לפני שלושה חודשים נרשמה היסטוריה בכנסת: חבר הכנסת דני עטר מהמחנה הציוני התפטר מהכנסת לטובת ראשות קק"ל ובמקומו נכנסה יעל כהן פארן, שהפכה לאישה ה-32 במשכן – שיא של כל הזמנים. קמפיין חדש של ויצו, שמתפרסם לרגל יום האישה הבינלאומי, נועד לוודא שלא נתבשם מהנתון הזה - ונזכור את שאר הפערים הקיצוניים בהנהגת המדינה.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בעוד שיעור הנשים בכנסת (26.6%) מתקרב לממוצע במדינות ה-OECD, שעומד על 28.6%, בעמדות ההשפעה המשמעותיות יותר התמונה שונה. ממחקר של המכון לדמוקרטיה עולה כי מספר השרות בממשלה עומד על שלוש מתוך 18, בסה"כ 16%. רק אישה אחת מכהנת כסגנית שר – 14%, ורק בארבע ערים מתוך 190 עומדת אישה בתפקיד הרם ביותר - 2% עלובים בלבד.

ד"ר חן פרידברג, מעורכות המחקר, אמרה כי ההשוואה לדמוקרטיות ליברליות אחרות לא מחמיאה: "במדינות אחרות יש מצב של שוויון מגדרי בין נשים לגברים - איטליה, שבדיה, נורבגיה, פינלנד, ספרד - בחלק מהמקומות הללו יש גם רוב לנשים".

"לחלק את המשאבים באופן שווה יותר"

יש לשים לב גם לתפקיד בתוך הממשלה: אף אחת מבין השרות בישראל לא מכהנות במשרדים הבכירים ביותר, ולמעשה מעולם לא היתה שרת אוצר או שרת ביטחון או אפילו שרה לביטחון פנים. מקום המדינה היו רק 17 נשים מתוך 242 תפקידים בממשלה - 7%.

גליה וולוך, יו"ר נעמת, הסבירה מדוע חשוב לשנות את תמונת המצב העגומה: "חשוב מאוד שנשים תהיינה בממשלה, מכיוון שהיא זו שמחלקת את התקציבים והמשאבים. אם נראה יותר נשים שרות ופמיניסטיות עם מודעות לשוויון בין המינים, אז נוכל לחלק את המשאבים באופן יותר שווה".

בכנסת, שבה רבע מהחברים הם נשים לעומת יותר מחצי מהאוכלוסיה, כבר עולה בקשה להתאים את שעות העבודה לאימהות . ח"כ קסניה סבטלובה מהמהחנה הציוני, אם לתאומות, נעדרת לחלוטין מהבית בימים שני-רביעי בגלל שעות המליאה הארוכות.

ממארגני הכנס. ח"כ סבטלובה (צילום: דוברות הכנסת, חדשות)
קוראת לשינוי הנוהל | צילום: דוברות הכנסת, חדשות

כעת היא מבקשת לשנות את תקנות הכנסת ולפזר את העבודה על השבוע כולו: "כך השעות יהיו יותר סבירות, וכך גם נתעדכן עם המציאות ונראה לכולם שאנחנו לא רק מציעים למקומות עבודה אחרים להיות ידידותיים לאהמות ומשפחות, אלא אנחנו גם נראה את הדוגמה באופן אישי".

עוד לא ברור בשלב זה אם הכנסת תענה לבקשה, אבל אין ספק כי לנציגי ולנציגות הציבור ממתינה עוד עבודה רבה בכל הנוגע לקידום נשים: בין היתר במלחמה בתופעת האלימות כלפי נשים, ובצמצום פערי השכר שעדיין גדולים בשוק הפרטי והציבורי.