שיעור הילודה הגבוה ביותר ב-OECD (צילום: דובר צה"ל)
אילוסטרציה | צילום: דובר צה"ל

הסכמה רחבה לחופשת לידה לאבות: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שקוראת להעניק חופשת לידה לאבות, לצד זו הניתנת לאימהות. בשבוע שעבר ניסה משרד הכלכלה להכשיל את הצעת החוק, אך לבסוף הוגשה ההצעה מחדש וזכתה לתמיכת השרים. "החוק יאפשר לאבות לקחת חלק בימים הראשונים לאחר הלידה, הימים הקשים והשמחים ביותר בחייה של משפחה", אמרה זנדברג. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה המדוברת קובעת כי אב טרי יוכל לקחת חופשת לידה של 8 ימים, מתוכם 5 ימים על חשבון ימי מחלה ועוד שלושה ימים כימי חופש על חשבונו. כך או כך, על פי ההצעה, המעסיק יחויב לתת רצף של שמונה ימי חופשה. כיום, כידוע, החוק אינו מעניק לאב הטרי אף לא יום חופש אחד.

"הצעת החוק היא צעד חשוב ופורץ דרך לקידום תפיסה הורית שוויונית", אמר יו"ר ועדת העבודה אלי אלאלוף. "כעת משהצעת החוק קיבלה את תמיכת ממשלה, ועדת עבודה ורווחה בראשותי תפעל לקידום יעיל וענייני של החוק, על מנת להביא לתיקון המיוחל בהקדם".

משרד הכלכלה הביע התנגדות

"גם לאבות מגיע להיות עם התינוקות שרק נולדו", אמר שר החקלאות אורי אריאל. "גם לנשים מגיע שהאב יוכל להיות לצדן באותם רגעים רגישים וחשובים של הרחבת המשפחה. זהו חוק נכון ומתבקש שאני שמח שהיתה לי הזכות להיות מיוזמיו לפני שלוש שנים, ושח"כ תמר זנדברג מקדמת אותו גם בכנסת הנוכחית".

משרד הכלכלה, שבעבר תמך בהצעה, הביע בשבוע שעבר התנגדות נחרצת, בטענה כי הדבר עלול לפגוע קשות בעסקים קטנים: עסקים שבהם יש עובדים בודדים יתקשו למצוא מחליף לשמונה ימים. במשרד הסבירו שהם תומכים באופן עקרוני בחופשת לידה לאבות, אך טענו כי אם המדינה מעוניינת בזה - עליה לממן זאת בעצמה.

טענות משרד הכלכלה הכעיסו מאוד חלק מהמשתתפים בדיון בשבוע שעבר: השר זאב אלקין (ליכוד) אמר במרירות שעל פי אותו עיקרון צריך גם לבטל את חופשת הלידה לנשים. לבסוף הוחלט לדחות את ההצבעה בשבוע - במהלכו הושגו הסכמות שאפשרו את העברת החוק.