ועדת האתיקה של הכנסת החליטה לנזוף בחבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) נזיפה חמורה. ההחלטה התקבלה בוועדה בעקבות קובלנה שהגיש חבר הכנסת אבי דיכטר (הליכוד) שהתלונן על כך שעודה כינה אותו "רוצח" במהלך ראיון בתוכנית "שש עם" עודד בן עמי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו אמירה בלתי נסבלת, בלתי מתקבלת לא כשהיא נאמר על ידי אזרח בישראל ובטח שלא על ידי חבר כנסת", כתב דיכטר לאנשי ועדת האתיקה כשהגיש את הקובלנה נגד עודה. הוועדה שדנה בקובלנה החליטה כי אכן מדובר בעבירה על תקנון האתיקה, אך בשל חסינותו והעדר העבר המשמעתי של עודה, ניתן להסתפק בנזיפה חמורה.

"הוועדה מבקשת לפנות לחברי הכנסת ולבקש מהם להימנע משימוש בביטויים כמו 'רוצח', 'נאצי' ו-'מחבל' כלפי עמיתיהם שכן אמירות כאלה עוברות על הקוד האתי ועלולות לגרור סנקציות משמעותיות", כתבו חברי הוועדה בפסיקתם.

יתנגד לחוק? דיכטר (צילום: פלאש 90 מארק ישראל סאלם)
ח"כ דיכטר: "זו אמירה בלתי נסבלת" | צילום: פלאש 90 מארק ישראל סאלם

הדברים שהטיח עודה בח"כ דיכטר נאמרו על רקע ההצבעה בוועדת החוקה על "חוק ההשעיה", לפיו יהיה ניתן להשעות חבר כנסת אם הביע תמיכה בטרור. איש הרשימה המשותפת התרעם על ההחלטה לאשר את החוק והתעמת עם יו"ר ועדת החוקה בתכנית "שש עם" עודד בן עמי.

"לא ייתכן שנשק ההשעיה מופנה כלפי חברי הכנסת ממפלגתו - ובהם זועבי, זחאלקה וגטאס שנפגשו עם משפחות מחבלים" טען עודה. " נטפלים לחברי הרשימה המשותפת בזמן שאנשים שרצחו ערבים במו ידיהם נמצאים בממשלה ובכנסת".

ראש השב״כ לשעבר, ח״כ יעקב פרי (יש עתיד) גינה את דבריו של עודה ואמר: "דבריו של עודה הם הוצאת דיבה על שירות הביטחון הכללי וראשיו ולא עולה על הדעת שחבר כנסת ישתמש בביטויים כאלו". פרי הוסיף כי דבריו של עודה מצטרפים לגל של קיצוניות והסתה ההולכים וגוברים בשיח הציבורי בישראל. "מדובר בחציית קו אדום שלא ניתן לעבור עליה לסדר היום ואני סמוך ובטוח שוועדת האתיקה דנה בקובלנה שהגשנו באופן שקול ורציני והחלטתה תהווה הרתעה לאמירות מסיתות ומתלהמות לעתיד".