"תקציב משעמם". הרצוג (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
הרצוג, ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

הרצוג מודה במגעים לאחדות שכשלו - ומזהיר מאינתיפאדה בהשפעת דאע"ש: אחרי שהשר נפתלי בנט והשר לשעבר גדעון סער תקפו את מדיניות הממשלה, גם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הצטרף לביקורת. "אנחנו נמצאים באינתיפאדה שלישית", הבהיר הרצוג, "הזהרתי את נתניהו ואבו מאזן מאינתיפאדה שלישית ולא מצאתי בהם פרטנר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בתל אביב אמר יו"ר האופוזיציה: "אם נמשיך ונתכחש לאמת, זו עלולה להיהפך לאינתיפאדה האכזרית מקודמותיה, אינתיפאדה ברוח דאע"ש. אבל אצלנו ממשיכים לחלום חלומות". הוא מתח ביקורת על האשליות של השמאל להסכם מיידי וגם על החלומות המשיחיים של גורמים מהימין שפועלים למדינה אחת.

"זה לא חלום – זהו סיוט. שני עמים בעלי תודעה לאומית כל כך עמוקה, שטוענים לזכותם על הארץ הזו, לעולם לא יוכלו לחיות מעורבבים אלה באלה במדינה אחת, בשלום", הסביר הרצוג - שהציג תכנית להיפרדות מדינית מהירה מהפלסטינים. לבנט, שמתח ביקורת על נתניהו, המליץ הרצוג להתפטר.

"כיום, מעשית אי אפשר ליישם הסכם על שתי מדינות בטווח המיידי. שיהיה ברור, אני רוצה הסכם ואני מחוייב לו, אבל לא בכל מחיר. אני רוצה משא ומתן, אני רוצה לדבר, אבל שני המנהיגים משני הצדדים פוחדים לזוז. הקיצונים משני הצדדים לא נותנים להם. הם אומרים לנו שרעיון שתי המדינות מת. ואני אומר: הוא לא מת!  אבל הוא לא יקרה מחר", הסביר.

אבו מאזן ונתניהו, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
"מפחדים לזוז". נתניהו ואבו מאזן | צילום: רויטרס, חדשות

הנזיפות של הרצוג לנתניהו ואבו מאזן

"בחודש אוגוסט האחרון תבעתי מאבו מאזן להרגיע ומיד את השטח, שאחרת הזהרתי תפרוץ אינתיפאדה שלישית. אבו מאזן הסכים איתי שאנו על סיפה של אינתיפאדה שלישית והוסיף בכנות כי אינו יכול להשתלט על הצעירים המוסתים מהרשתות החברתיות ומרוח דאע"ש", הוסיף.

גם על נתניהו הוא מתח ביקורת חריפה: "לשני המנהיגים אין את המנהיגות, הכוח והאומץ להסכים לפשרות כואבות. הקיצונים שלהם מחזיקים כל אחד מהם כבובת חוטים. זוהי תמונת ראי של שני מנהיגים משני עברי המתרס, שני מנהיגים מפוחדים, מבוהלים, שכל רצונם הוא להישאר בשלטון, שני מנהיגים שהפחד משתק אותם. וכשהמנהיגים משותקים – הקיצונים חוגגים. משני הצדדים. הטרור הפלסטיני והטרור היהודי".

הרצוג הודה, כבדרך אגב, שהתקיימו מגעים לאחדות לאחר הבחירות - למרות ההכחשות הנמרצות משני הצדדים: "אגב, היה רגע לאחר הבחירות שסברתי שנכון לבדוק אם ניתן להוציא ביחד עם נתניהו את המדינה מהמצב הזה וללכת לשינוי דרמטי, אבל ביבי פחד לזוז. ואם הוא מפחד לזוז, אין לי מה לעשות איתו. עם נתניהו לא תהיה התקדמות. נתניהו חתם קבע עם הימין הקיצוני כי הוא פוחד מהם".

בתום דבריו הוא הציג הצעה למתווה זמני: "בינתיים שומרים על העיקרון שלא נוקטים בצעדים שיעקרו את חזון שתי המדינות. מבחינה גיאוגרפית ומדינית. בינתיים חייבים להבטיח  בטחון לישראלים ולהיפרד מהפלסטינים. לצמצם את המגע איתם למינימום. אני לא מציע התנתקות חד צדדית כפי שהיה בעזה. אני מציע את הצעדים הבאים: טיפול אפקטיבי בחמאס ובהסתה, היפרדות מהפלסטינים - הם שם ואנחנו כאן. נקים חומה גדולה בינינו - והרגעת השטח על ידי צעדים בוני אמון".

לדבריו, על מנת לבצע את ההפרדה יש להשלים את החומה סביב גושי ההתיישבות ולהפריד את הכפרים הפלסטינים מירושלים. "לא תהיה כאן עזה שנייה. לא נחזור על טעות ההתנתקות. צה"ל יישאר הצבא היחיד ממערב לירדן ששולט בביטחון ומונע טרור. צה"ל ימשיך לשבת על הגבול המזרחי בבקעת הירדן. ואחרי כמה שנים, אם יהיה שקט, ביטחון, נדבר על מה הלאה. ובמקביל - נכנס ועידת ביטחון אזורית יחד עם המדינות הערביות המתונות".