נתניהו, ארכיון (צילום: חדשות 2)
נתניהו, ארכיון | צילום: חדשות 2

ביקורת על קמפיין "השתולים בתרבות" של ארגון "אם תרצו" גם מכיוונו של ראש הממשלה: בטיסה חזרה לישראל מקפריסין אמר בנימין נתניהו כי הוא "מתנגד לשימוש במילה 'בוגד' כלפי מי שלא מסכים עמי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו הוסיף והבהיר כי בדיוק כפי שהוא מגנה את הקמפיין החדש של ארגון "אם תרצו", הוא גם "מתנגד נחרצות ל'שוברים שתיקה' שמוציאים את דיבתה של הארץ רעה".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, גינה אף הוא את הקמפיין: "האופן בו מוצגים אנשים בעלי דעה שונה כ׳בוגדים׳, מגונה ומסוכן בעיניי. מי שהוציא לאור את הקמפיין המסית הזה אינו מייצג את הימין השפוי ואת הליכוד‎".

הקמפיין שסימן כמה מבכירי האמנים בישראל והאשים כי הם פועלים מטעם ארגוני שמאל כבר גרר היום ביקורות חריפות ושלל גינויים במערכת הפוליטית - הן מימין והן משמאל. שר החינוך נפתלי בנט כתב: "הקמפיין נגד האמנים מביך מיותר ומבזה".

"לא אאפשר פעילותם במערכת החינוך". בנט (צילום: פלאש 90, חדשות)
"קמפיין השתולים - מביך ומבזה" | צילום: פלאש 90, חדשות

"יש להימנע מאמירות העלולות להוביל להסתה ואלימות"

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב, שרק שלשום עוררה סערה עם הצעת החוק "נאמנות בתרבות" הקובעת כי מוסדות שלא יביעו נאמנות לחוקי המדינה או יפגעו בסמליה לא יזכו לתקצוב, התריעה מפני הקמפיין. "לצד זכות הציבור לדעת, יש להימנע מאמירות העלולות להוביל להסתה ואלימות", הדגישה. "פגיעה בכל אדם בגין דעותיו הפוליטיות היא דבר פסול".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יצא בעמוד הפייסבוק שלו להגנת האמנים שסומנו. "הקיצוניים יצאו מדעתם. האב השכול, שבנו נהרג במלחמת לבנון השנייה, דוד גרוסמן, ורבקה מיכאלי בוגדים? עמוס עוז שתול? גילה אלמגור, סמי מיכאל ושאנן סטריט הם מרגלים? זה לא עניין של פוליטיקה. זה עניין של הגינות בסיסית. של חיים משותפים. כל אדם הגון - ימני או שמאלני - צריך לצאת נגד הקמפיין המכוער, המשסה, המפצל והאלים הזה. האם השתגענו?".

הוא התריע כי "אסור לנו שבמדינת ישראל, מדינת העם היהודי, עם הספר, ירדפו אחרי אמנים אנשי רוח וסופרים. קמפיין השנאה של 'אם תרצו' וההסתה לאלימות בתוכו היא חציית קו אדום".

"להתנער מפגיעתה הרעה של 'אם תרצו'"

בריאיון לתכנית "המזנון" ברשת ב' אמר ח"כ בני בגין כי "חיפוש, איתור וסימון של בוגדים כביכול הוא סממן פאשיסטי ותיק, מכוער ומסוכן". הוא קרא לחשוף את מקורות המימון של התנועה ו"להתנער מפגיעתה הרעה".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה הבוקר ליועץ המשפטי וינשטיין בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד ארגון "אם תרצו" בחשד ל"הסתה מסוכנת שעשויה להוביל לאלימות".

"הקמפיין יצר סכנה ממשית וברורה לאלימות קשה. גם נוכח תוצאותיו המסוכנות, אם תרצו בחרו להחריף אותו ופרסמו שמותיהם של אישי רוח ואמנים מוכרים כשתולים ובוגדים מה שעשוי להפכם למטרה לאלימות מכוונת", כתב חנין במכתב לוינשטיין. "עצימת עיניים במצב המסוכן שנוצר איננה יכולה להתיישב עוד עם החוק ופרשנותו המקובלת בעניין הסתה".