החוק עבר ברוב של 52 תומכים
האם תכנית הסיוע תעבור? | צילום: קובי גדעון פלאש 90

מחלוקת התעוררה היום (רביעי) בדיון בוועדת השרים לענייני ערבים, כששאלת התניית הסיוע למגזר הערבי בעמידה בתנאים שונים גררה ויכוח בין התומכים למתנגדים. השרים יריב לוין וזאב אלקין הציגו את התנאים בהם יאלצו לעמוד במגזר, לפני כל הזרמת תקציב.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במחנה המתנגדים, טענו השרים אריה דרעי, גילה גמליאל, יואב גלנט וסגן שר האוצר איציק כהן, כי יש להוביל את תכנית הסיוע על סך 10 מיליארד שקלים בלי כל התניות. לדבריהם, הדרך היחידה להביא לאכיפה יעילה במגזר היא הזרמת תקציבים, מבלי ליצור התניות שיגרמו לכך שהתכנית תיפגע.

על פי התכנית שהציגו השרים לוין ואלקין, לפני העברת תקציבים יעברו תיקוני חקיקה, שיאפשרו את הגברת האכיפה בשטח ואת הזרמת הכספים לגוף הפיקוח הראשי - יחידת האכיפה המרכזית של הבנייה. בנוסף, יותנה התקציב בפעילות וחיזוק המשטרה כפי שדרש השר ארדן. התנאי השלישי להעברת הסיוע כפי שהציגו השרים, הוא פעילות אכיפה בשטח והתניה שרשות מקומית שלא תפעיל אכיפת בנייה מפוקחת, לא תוכל לקבל תקציבי פיתוח.

כפר קאסם, ארכיון
שנת הקפאה בבנייה ובהריסה | צילום: פלאש 90בתכנית שהוצגה היום ישנו גם סעיף אחד שתואם להצעתו של יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה לראש הממשלה נתניהו, והוא שנת הקפאה, הן באכיפה והן בבנייה. מדובר בשנה אחת, בה יוסכם עם הרשויות הערביות שלא תהיה הריסת בתים בלתי חוקיים ישנים, אך גם לא ייבנו בתים בלתי חוקיים חדשים, כדי לאפשר התארגנות והסכמות לקראת תחילת האכיפה.