השעיית הח"כים מבל"ד לא שמה סוף לסערה: חברי הכנסת, שהורחקו למספר חודשים מהמליאה לאחר פגישתם עם משפחות המחבלים, השיבו הערב (שני) מתקפה וטענו כי יפנו לערכאות בינלאומיות כדי לבטל את הרחקתם. יו"ר בל"ד ג'מאל זחאלקה, שהורחק לחודשיים, אמר כי "משסים את הציבור הרחב נגדנו". גם חברי הכנסת הנוספים שנפגשו עם משפחות המחבלים, ח"כ בסאל גטאס וח"כ חנין זועבי, מחו על העונש החמור שקיבלו - ארבעה חודשי הרחקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זוהי החלטה פוליטית שנעשתה בידי גוף פוליטי שהפך את עצמו לכלי שרת בידי ראש הממשלה, שהוא המסית הגדול, הכהן של ההסתה נגד הערבים", אמר גטאס - שהעונש שלו היה חמור יותר בשל תלונות קודמות שהוגשו נגדו. "אנחנו ניאלץ לשלם מחיר פוליטי כבד בגלל עמדתנו ופעילותנו המוסרית למען שחרור הגופות". גטאס וסיעתו הורחקו למעשה עד לתום מושב החורף - אך הם יוכלו להשתתף בהצבעות.

זחאלקה הוסיף: "אני דוחה מכל וכל את החלטת ועדת האתיקה. אין כאן אתיקה, יש פוליטיקה, פוליטיקה במובן הרע של המילה שמוביל נתניהו בהסתה, בשיסוי של הציבור הרחב ונגדנו. אנחנו יודעים שאנחנו משלמים מחיר פוליטי על העמדה המוסרית אבל אנחנו מוכנים לשלם את המחיר הזה. אנחנו נפנה לערכאות בינלאומיות – גם בעניין הגופות וגם בעניין הרחקתנו מהכנסת והפגיעה בזכותנו הדמוקרטית". גם זועבי הגיבה בזעם לדברים: "ההחלטה הייתה ידועה מראש, ההחלטה הייתה פרי ההסתה של נתניהו. נתניהו מנהיג הסתה וגל של פשיזם וכולם עוקבים אחריו. יש פוליטיזציה של ועדת האתיקה, וזו לא פעם ראשונה כאשר עמיתים שלי שלא אמורים לשפוט אותי שופטים אותי לפי האידיאולוגיה שלהם, לפי העמדות הפוליטיות שלהם. הפעם גם הפנים האמיתיות של השמאל הציוני נחשפו, הפנים האמיתיות של מרצ נחשפו".

זועבי המשיכה ותקפה - והשמיעה אמירות חריפות נגד ממשלת ישראל: "אנחנו נמשיך להילחם למען שחרור הגופות והקבורה המכובדת שלהם. אי אפשר לתת למסחר הזה בגופות להמשיך. נתניהו רוצה שירושלים המזרחית תישאר יתומה - גם להשפיל ולהרוג את החיים וגם להשפיל את המתים. נתניהו דיבר על כבוד לאומי, ואני אומרת שלכובש אין כבוד לאומי. לא מגיע כבוד לאומי לכובש, אין לו כבוד בכלל. לאלו שנלחמים בכיבוש יש כבוד, למה? כי הם נלחמים בכיבוש. ברגע שהם עוצרים ומפסיקיםפ את המלחמה בכיבוש ובעושק, הם גם מאבדים את הכבוד שלהם".

ברשימה המשותפת הודיעו כי הם דוחים את ההחלטה: "הח"כים שהורחקו שילמו מחיר פוליטי על עמדה מוסרית ואנושית. העונש הנקמני לא ירתיע אותנו ונמשיך להיאבק נגד מדיניות של גזענות ופשיזם, ובעד שוויון אמיתי ודמוקרטיה אמיתית, שנתניהו מנסה בכל כוחו לחסל". עוד גינו ברשימה את "מסע ההסתה והשיסוי בניצוחו של נתניהו, אשר הוביל להחלטתה האומללה והאנטי דמוקרטית והלא אתית של הוועדה. גם לאחר ההרחקה אנו ממשיכים לדרוש לשחרר את הגופות המוחזקות על ידי המשטרה מיד".

צפו: ההבטחות שלא מומשו (צילום: Isaac Harari  / Flash 90)
נתניהו תקף | צילום: Isaac Harari / Flash 90

רגב: "מאמינה שנוכל להגיד להם שלום ולא להתראות"

לעומתם, חבר ועדת האתיקה איל בן ראובן (המחנה הציוני) גיבה את ההחלטה ונימק אותה: "הוועדה נתנה עונש על מעשה חמור מאד של חברי כנסת. פגישת הח"כים של בל"ד עם משפחות המחבלים ועמידה לזכר המחבלים הם מעשים שמעודדים טרור ונותנים רוח גבית לרצח עוד ועוד ישראלים. כנסת ישראל לא תתן לחבריה להשתמש בדמוקרטיה כדי לפגוע במדינת ישראל ואזרחיה". השרה מירי רגב בירכה על ההחלטה: "אני מקווה ומאמינה שחוק ההשעיה שמקדם ראש הממשלה יעבור בחקיקת בזק ואז נוכל לומר להם שלום ולא להתראות".

ההחלטה של ועדת האתיקה מגיעה לאחר שביום חמישי האחרון הודיע ראש הממשלה כי יגיש לראשונה קובלנה אישית נגד חברי הכנסת מבל"ד. אל ראש הממשלה הצטרפו גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ו-450 אזרחים נוספים שהתלוננו על התנהלותם של הח"כים. זמן קצר לפני החלטת ועדת האתיקה התנהל דיון סוער במליאת הכנסת, כשראש הממשלה תקף את חברי הכנסת הערבים לאחר פגישתם עם משפחות מחבלים, והסביר מדוע הוא מקדם חקיקה להשעייתם מהכנסת ברוב של 90 ח"כים. "לא נקבל מעשים כאלה מתוך הבית הזה, יש לנו כבוד לאומי", אמר להם נתניהו.

היום אישרה הנהלת הקואליציה את חוק ההשעיה שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא עתיד לעלות להצבעה בתוך כשבועיים. החוק יאפשר להדיח או להשעות חבר כנסת ברוב של 90 ח"כים. "חייבים לשמור על סייגים וכללי התנהגות בסיסיים", אמר ראש הממשלה. "דמוקרטה חייבת להגן על עצמה". עם זאת, כרגע לא מובטח לנתניהו רוב: מפלגת יהדות התורה החברה בקואליציה דורשת תיקונים בניסוח לפיהן ההתנהלות הלא ראויה תהיה קשורה לטרור. סיעת ישראל ביתנו הודיעה שתתמוך, אך יתר האופוזיציה צפויה להתנגד.