימת הליכוד לכנסת", כתב חבר מרכז הליכוד גבריאל קדוש במכתבו לעו"ד אבי הלוי, היועץ המשפטי של מפלגת הליכוד. "אנחנו חייבים להוביל שינוי בחוקת הליכוד כדי להגן על רשימת הליכוד לכנסת", הוא הוסיף.

בפירוט לחברי המרכז הבהיר קדוש כי "אין לצפות שחברי כנסת מכהנים יעשו לנו את העבודה, כי הם נלחמים על כל קול ועל כל דיל (גם עם הליכודניקים החדשים) על מנת להיבחר שוב. לכן, ברצוני, יחד עם חברי ליכוד וותיקים, להוביל שינוי חקיקה שתגן על רשימת הליכוד לכנסת. אשמח לקבל לפרטי רעיונות מכם לגיבוש הצעת החוק", הוסיף.

במקביל, התבקש היועץ המשפטי של הליכוד לעצור את האפשרות להתפקד למפלגה באמצעות האינטרנט או להביא טפסי התפקדות שלא באמצעות יו"ר סניף או חבר מרכז או חבר ליכוד מוכר עם ותק בתנועה.

"להשתמש בשיטה". מאירי (צילום: חדשות 2)
"להשתמש בשיטה". מאירי | צילום: חדשות 2

"ז'בוטינסקי וימינה? להתפקד לליכוד. השאר - לעבודה"

אתמול שודרה במהדורה המרכזית כתבה על ה"ליכודניקים החדשים" - צעירים שמתכוונים לעשות מהפכה ברשימה של מפלגת השלטון. מדובר באלפים שהתפקדו לליכוד כדי לשנות אותו מבפנים, ברעיון שהתחיל לפני חמש שנים, בקיץ של המחאה החברתית.

ליאור מאירי היה בחבורה שהחלה את המחאה יחד עם סתיו שפיר ודפני ליף, אבל לא בהנהגה. שבוע אחר שבוע הוא ראה את ההמונים יוצאים לרחובות אבל שום דבר לא השתנה. מיד לאחר מכן הוא גילה את שיטת הפריימריז.

הוא ראה איך עשרות אלפי מתפקדים, קובעים את פניה של יותר ממחצית הכנסת. "תעלו על הבמה מול כיכר המדינה ותגידו למי שמזהה את עצמו עם 'ז'בוטינסקי וימינה' להתפקד לליכוד, ולשאר להתפקד לעבודה", אמר אז מאירי למארגנים, אבל ראשי המחאה לא רצו שהיא תהיה פוליטית. המחאה דעכה, ומאירי נשאר עם רעיון.

על פייגלין והמתנחלים: "יודעים להתאגד" (צילום: פלאש 90)
על פייגלין והמתנחלים: "יודעים להתאגד" | צילום: פלאש 90

"המתנחלים חזקים? הם יודעים להתאגד"

חמש שנים אחרי, ה"ליכודניקים החדשים" מונים כבר 6,000 חברים. מבחינת מאירי, זו רק ההתחלה. "אני רוצה שנהיה 15 אלף איש וששום דבר לא יזוז בלי שאנחנו נגיד", אמר. מבחינתו המודל לחיקוי מאוד ברור: "פייגלין הבין איך השיטה עובדת, זה הצליח בצורה חסרת תקדים ובלתי ניתנת לשיעור".

פייגלין והמתנחלים פקדו עשרות אלפים לליכוד ושינו את ה-DNA של המפלגה. לשם המחשה, לפני חמש שנים איים נתניהו לפטר כל שר שיצביע בעד חוק ההסדרה. בשבוע שעבר כל חברי הליכוד פרט לבני בגין הצביעו בעד החוק. פייגלין עצמו כבר לא במפלגה, אבל הליכוד שבר חזק ימינה, הרבה בגלל המתפקדים האלה.

"אין יותר מתנחלים מתל אביבים, נכון?", תהה מאירי. "אז למה המתנחלים יותר חזקים בליכוד? כי הם יודעים להתאגד, לפקוד יישובים שלמים, ולהניע אותם לקלפי כשצריך, זו השיטה ואני רוצה להשתמש בה כדי לדאוג לאנשים כמוני".