חברי הרשימה המשותפת, ארכיון
חברי הרשימה המשותפת, ארכיון | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

הסערה הבאה בכנסת? ועדת הכנסת החליטה להטיל הגבלות - שישפיעו בעיקר על חברי הכנסת הערבים. הוועדה, בראשות ח"כ יואב קיש, מתכוונת לאסור על חברי כנסת ערבים לטוס על חשבון גופים התומכים בחרם על ישראל - ואם ייפסל הגוף שהזמין אותם, הם יצטרכו לשלם מכיסם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מ"תחקיר הקנגרו" ששודר לאחרונה בחדשות 2 עלה בין היתר כי הכנסת מאשרת כמעט באופן אוטומטי את נסיעות חברי הכנסת לחו"ל, ומסתפקת בבדיקה שמוודאת כי לא מדובר בגורמים מסחריים. בעקבות התחקיר ונסיעות שנויות במחלוקת של חברי הכנסת הערבים, ח"כ קיש (הליכוד) עומד להגיש בשבוע הבא שינוי לתקנון הכנסת - במטרה לקבוע קריטריונים לארגונים שיכולים לממן נסיעות של חברי כנסת.

ח
ח"כ יואב קיש | צילום:

בין הקריטריונים שמתכנן קיש: איסור על נסיעה במימון גופים שמכחישים שואה, שתומכים ב-BDS, בהחרמת מוצרים מהתנחלויות או העמדת חיילי צה"ל לדין.

טיבי: החיים של ערבים שווים פחות
ח"כ אחמד טיבי | צילום: פלאש 90, חדשות

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, שכבר קיבל זימון לדיון, זעם על הצעד וכינה אותו "פגיעה דרמטית בחסינות המהותית של חברי הכנסת ובחופש הפעילות הפוליטית של נבחרי הציבור". טיבי הוסיף בשיחה עם חדשות 2: "קיש כנראה חושב שנסיעות לחו"ל זה רק על חשבון ארגונים אוונגליסטים ואילי הימורים ובינגו שתורמים לעמותות מתנחלים". טיבי הוסיף בלעג, "בקיצור, יציאת ח"כים מהארץ רק באישור ח"כ קיש והצגות תיאטרון אך ורק באישור מירי רגב. הכנסת ה-20, ישראל 2017, מבטלת אט אט את עקרון החסינות הפרלמנטרית".

קיש מנגד טוען שהצעד מתבקש: "הוועדה גם כך בוחנת אם זה גוף מסחרי או לא". קיש הסביר שבמקרה בו הוועדה לא תאשר את הארגון המזמין, "לא יתקבל אישור למימון הנסיעה - הח"כ יוכל לנסוע אך יצטרף לשלם מכיסו".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, בירך על היוזמה ואמר: "חשוב להגביר את הפיקוח על נסיעותיהם לחו״ל של חברי הרשימה הערבית המשותפת שהוכיחו אינספור פעמים שנסיעותיהם לחו״ל מיועדות בעיקר להפצת דברי בלע, קריאה לחרם נגד ישראל, הכחשת שואה וסיוע לארגוני טרור שרוצים בהכחדתה של מדינת ישראל".

מנגד, ח"כ מיכל רוזין ממרצ מחתה: "מדרון הפופוליזם והצביעות של הממשלה הזאת מגיע לשיאים חדשים. מתבכיינים על כל במה אפשרית על תנועת החרם ובאותה נשימה מחרימים ארגונים ועמותות וכעת - ח"כים. לצערי, ח"כ קיש שוב מנצל את סמכותו כדי לפגוע במעמדם הפרלמנטרי של נבחרי ונבחרות הציבור בפרט ודיכוי האופוזיציה לשלטון בכלל. העיקרון העומד במרכז היוזמה הרודנית של קיש הוא ניוון ההתנגדות לשלטון שמוכן להקריב את הבסיס הדמוקרטי של מדינת ישראל עבור חזון משיחי הזוי".