נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין החל הבוקר (ראשון) את סבב ההתייעצויות עם נציגי המפלגות השונות שימליצו בפניו על המועמד המועדף עליהם להרכבת ממשלת ישראל הבאה. "בדמוקרטיה הרוב מכריע והרוב ביטא את רצונו בצורה ברורה בבחירות אלה", אמר הנשיא ריבלין בפתח דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ריבלין קרא לפעול להנעת התהליך באופן המהיר והשקוף ביותר. "יש לפעול להשבעת הממשלה החדשה בהקדם האפשרי", הדגיש נשיא המדינה, "אני קורא לנבחרי הציבור לעשות כל שביכולתם לזרז את ההליך ואת המשא ומתן הקואליציוני, כדי לאפשר למערכת לשוב ולתפקד כנדרש".

נשיא המדינה התייחס במרומז גם לאמירה מעוררת המחלוקת של ראש הממשלה נתניהו ביום הבחירות, שהזהיר ש"ערבים נעים לקלפי בהמוניהם". ריבלין להרגיע את הרוחות כשאמר כי "עברנו מערכת בחירות סוערת ורווית יצרים, זו העת להתחלת תהליך האיחוי והריפוי של החברה הישראלית. הממשלה שתתגבש אמנם נבחרה על ידי רוב אזרחי ישראל, אך היא תצטרך לתת מענה לכלל אזרחי ישראל".

נציגי הליכוד: מקווים להקים ממשלה יציבה ללא דיחוי

ראשונים להגיע לבית הנשיא הבוקר היו נציגי הסיעה הגדולה ביותר בכנסת הקרובה - הליכוד. "הגענו על מנת למסור לנשיא ריבלין את המלצתנו להטיל את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו", אמר אחד מנציגי הליכוד, ח"כ יריב לוין. "הבענו תקווה כי תהליך הרכבת הממשלה יהיה מהיר עד כמה שניתן ושנקים ממשלה יציבה ללא דיחוי".

מיד לאחר מכן נפגש הנשיא עם נציגי המחנה הציוני, המפלגה השנייה בגודלה בכנסת. "בדמוקרטיה הרוב מכריע, והרוב אמר את דברו בצורה ברורה", מאר להם ריבלין. "אנחנו מקבלים את ההכרעה הדמוקרטית בהרכנת ראש ובכבוד מלא. לצד זאת אני מברך אתכם על ההישג אליו הגעתם בבחירות. זכיתם לאמונו של ציבור גדול ואתם צריכים לשמש לו שופר. גם אם תבחרו לשמש בהנהגת האופוזיציה, נכון לכם אתגר מורכב".

יו"ר הסיעה איתן כבל המליץ על יצחק הרצוג לראשות הממשלה: "אנחנו מכירים את התמונה הפוליטית שמתקיימת. למרות זאת, אנו רואים בהרצוג את האיש המתאים והראוי. זאת משאלת לב שהיא מעבר לשאלות הפוליטיות. אין בכוונתו להיות חלק מהקואליציה שתקום ולכן בכוונתנו להוביל את האופוזיציה".

המחנה הציוני במשכן הנשיא (צילום: חדשות 2)
אנשי המחנה הציוני בבית הנשיא, היום | צילום: חדשות 2

המחנה הציוני: "מצטערים שההמלצה שלנו על הרצוג לא תספיק"

חברתו לסיעה ח"כ מירב מיכאלי הוסיפה: "אנחנו מצטערות ומצטערים שההמלצה שלנו לראש הממשלה, הרצוג, לא תספיק כדי שירכיב את הממשלה. אנו ומאמינים בצדק חברתי, בשלום מדיני, בחיים בשקט ובביטחון. נמשיך להשמיע את הקול הזה ונעבוד בשבילו בכל מקום שנהיה בו".

נציגי הבית היהודי בבית הנשיא (צילום: חדשות 2)
נציגי הבית היהודי בבית הנשיא | צילום: חדשות 2

בהמשך, חברי הבית היהודי המליצו כצפוי על נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה. ח"כ איילת שקד אמרה: "אנחנו מבקשים מהנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו. אמרנו לאורך כל מערכת הבחירות שזאת עמדתנו, כמו שעמדנו אנחנו במילתנו אנו מקווים שראש הממשלה יקיים את מילתו במערכת הבחירות ויקים ממשלה לאומית חזקה ויציבה. חשוב לנו לוודא שקווי היסוד של הממשלה יהיו תואמים לאידאולוגיה של סיעת הבית היהודי".

ראש תנועת האיחוד הלאומי בבית היהודי אורי אריאל הכחיש את הדיווחים על פילוג במפלגה: "לא היה סיכוי כזה לפילוג, אין סיכוי כזה, זה רק אצל כמה פרשנים וכתבים שלא הפנימו את תוצאות הבחירות, הם כותבים מה שעל ליבם. אנחנו הולכים לממשלה, אנחנו מקווים שהתהליך הקואליציוני ייקח זמן מועט וניגש בפשטות לעבודה שמונחת לפנינו".