דגן שובר שתיקה - ומותח ביקורת על מעסיקו לשעבר: בריאיון ל"אולפן שישי" תקף בחריפות ראש המוסד לשעבר מאיר דגן את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אני חושב שהוא גרם נזק", אמר דגן שממעט לרוב להתראיין. "תחת מנהיגותו נעשו טעויות גסות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על נאומו השנוי במחלוקת של נתניהו בקונגרס האמריקני, אמר דגן כי "נתניהו לא השיג שום מטרה של שינוי בעמדות של מי שמנהל את המשא ומתן. חשתי שנאומו היה יותר לצרכי פנים אצלנו מאשר שם. אם יום אחרי הבחירות הוא היה הולך ונפגש עם מנהיגי סין, רוסיה, גרמניה, צרפת ובריטניה ורק אז מגיע לנשיא ארה"ב, הוא היה מגיע נקי".

בעת שצפה בנאום נתניהו, הפריך דגן כמעט כל מילה. גם בנוגע למסגרת הזמן שבה תוכל אירן להתחמש בנשק גרעיני, וגם בנוגע ליכולות הטילים שתשיג, לכשתשיג. בדבריו של נתניהו על כך שלישראל הכוח להגן על עצמה הוא רואה איום מפורש לתקיפה.

האם היחסים האישיים הרעועים פוגעים בביטחון ישראל? "מאחר ומנהיגים הם גם בני אדם, המימד האישי הוא תמיד חשוב", הסביר דגן. "היכולת של מנהיגים להגיע להידברות אינטימית, אישית ועם רמת אמון גבוהה היא קריטית למערכת יחסים בין מדינות. האם זה משפיע על תהליך קבלת ההחלטות שלהם? התשובה היא כן". דגן אף הביע דאגה רבה מהתחמשותה של אירן: "לישראל יהיה כמעט בלתי אפשרי לחיות עם נשק גרעיני אירני. ניתן עדיין לעצור את זה וישנן דרכים אחרות לעשות זאת".

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן צופה בנאום נתניהו בקונגרס (צילום: חדשות 2)
דגן צופה בנאום נתניהו עם דני קושמרו | צילום: חדשות 2

על אפשרות התקיפה באירן: "חושש שאיבדנו את דעתנו"

בתקופת כהונתו הארוכה של דגן בוצעו, על פי פרסומים זרים, חיסולים רבים של מדעני גרעין אירניים. כשנשאל האם זה עיכב את תכנית הגרעין, סירב דגן להתייחס למקרים הספציפיים אך אמר כי "כשנפגעים מדעני גרעין זה יוצר תחושה קשה מאד בקרב ציבור כזה שהיכולות שלו להיות מוכן ומעורב בפרויקטים הופכות להיות יותר מוגבלות".

בשנתיים האחרונות שלו כראש המוסד, ראש הממשלה היה נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק. הוא היה שם בישיבות כששניהם שוקלים ברצינות לתקוף את מתקני הגרעין של אירן. "היו רגעים שאני חשבתי שהוא קרוב לתקוף. ואני חושב שאיבדנו את דעתנו. באותה עת כל ראשי הארגונים היו נגד תקיפה, אבל היו רגעים שחששתי שעומדת להיות פעולה צבאית".

הביקורת נגד דגן טענה כי הוא לא מעודכן במתרחשו ואף פוגע במאמצים למנוע את הגרעין האירני הוא אומר: "אם מותר לדון בבעיות שלום ומלחמה עם הפלסטינים, אז למה אי אפשר לדון על בעיות שלום ומלחמה עם האירנים. אני חושב שזה נושא מרכזי בהוויה שלנו, שאפילו ראש הממשלה הניף אותו על ראש תורן. צריך להתקיים על חלק מההשלכות שלו דיון ציבורי".

ביחס לנושא הפלסטיני טוען דגן כי "תחת מנהיגות נתניהו נעשו טעויות גסות. לא הכרענו את החמאס, אנחנו רק נמצאים אחרי הפסקת אש, שעומדת להתחדש באיזושהי נקודת זמן, בוודאות - זה לא הישג".

דגן סיכם את הריאיון בהבעת דאגה עמוקה ביחס לעתידה של המדינה. "יש לי סימני שאלה קשים האם ההנהגה הישראלית מובילה אותנו באמת לביצור ביטחונה של ישראל", הוא אמר. "אם הכיוון הזה יימשך יש לי סימני שאלה מורכבים מאד. לא הייתי רוצה שנכדיי יגדלו במדינה דו לאומית או מדינת אפרטהייד. זה הרס החלום הציוני, אסון".

תגובת נתניהו: "מאיר דגן טועה ומטעה. ראש הממשלה נתניהו פועל למען ביטחונם של אזרחי ישראל מתוך ראייה כוללת של טובת העם והמדינה ואינו נכנע ללחצים הבינלאומיים. הסיבה לכך ברורה: כל שטח שיימסר כיום לפלסטינים ייתפס על ידי האסלאם הקיצוני וארגוני הטרור הנתמכים על ידי אירן.

"נאומו של ראש הממשלה בקונגרס קיבל תהודה עולמית אדירה והציב את הסכנות לישראל ולעולם כתוצאה מהסכם רע. אין ספק כי דבריו של ראש הממשלה איתגרו את המעצמות לתת מענה לסכנות אלה".