רה"מ בביקורת על הנגבי (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
העברת התיק להנגבי: "בדיחה גרועה" | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

שעות ספורות אחרי הודעתו היום (שישי) של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יעביר באופן זמני את סמכויותיו בתיק התקשורת לשר צחי הנגבי, הביקורות מהאופוזיציה לא מאחרות להגיע. "בדיחה עלובה של נתניהו", הגדיר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג את ההחלטה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הודעת ראש הממשלה על ההעברה של תיק התקשורת להנגבי ל-3 חודשים היא התעלמות מהעובדה הידועה מראש", אמר הרצוג. "ביבי לא יישאר שר התקשורת. נקודה. אמשיך להיאבק". ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) עקץ את המהלך: "בקצב הזה נשקול עתירה לבג"צ על כמות התיקים שהנגבי מחזיק".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג (צילום: יונתן זינדל - פלאש 90, חדשות)
יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג | צילום: יונתן זינדל - פלאש 90, חדשות

גם יושבת ראש מרצ זהבה גלאון תקפה את הודעת נתניהו. "החלטה מביכה ומגוחכת", אמרה. "ברור שניגודי העניינים של נתניהו עם מוזס, מילצ'ן, לאודר ושאר טייקוני התקשורת לא יתמסמסו מאליהם עד מאי".

חבר הכנסת מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) טען כי העברת הסמכויות להנגבי לא תשנה את המצב ונתניהו ימשיך לשלוט במשרד התקשורת. "אל תקנו את הבלוף", אמר. "נתניהו ימשיך לשלוט מתוקף ההסכם הקואליציוני שמחייב את כולם לציית לו ובאמצעות המנכ"ל, שלמה פילבר, המקורב אליו".

הרצוג עתר לבג"ץ, היועמ"ש יידרש להסברים

החלטתו של נתניהו מגיעה על רקע חשיפת התמלילים משיחות נתניהו-מוזס בחדשות 2. בטיסה חזרה מביקורו בארצות הברית אמר נתניהו לכתבים כי החליט למנות את הנגבי לממלא מקומו במשרד התקשורת - לתקופה של שלושה חודשים. מינויו של הנגבי דורש את אישור הממשלה. 

הצעד מגיע לאחר שיו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג עתר לבג"ץ בדרישה שנתניהו ישעה את עצמו ממשרד התקשורת. בג"ץ הורה לנתניהו לפני כשבועיים לנמק מדוע הוא אינו עוזב את משרד התקשורת.

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
יידרש להסברים. מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

לצד הרצוג, גם התנועה לאיכות השלטון עתרה בנושא, מה שהוביל את בג"ץ להוציא צו על תנאי עד חודש מרס, ואז אמור להתקיים דיון בהרכב מורחב - אם כי מינוי הנגבי עשוי לייתר את העתירה. שופטי בג"ץ גם מבקשים מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להסביר מדוע לא הורה לנתניהו לעזוב את תפקידו בצל הפרשה.

בחודש ינואר נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו שלוש פעמים בנושא: בחקירה האחרונה חוקרי המשטרה ביקשו להתמקד איתו בנושא פגישותיו עם מו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס – הפרשה המכונה תיק 2000. גם בתיק 1000, לצד זאת, תיק המתנות, נותרו לחוקרים עוד הרבה נושאים עליהם הם אמורים לקבל תשובות מנתניהו.