"לא חיות אדם" (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

אחרי שהשבוע נעצרה מנהלת משפחתון בחשד שגרמה לחבלות בתינוק כבן ארבעה חודשים, בקרוב תעלה להצבעה הצעת חוק שתנסה למנוע את המקרה הבא, הצעה שזוכה לתמיכה רחבה ביותר בכל קצוות הקשת הפוליטית.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה של חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), שעליה חתמו קרוב לשני שלישים מחברי הכנסת, תחייב הצבת מצלמות במסגרות לפעוטות מגילאי לידה ועד גיל שלוש. זה כולל את כל הגנים הפרטיים, המשפחתונים, הפעוטונים, ולא משנה כמה ילדים יש בהם. המצלמות יוצבו לאורך כל שעות היום.

בעבר נתקלו הצעות דומות בקשיים ישומיים מכיוון שהיה יקר יותר להפעיל מצלמות, ולכן היה קשה להשית את זה על אותן מסגרות קטנות, אך היום זה כבר מאד פשוט.

הצעת החוק הזו נסמכת על מחקר שערך מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שמראה שהשנה הייתה שנת שיא במספר התיקים שנפתחו בחשד להתעללות של מטפלים וחסרי ישע, כשיותר מ-80 תיקים נפתחו, אך רק בארבעה מהם הוגשו כתבי אישום. הסיבה לכך היא שאין איך לגבות עדויות מילדים בני שנה או שנתיים.

יוזם ההצעה שמולי התייחס לסוגיית הפרטיות של הילדים וגם זו של המטפלים. "כדי למזער את הפגיעה בפרטיות, בניגוד למה שהיה בעבר, אנחנו מציעים שהמצלמות בשום פנים ואופן לא ישדרו לאף אחד", הוא הסביר. "ללא האח הגדול, המצלמות מתעדות במעגל סגור, ורק אם קיים חשד להתעללות, המשטרה, באישור של בית המשפט, תוכל לגשת לסרט הצילום ולהשתמש בו בבית המשפט כדי להגיע להרשעה".