הסרטון של אורן חזן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
לא ייענש. חזן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה שלא להטיל סנקציות על חברי הכנסת אורן חזן (הליכוד) ואיילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), שהיו מעורבים בתקרית הוויכוח האלים בחניון הכנסת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"על אף שכאמור מדובר באירוע חריג שלא הוסיף כבוד לכנסת בלשון המעטה, הוועדה לא מצאה לנכון להיכנס ל'קרב הגרסאות' בין חברי הכנסת בשאלה 'מי התחיל' והחליטה שאין מקום במקרה זה להטיל סנקציות על מי מהמעורבים", קבע יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין.

"הוועדה שבה וקוראת לחברי הכנסת להיות ערים לכך שהתנהגותם והתנהלותם בכנסת ומחוצה לה משפיעים באופן ישיר על כבודה של הכנסת ומעמדה, וכי מעבר לוויכוחים האידיאולוגיים והפוליטיים שהם נשמת אפו של הבית הזה, יש להקפיד בכבודם האישי של חברי הכנסת ובשום אופן לא לדרדר את השיח להקנטות אישיות והתפרצויות מבזות", הוא הוסיף.

בוועדה הבהירו כי אין זו הפעם הראשונה שבה מוגשות קובלנות נגד התנהגותו והתבטאויותיו של ח"כ אורן חזן כלפי עמיתיו, והוועדה אף הטילה עליו סנקציה משמעותית של הרחקה לחודש ימים בשל כך. "עם זאת, לאחר שעיינה, האזינה וצפתה בחומרים הרלבנטיים, הוועדה סבורה כי בניגוד לפעמים קודמות, אין מקום להטיל עליו את מלוא האחריות לאירוע", הבהיר יו"ר הוועדה.

"לגבי ח"כ נחמיאס ורבין, זו הפעם הראשונה שבה מוגשת נגדה קובלנה, והיא עצמה מכנה את התנהלותה באירוע כ'תאונה' וכהתנהגות שאינה מאפיינת אותה והוועדה התרשמה שאכן כך", נכתב בסיכום הדיון. "בנסיבות אלו, ועל אף התפרצותה החריפה והלא פרופורציונלית כלפי ח"כ חזן, לא מצאה הוועדה לנכון להטיל עליה סנקציה".

"מוטב שחזן יעבוד למען הציבור ולא למען כותבי תכניות הסאטירה"

ח"כ נחמיאס ורבין הגיבה להחלטה ואמרה כי היא "מכבדת את החלטת ועדת האתיקה ומודה לחבריה על העבודה המסורה והרצינית שהם מבצעים תמיד, וכך גם לגבי התלונה שלי כנגד ח"כ חזן. לצערי הרב, ברגע של כעס והלם מהתנהגותו התוקפנית, נגררתי אחרי ח"כ חזן ששמו יצא למרחוק כמתלהם, רודף פרובוקציות ורעשן. ברור לכל מי שנכח באירוע מראשיתו כי גם במקרה זה התנהלותו היתה מבישה וחברי הועדה - כמו גם עובדי המשכן שחיים את התנהלותו ביומיום - הבינו זאת. מוטב שמעתה ואילך ח"כ חזן יעסוק בעבודה פרלמנטרית למען הציבור ששלח אותו ולא למען פרנסתם של הכותבים בתכניות הסאטירה השונות, אחרת ימשיך לקבל תלונות מחברי הכנסת".

עוד לפני הדיון שנערך אתמול, הצהיר חזן: "אין לי אמון בוועדת האתיקה. מדובר בוועדה פוליטית ולא שיפוטית, שהחלטותיה נקבעות מראש על ידי יו"ר הכנסת ולא על ידי עובדות. אחת ההוכחות לכך היא העובדה שח"כית שקראה למותו של חבר כנסת לא הוזמנה מעולם לוועדה, למרות תלונות מרובות נגדה".

התקרית בין השניים אירעה לפני כחודש בשעות הערב, ביציאה ממשכן הכנסת. חזן טען כי נחמיאס ורבין תקפה אותו "בשלל קללות וצרחות, זאת בעודי יושב בכניסת הח"כים וללא כל התגרות מוקדמת מצדי, תקיפה שהמשיכה אחר כך גם בחניון הכנסת".

מנגד, נחמיאס ורבין טענה כי במהלך כל אותו יום ניסה חזן להתגרות בה ו"לעורר פרובוקציות מיותרות". לדבריה, כשיצאה מהמשכן הוא פנה אליה בקול רם ואמר "איילת, פעם חשבתי שאת בן אדם, אבל את תת-אדם". "בעקבות הערה זו, צעקתי עליו שלא יפנה אלי ולא ידבר אלי", היא טענה. "נחצו גבולות מבחינתי".