דרישות נוקשות. ליצמן ודרעי (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
אחרי גלות באופוזיציה, רוצים לחזור לממשלה | צילום: פלאש 90, חדשות 2

אחרי פרסום תוצאות האמת - פני המפלגות החרדיות למו"מ הקואליציוני: ש"ס (7 מנדטים) ויהדות התורה (6-7 מנדטים) ככל הנראה יהיו שותפים בכל קואליציה שתקום, ובוודאי בממשלתו המתהווה של נתניהו. אחרי שנתיים קשות עבור הציבור החרדי באופוזיציה, במהלכן המגזר חווה קיצוצים ומהלכים קשים, בכוונת המפלגות החרדיות "למחות" את עידן לפיד ולבטל את חלק ממהלכיו שנתפסים בציבור החרדי כגזירות קשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רוב הדרישות כבר נאמרו במהלך הקמפיינים, וכעת בעקבות התוצאות צפויות המפלגות החרדיות לבקש מנתניהו לחזור לתיקים שהיו בבעלותן בעבר - אם כי על פי ההערכות הדרישות ימותנו מכיוון שכוחן של המפלגות הללו צנח מ-18 ל-13 מנדטים.

מלבד התיקים, החרדים ידרשו בראש ובראשונה לבטל את הסנקציות הפליליות בחוק הגיוס ואת הקיצוץ החריף של כ-50% בתקציבי אברכי הכוללים שחל בתקופת לפיד וכן את החלטת הממשלה להקל בנושא הגיור. בתחילת מערכת הבחירות הציב דרעי שני תנאי סף: הורדת המע"מ על מוצרי יסוד והעלאת שכר המינימום, ונתניהו הצהיר במהלך הקמפיין כי שני התנאים נכללים בתכניות של הליכוד.

דרעי הצהיר שש"ס תדרוש את משרד הפנים - מהלך שיהווה סגירת מעגל של 22 שנים עבור דרעי, שעזב את המשרד בניגוד לרצונו ב-1993. כמו כן תבקש ש"ס את משרד הדתות, שבאופן מסורתי היה ברוב השנים בידי המפלגה. הדרישה הבעייתית ביותר של המפלגה היא האחריות על מנהל מקרקעי ישראל, אותו דורש גם משה כחלון.

צפו בסיפורים המעניינים של 3.9 לאורך השנים (צילום: פלאש 90, חדשות)
קיווה לעשרה מנדטים. דרעי | צילום: פלאש 90, חדשות

גם ליצמן וגפני רוצים לסגור מעגל

יהדות התורה, לעומת זאת, תדרוש את משרד הבריאות בו כיהן ראש הרשימה יעקב ליצמן כסגן שר במעמד של שר. כמו כן תבקש המפלגה את ראשות ועדת הכספים לגפני, שכיהן בתפקיד בין השנים 2009-2013.

דרעי הגדיר היום את הבחירות כ"הישג" והעריך כי מפלגתו תיכנס לממשלה החדשה. בישיבת הסיעה הראשונה לאחר הבחירות, אמר דרעי כי "נתניהו שתה את המנדטים שלנו בקשית". דרעי, שעלה קודם לכן לקברו של הרב עובדיה יוסף, הביע תקווה כי הממשלה הבאה היא "ממשלה שבה אנחנו נהיה שותפים, ממשלה יותר דתית, שיותר תשמור על המסורת".

במסר תקיף ליריבו יאיר לפיד אמר יו"ר ש"ס כי שבעת המנדטים "זה ההישג הגדול שלנו וכל אלו שרדפו אותנו הם עושים לעצמם ספירת מלאי כמה הם הפסידו. לפיד ירד ל-11 מנדטים, ואני מציע לכולם להוציא מחשבון ולראות כמה זה נפילה. גם מפלגות אחרות דיברו גבוהה-גבוהה וראינו איפה הם סיימו".

לאחר מכן התייחס לקרע עם אלי ישי, שלא עבר את אחוז החסימה: "זה לא סוד שעברנו משבר פנימי עמוק מאז שמרן נפטר. היה כאן מאבק קשה מאוד. זה לא היה מאבק אישי, אלא על הצביון והדרך וההנהגה. היה כאן נסיון לשנות את פניה של ש"ס מקצה לקצה על ידי אמצעים לא ראויים לצערי, של ניצול כלי תקשורת וכוחניות ופגיעה חמורה ביותר ברבנים שלנו. ש"ס היה מוצר קדוש ורוחני, ולצערי הרב אלי ישי זיהם את זה במחלוקת ורכילות".