"בזבוז מביש". לפיד (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות

לרגל שנה לבחירות לכנסת ה-20, שהובילו להקמת ממשלת ה-61 בראשות בנימין נתניהו, בדקנו למי הייתם מצביעים אם הבחירות היו נערכות היום. סקר מנדטים שערכו ד"ר מינה צמח ומנו גבע ממכון מדגם עבור התכנית "פגוש את העיתונות" מעלה שבזמן שיש עתיד מזנקת וכמעט מכפילה את כוחה, מפלגות הקואליציה מקבלות יחד 57 מנדטים בלבד.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הסקר, מפלגת הליכוד הייתה יורדת מ-30 מנדטים שיש לה היום ל-26 מנדטים, יש עתיד הייתה קופצת מ-11 מנדטים שיש לה היום ל-19 והמחנה הציוני הייתה הופכת למפלגה השלישית בגודלה וסופגת מכה קשה עם 18 מנדטים בלבד, לעומת 24 שיש לה היום.

סקר מכון מדגם, ד"ר מינה צמח, מנו גבע, למי יצביעו
צילום:

הרשימה הערבית המשותפת הייתה, כך על פי הסקר, שומרת על כוחה עם 13 מנדטים, לעומת מפלגת הבית היהודי בראשות בנט שהייתה מתחזקת מ-8 מנדטים ל-11. כולנו בראשות כחלון סופגת מכה ויורדת מ-10 מנדטים כיום ל-7 בלבד. הסקר חוזה התחזקות לישראל ביתנו של ליברמן, מ-6 מנדטים בכנסת הנוכחית ל-8.

כחלון, בנט (צילום: פלאש 90 , יהונתן סינדל, חדשות)
בנט מתחזק, כחלון נחלש | צילום: פלאש 90 , יהונתן סינדל, חדשות

בהמשך החלק התחתון של הסקר, יהדות התורה הייתה מתחזקת מעט ומקבלת 7 מנדטים לעומת 6 היום. בש"ס המצב הפוך - המפלגה של דרעי הייתה נחלשת במנדט אחד ויורדת מ-7 כיום ל-6 מנדטים. על פי הסקר, מרצ שומרת על כוחה ועוברת רק בקושי את אחוז החסימה עם 5 מנדטים.

ליברמן: "נתניהו נכשל במלחמה בטרור"

"עברנו את המשבר ואנחנו עובדים קשה", הגיב לסקר יו"ר המחנה הציוני יצחק (בוז'י) הרצוג. "אנשים רוצים לשמוע על תכנית ההפרדה ומבינים שהמחנה הציוני שבניתי יחד עם לבני הוא האלטרנטיבה היחידה לנתניהו". למרות ההיחלשות בסקר, שר התחבורה ישראל כץ (ליכוד) מתעקש שהממשלה חזקה. "בסך הכל אין שינוי מהותי, לפחות בכל הנוגע למפלגות הקואליציה", אמר כץ. "הציבור נותן אמון בממשלה ובראשה".

"מה שחשוב באמת זה שלמפלגה תהיה השקפת עולם ומשנה סדורה", מדגיש יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. "אנחנו מרוצים ממה שאנחנו רואים ושומעים ומתגובות הקהל. נתניהו נכשל לחלוטין במלחמה בטרור ונמשיך להיות אופוזיציה מימין". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה דוחה טענות לפיהן סיעת בל"ד מזיקה למפלגתו ומדגיש: "כל חברי הרשימה המשותפת בעד שלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי. הבעיה היא ראש הממשלה שמסית נגדנו כל הזמן".

"אני מכבד סקרים אבל הכי חשוב זה שעשינו את מה שהבטחנו ושאנחנו פועלים לפי האג'נדה החברתית שלנו", אומר משה כחלון, יו"ר כולנו שמפלגתו נחלשת בסקר. "היחסים שלי עם נתניהו טובים. אני עובד, הוא לא מפריע לי וגם אני לא מפריע לו".

"אנחנו המפלגה היחידה בקואליציה שמזנקת", מדגישה איילת שקד (הבית היהודי). "אנחנו עובדים מאוד מאוד קשה, בנט עושה דברים מדהימים במשרד החינוך, אני עובדת מאוד קשה במשרד המשפטים והציבור מעריך את זה".