"יש הסזתה פרועה במגזר הערבי". נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
נתניהו בזירת הפיגוע בתל אביב | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פרסום ראשון: רק לפני חמישה ימים אישרה הממשלה תכנית סיוע למגזר הערבי בהיקף של 10 מיליארד שקלים, אך הערב (שני) מתברר שראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להתנות את מתן הסיוע בשורה של תנאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה מינה את השרים יריב לוין וזאב אלקין לגבש שורה של תנאים ועקרונות למגזר הערבי לקבלת הסיוע. המלצות השרים צפויות להתמקד באכיפת חוק ובעמידה בחוקי תכנון ובנייה.

"נתניהו מזגזג כרגיל", אמרו הערב גורמים במגזר הערבי לחדשות 2 בעקבות הדיווח. "אנחנו מקווים שזה לא תירוץ מראש כדי לא לקיים את התכנית". מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי נתניהו מחויב לתכנית.

במוצאי שבת הגיע נתניהו לזירת פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב ונשא דברים מחוץ לפאב "הסימטא" שבו אירע הירי. "אני מעריך את הגינויים לפשע שהושמעו בציבור הערבי", אמר נתניהו". "אני חייב להגיד שאני מצפה מכל חברי הכנסת הערבים, כולם, בלי יוצא מן הכלל - לגנות את הרצח ללא גמגום, ללא צחצוחי לשון. רצח הוא רצח. צריך לפעול נגדו".

כפר קאסם, ארכיון (צילום: פלאש 90)
התקציב לפיתוח המגזר הערבי לא יועבר? | צילום: פלאש 90

"יש הסתה פרועה של האסלאם הקיצוני נגד מדינת ישראל בכל המגזר הערבי", הוסיף נתניהו. "הסתה במסגדים, הסתה במערכות החינוך, הסתה ברשתות החברתיות. אנחנו פועלים בתקיפות נגד ההסתה הזאת, כפי שעשינו כשהוצאנו מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית והמוראביתון. אינני מוכן לקבל שתי מדינות בישראל: מדינת חוק לרוב אזרחיה ומדינה בתוך מדינה לחלק מאזרחיה במובלעות שאין בהן אכיפת חוק".

תכנית ענק לצמצום הפערים

התכנית שאישרה הממשלה נועדה לצמצם פערים ולסייע בפיתוח כלכלי מהיר של אוכלוסיית המיעוטים בישראל. בין היתר נועד התקציב לצמצום הפער בתחומי החינוך, התחבורה הציבורית, תשתיות הכבישים, פעולות לעידוד תעסוקה ויזמות, בטחון הפנים, אכיפת החוק, הרשויות המקומיות, ספורט, שירות קהילתי ועוד.

עוד מקצה התכנית משאבים ליישום דו"ח צוות 120 הימים להגדלת היצע הדיור ביישובי המיעוטים ותאפשר בינוי של עשרות אלפי יחידות דיור ביישובים מיעוטים. יישום התכנית צפוי לתרום משמעותית לפיתוח כלכלי של אוכלוסיית המיעוטים, תוך הגדלת שיעורי התעסוקה, שיפור ההישגים הלימודיים, הגדלת תחושת הביטחון האישי ביישובים אלו, שיפור הנגישות לתחבורה ציבורית וחיזוק רשויות המיעוטים.

"מדובר בתוספת משמעותית שנועדה לסייע לאוכלוסיית המיעוטים ולצמצם פערים", אמר ראש הממשלה נתניהו, "התכנית תוביל להפסקת בניית צמודי קרקע ומעבר לבנייה לגובה כפי שקיים בכל חלקי הארץ. במקביל התכנית תחזק את אכיפת החוק בקרב אוכלוסיית המיעוטים בדגש על בנייה בלתי חוקית".

"זהו צעד חשוב והיסטורי בדרך לצמצום פערים ולקידום השוויון החברתי בישראל", אמרה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. "התכנית שאושרה מקיפה מאוד ומתייחסת לכלל התחומים הנוגעים לחיי הרשויות המקומיות ולאזרחי ישראל הערבים. יש כאן בשורה דרמטית, לראשונה ממשלת ישראל משנה את מנגנוני ההקצאה במשרדי הממשלה באופן כזה שאזרחי ישראל הערבים יקבלו את חלקם היחסי בתקציב המדינה".