פנתה ליועמ"ש. גלאון (צילום: יקירה צדקה)
לוקחת אחריות על ההפסד, גלאון | צילום: יקירה צדקה

זעזוע ראשון לאחר פרסום תוצאות האמת של בחירות 2015: יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה הבוקר (רביעי) כי תתפטר מתפקידה במידה ותוצאות האמת יישארו על כנן. על פי התוצאות, אחרי ספירת 99% מהקולות, מרצ זכתה בארבעה מנדטים - ירידה של שני מנדטים לעומת בחירות 2013 אז זכתה בשישה מושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גלאון הודיעה כי תתפטר מתפקידה על מנת לפנות מקום ברשימה לתמר זנדברג, ששובצה במקום החמישי ברשימה. יו"ר מרצ רמזה בימים האחרונים כי תיקח אחריות במידה ומרצ תיכשל בהשגת היעדים שהציבה בפתיחת מערכת הבחירות.

"אני אמרתי במהלך הקמפיין שאם מרצ תצליח זו ההצלחה של כולם, אבל אם מרצ לא תעמוד בציפיות אני היא הכתובת ואני אקח אחריות אישית", כתבה גלאון בעמוד הפייסבוק שלה. "לכן הודעתי הבוקר שאני מתפטרת ומפנה את מקומי בכנסת כדי שחברתי לסיעה תמר זנדברג תוכל להיכנס במקומי. אני לא אתמודד על ראשות מרצ שוב, ואשאר יו"ר מרצ עד העברת התפקיד בצורה מסודרת בזמן הקרוב".

"אכזבנו את הבוחרים"
"אכזבנו את הבוחרים" | צילום:

"זה רגע מאוד קשה עבורי", הוסיפה גלאון. "אני קיוויתי שמרצ תשמור על כוחה ועוד יותר מזה קיוויתי שנוכל להקים ממשלה חלופית ולסיים את עידן נתניהו. לצערי זה ממש לא מה שקרה. אני לא מציעה לאף אחד במחנה להעז לומר שהבוחרים אכזבו אותנו. ההפך: אנחנו אכזבנו אותם".

בשבועות האחרונים גבר החשש בשורות מרצ כי המפלגה לא תעבור את אחוז החסימה. אמש, לאחר פרסום תוצאות המדגם שלפיהן זכתה המפלגה בחמישה מנדטים, בירכה גלאון ואמרה כי "מרצ עשתה את זה כנגד כל הסיכויים מול אחוז חסימה חדש ואימתני שניסה למחוק אותנו".

בחירות במרצ, ארכיון (צילום: עמית ולדמן)
חשבון נפש, פעילי מרצ ביום הבחירות | צילום: עמית ולדמן

לדבריה, "עשינו את זה מול קמפיין של שתי המפלגות הגדולות שניסו לגדול על חשבון המפלגות האידיאולוגיות, וכמו שזה נראה גם באמת הצליחו בצד הימני של המפה. בניגוד אליהם אנחנו נהיה חזקים גם בכנסת הקרובה".

ח"כ תמר זנדברג אמרה כי ההודעה של גלאון היא דוגמה ומופת של מנהיגות, יושרה ואומץ שמאפיינים אותה תמיד ושכל כך חסרים פה. "הכישלון הוא לא של זהבה אלא של כולנו. אני לא יכולה לדמיין כנסת וחיים ציבוריים בלי זהבה גלאון וקוראת לה לחזור בה מכוונת ההתפטרות", אמרה.

עם זאת, לאחר ספירת למעלה מ-99% מכלל הקולות עולה כי כוחה של המפלגה נחלש באופן ניכר. בעקבות האכזבה צפויה יו"ר המפלגה ליטול אחריות ולהתפטר מתפקידה.