בנט ויעלון, ארכיון (צילום: פלאש 90)
בנט ויעלון, ארכיון | צילום: פלאש 90

יעלון מגבה את נתניהו - ותוקף שוב את בנט: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס הבוקר (שלישי) לנאומו הצפוי של נתניהו בקונגרס וגם לבחירות המתקרבות. במסר ישיר ליו"ר הבית היהודי, אמר יעלון בריאיון לאפי טריגר בגלצ כי "גם ראש הממשלה וגם אנוכי נאלצנו לצאת פומבית בביקורת על התנהלותם של חלק מהשרים בקבינט במהלך המבצע. מי שמנסה לעשות פוליטיקה ממלחמה, מבחינתי הוא מוקצה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, יעלון סירב להגיד האם בנט הוא מועמד ראוי לתפקיד שר הביטחון, והדגיש כי הדבר תלוי בשיקולים הקואליציוניים. בהמשך דבריו התייחס יעלון לסוגיית הנאום בקונגרס: "נתניהו לא טעה בנושא הנאום - הקונגרס הוא הבלם האחרון לפני ההסכם, שנראה רע עבורנו". השר הוסיף כי יצפה רק בחלק מהנאום בשל השתתפותו בטקס סיום קורס חובלים, אבל "אני יודע מה יהיה שם, וגם האמריקנים יכולים לצפות מה יהיה שם".

בסביבת בנט תקפו: השימוש של יעלון בחיילים בתקופת בחירות לא מוסרי

בסביבת בנט מיהרו להגיב ליעלון: "מאז שהשר בנט יזם את פעולת המנהרות, הוא עומד מול מתקפות נמוכות ופוליטרוקיות
מצד מי שאחראי על בטחון אזרחי ישראל. בוגי יעלון חייב לאפשר לאזרחי ישראל לדעת את האמת. יש לחשוף מיידית את תוצאות חקירת וועדת חוץ וביטחון בנושא צוק איתן, ואת הפרוטוקולים הרלוונטיים. שיקול דעתו של שר הביטחון בעת המלחמה מונח פה על כף המאזניים, וראוי שהציבור ידע את האמת בבואו לקבל החלטות".

כמו כן, הדגישו בסביבת בנט, "ראוי שהציבור ידע מי דרש את פעולת המנהרות, ומי בלם את הפעולה מסיבות שאוזנינו
תצילינה. שר הביטחון צריך לגלות אומץ לב ואחריות, ולא להתחמק מפרסום תוצאות הוועדה שחקרה את המלחמה. הוא יכול לחסוך את ההשמצות החוזרות ונשנות מצידו ופשוט להגיד: 'פרסמו את החקירה, אקבל את תוצאותיה - והציבור ישפוט'. אין ספק ששר הביטחון יצטרך לתת תשובה לאזרחי ישראל מדוע הצביע נגד מבצע המנהרות בעת שחייהם של תושבי הדרום היו בסכנה, והאם דעתו היתה שיש להשמיד את המנהרות או שהוא השפיל עיניו מול הסכנה".

"בעת שהשר בנט נמצא בשליחות מדינית בחו"ל, בוגי חייב להבין שחיילי צה"ל הם לא סטיקר הבחירות שלו, והשימוש בהם בקמפיין בחירות אינו מוסרי ואינו ראוי. גם אם שר הביטחון חושש מחשיפת האמת על תפקודו בניהול המלחמה, שקרים והשמצות הם
לא פתרון. השר יעלון חייב לדבוק באמת, מדובר פה בחייהם של אזרחי ישראל. לא הכל קמפיין, מדובר באיש שאחראי על חייהם של תושבי המדינה", הוסיפו בסביבת יו"ר הבית היהודי.

אינו אופטימי להסכם בשנה הקרובה| ארכיון (צילום: רויטרס)
אובמה הזהיר מהסטת הדיון | צילום: רויטרס

יעלון: היחסים בין נתניהו לאובמה לא מיטביים

יעלון הגיב בהמשך גם לדברי אובמה מהלילה, לפיהם נאומו של נתניהו מסיט את תשומת הלב מסוגיית הגרעין: שר הביטחון הודה כי זה לא סוד שהיחסים האישיים בין אובמה לנתניהו הם "לא מיטביים", אך הדגיש את שיתוף הפעולה הנרחב בין המדינות.  

"בשש השנים האחרונות אמרנו 'לא' על לחצים אמריקנים והיחסים לא נפגעו - היחסים הביטחוניים הם חסרי תקדים מתוך אינטרסים משותפים ומתוך הבנת האתגרים באזור. מערכת יחסים כזאת או אחרת, כפי שגם מעיד הנשיא אובמה, לא משנה את זה".

יעלון התייחס בריאיון גם לאזהרה של הבית הלבן, לפיו פרסום פרטים שהעביר הממשל לנתניהו יהווה "הפרת אמון". לדברי יעלון, "אי אפשר לטעון שאנחנו שותפים ולא יודעים שום דבר ומצד שני לחשוש שנגלה חומר חדש", הוסיף יעלון, "יש פה מעשה רמייה אירני ולהיטות להגיע להסכם רע. טוב שלראש הממשלה יש הזדמנות להשמיע את זה לחברי הקונגרס.