איימן עודה, חנין זועבי
חברים ברשימה המשותפת גינו | צילום: דוד ועקנין , פלאש 90

חמישה ימים לאחר הכרזת ארגון מדינות המפרץ על חיזבאללה כארגון טרור, פרסמו הסיעות בל"ד וחד"ש מהרשימה המשותפת הודעת גינוי למהלך. "תנועת בל"ד מדגישה את סירובה המוחלט להחלטת ארגון מדינות המפרץ ושרי הפנים הערביים הרואה בחיזבאללה ארגון טרור", נטען בהודעת בל"ד שפורסמה בכלי תקשורת ערביים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התנועה מדגישה כי חיזבאללה התנגד לתוקפנות הישראלית על לבנון ועמד בפני ניסיונות לכפות את ההגמונית האמריקנית ישראלית במזרח התיכון", הוסיפו בבל"ד. "ההחלטה מהווה שירות חינם לישראל ובעלי בריתה, שאינם מסתירים את הרחבת התוקפנות בפלסטין, לבנון ובשאר העולם הערבי".

בחד"ש טענו כי "ההחלטה מהווה חלק משירות עבור הכיבוש המתמשך על אדמות ערביות". במפלגה ציינו כי "לאחר שסעודיה נכשלה ניסיון להסית את החברה הלבנונית ואת הכוחות הפוליטיים של לבנון נגד חיזבאללה באמצעות קיצוץ בסיוע הכספי בלבנון, ולאחר שהעם הסורי הצליח לשמור על סוריה מאוחדת, חושפת החלטה זו את עמדתן הטבעית של מדינות המפרץ בנאמנותן המוחלטת לאויבי העמים הערביים, הקשורים לקולוניאליזם המודרני ולציונות - לעומת הכוח הלאומי אשר מייצג את הרוח הלאומית בת החורין של העמים הערביים".

השר ישראל כץ פנה בעקבות אותו גינוי לוועדת האתיקה של הכנסת וביקש לבדוק כיצד הח"כים הערבים מחבלים באינטרס הישראלי. "מפלגות בל"ד וחד"ש מגנות את החלטת סעודיה ומדינות המפרץ להכריז על החיזבאללה כעל ארגון טרור, 'כי זה עלול לשרת את מדינת ישראל'", טען כץ. 

"פשוט לא יאומן שחברים בכנסת ישראל מחבלים באינטרס הישראלי", הוסיף השר. "איימן עודה וג'מאל זחאלקה - תצטרפו אל עזמי בשארה בקטאר (או בסוריה) - שם מקומם של בוגדים במדינה".

יו"ר "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, התייחס להודעת הגינוי של חברי הכנסת מהרשימה המשותפת ואמר אומר כי "צעד זה הוא כבר אפילו מעבר לאבסורד ורק מוכיח שוב שכל יום שעובר וחבורת הטרוריסטים הזו ממשיכה לשבת בכנסת הוא ביזיון לדמוקרטיה הישראלית".

"עכשיו מסתבר שהרשימה הערבית המשותפת לא מייצגת רק את הקיצוניים ביותר בקרב ערביי ישראל, אלא את הקיצוניים ביותר בעולם הערבי כולו", הוסיף ליברמן. "אם רה"מ נתניהו, במקום לעסוק בחקיקת חוק השעיה שאין לו שום ערך ממשי, היה תומך בחוקים שמציעה ישראל ביתנו אז הבוגדים הללו באמת היו מסיימים את ישיבתם בכנסת ובמקום זאת יושבים בכלא, כראוי להם".

נסראללה.
תקף את סעודיה. נסראללה | צילום: רויטרס, חדשות

העונש הסעודי לנסראללה

ההכרזה של ארגון מדינות המפרץ הגיעה בעקבות הביקורת הקשה שמתח מזכ"ל הארגון חסן נסראללה על סעודיה, לאחר החלטתה להפסיק את הסיוע ללבנון.

הסכסוך בין מדינות המפרץ ולבנון החל לאחר שהאמיר הסעודי החליט שלא להעביר כספי סיוע למדינה. ההחלטה התקבלה לאחר שהתברר כי חיזבאללה ניסה לגייס טרוריסטים בסעודיה ואף העביר להם נשק.

בעקבות הפסקת הסיוע ללבנון, תקף מנהיג חיזבאללה את סעודיה. "הממלכה העשירה בנפט היא זו שיזמה מתקפות טרור ברובע הדחייה בבירות", אמר נסראללה. יממה לאחר ההתבטאות הזאת הוציא ארגון מדינות המפרץ אזהרת מסע ללבנון.

מבין שש החברות בארגון מדינות המפרץ, הכולל את סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, קטאר, כווית ועומאן, רק האחרונה סירבה להוציא את אזהרת המסע ללבנון. למרות התנגדותה של עומאן, שנחשבת למתונה במדינות המפרץ, עברה ההחלטה על אזהרת המסע וכמוה גם ההחלטה להכריז על חיזבאללה כארגון טרור.