לוח הזמנים הצפוף לקראת הבחירות (צילום: רויטרס, חדשות)
הולכים להצביע. בחירות 2015 | צילום: רויטרס, חדשות

ישראל הולכת לקלפי: שלושת החודשים האחרונים מגיעים היום (שלישי) לשיאם, כשיותר מ-5 מיליון בעלי זכות הצבעה מממשים את זכותם הדמוקרטית, ובוחרים את רשימת המועמדים העדיפה עליהם לכנסת ה-20.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה 07:00 בדיוק נפתחו יותר מ-10,000 קלפיות, שיישארו פתוחות ברצף עד השעה 22:00 בלילה, אז יפורסם בחדשות 2 המדגם של ד"ר מינה צמח ומנו גבע. ביישובים עד 350 תושבים הקלפיות ייפתחו בשעה 08:00 וייסגרו בשעה 20:00. בכל אחת מהקלפיות יש מלאי של פתקים ועליהם שמות 25 המפלגות המתמודדות לכנסת.

5,883,365 בעלי זכות בחירה יפקדו במהלך יום השבתון את 11,666 הקלפיות המוצבות ברחבי הארץ, וישלשלו את הפתק ועליו שם המפלגה שבחרו, לקלפי הקרובה למקום מגוריהם. בבוקר שאחרי יתבררו תוצאות האמת, ולאחר מכן - הכנסת החדשה תושבע ויחל הליך הרכבת הממשלה.

הקלפיות יינעלו ב-22:00 (צילום: פייסבוק עיריית תל אביב)
הקלפיות יינעלו ב-22:00 | צילום: פייסבוק עיריית תל אביב

עם ההגעה לקלפי, על הבוחר להציג בפני חברי ועדת הקלפי תעודה מזהה עם תמונה (תעודת זהות, דרכון, רישיון נהיגה ובמקרה של חברי כנסת - תעודת ח"כ) - זאת משום שאחרת - לא יוכל להצביע. אלא שיש מקרה נדיר שבו הצבעה כן מתאפשרת ללא תמונה: במידה ורשום בתעודה ששר הפנים אישר שהיא תהיה ללא תמונה. אישור כזה ניתן לנשים מוסלמיות העוטות רעלה.

בוחר שנמצא מרחק של 20 קילומטרים או יותר מתחום השיפוט של היישוב שבו הקלפי שלו מוצבת זכאי להסעה בתחבורה ציבורית על חשבון המדינה. חיילים, שליחי משרד החוץ, עובדי מדינה בחו"ל, שליחי המוסדות הציוניים מאושפזים בבתי-חולים, נשים השוהות במעון לנשים מוכות, אסירים ועצורים ואזרחים בעלי מוגבלויות השוהים דרך קבע במוסדות מסוימים רשאים להצביע בהסדרי הצבעה מיוחדים במעטפות כפולות. בבתי החולים פזורות 194 קלפיות ובבתי הסוהר ובתי המעצר - 56 במספר.

בוחרים לכנסת ה-20, (צילום: פלאש 90)
בוחרים לכנסת ה-20, | צילום: פלאש 90

מי שניידותם מוגבלת רשאים להצביע בכל אחת מ-1,547 קלפיות ברחבי הארץ שהגישה אליהן וסידורי ההצבעה בהן מותאמים להם. גם בקלפיות הללו ההצבעה נעשית באמצעות מעטפות כפולות המגיעות לכנסת - ונספרות שם. שוטרים רשאים להצביע בכל קלפי, אולם עליהם להצביע כשהם על מדים. תעודת ההצבעה נלקחת מהם לאחר הצבעתם כדי להבטיח שלא יוכלו להצביע גם בקלפי אחרת.

הפתעה ביישורת האחרונה, הרצוג ולבני (צילום: חדשות 2)
הפתעה ביישורת האחרונה, הרצוג ולבני | צילום: חדשות 2

בדקה ה-90: לבני ויתרה על הרוטציה

פחות מ-12 שעות לפתיחת הקלפיות, במחנה הציוני הטילו פצצה שעשויה לשנות את תוצאות הבחירות. ציפי לבני, מס' 2 במפלגה , הודיעה אמש שהיא מוותרת על הרוטציה בראשות הממשלה עם יצחק הרצוג, עליה הכריזו השניים כשהודיעו על הקמת המפלגה המשותפת בדצמבר האחרון.

לבני מצדה הודיעה שהסכם הרוטציה עם הרצוג לא יהווה מכשול במשא ומתן הקואליציוני שינהלו במחנה הציוני עם המפלגות האחרות - ובכך, למעשה, ויתרה על כהונה בשנתיים האחרונות של הממשלה הבאה כראש הממשלה - זאת במידה והרצוג ייזכה להקימה.

ציפי לבני. "עמדתו לא עמדתנו" (צילום: רויטרס)
"השותפות חזקה", לבני | צילום: רויטרס

"השותפות ביני ובין הרצוג כוללת הבנה של המטרה שהיא החלפת נתניהו", אמרה לבני לחדשות 2 Online. "כל אחד מאיתנו יעשה את הכל כדי שזה יקרה. אנחנו רגע לפני מהפך. אמרתי שזה (הרוטציה) לא יהווה מכשול ברגע שיתעוררו שאלות או תהיות אחרי הבחירות שהרצוג יקבל את המנדט להרכיב ממשלה", הסבירה את המהלך. "שהליכוד יסתכלו עלינו וילמדו איך מתנהגת הנהגה אחראית".

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, הגיב למהלך של לבני ומסר בשיחה עם חדשות 2: "הוויתור הרבה יותר פשוט - לבני באצילות ובאומץ לב אמרה זאת כבר בשבת. בסופו של דבר באה היום ואמרה לי בהגינות - 'אם באיזושהי צורה הרוטציה תהווה מכשול לכינונה של ממשלה, לא אעמוד בדרך'. הברית חזקה. והיום היא חזקה מתמיד, היא נהדרת ותביא את השינוי המיוחל והחלפתו של נתניהו".

"המדיניות מוכיחה את עצמה", ארכיון (צילום: חיים צח לע"מ)
"בוז'י בפאניקה", נתניהו | צילום: חיים צח לע"מ

 

נתניהו על המהלך: "בוז'י וציפי בפאניקה"

מהליכוד נמסר כי "הזיגזג של ציפי ובוז'י הוא מהלך ציני הנועד להגדיל את הפער בין המחנה הציוני לבין הליכוד על מנת להבטיח הקמת ממשלת שמאל קיצונית בשיתוף הרשימה הערבית ומפלגות השמאל. כפי שנכנעו כאן לסקרים כך ייכנעו ללחץ הבינלאומי לוותר ולסגת".

ראש הממשלה נתניהו הגיב למהלך של לבני במהדורה המרכזית: "אני חושב שבוז'י וציפי נמצאים בפאניקה מצמצום הפער. יש פה שני עניינים: העניין הראשון הוא שהם משקרים, או ששיקרו קודם לכן. העניין השני הוא שהם לא יכולים לעמוד בשום לחץ - הם לא עומדים בלחץ הסקרים אז הם יעמדו בלחצים אחרים?".