הישורת האחרונה של בחירות 2015: שלושה ימים לפני שאזרחי ישראל ניגשים לקלפי, הגיעו בזה אחר זה ראשי המפלגות, האנשים שנלחמים על כל קול, לסדרת ריאיונות בתכנית פגוש את העיתונות עם רינה מצליח. במסגרת התכנית, התעמתו לראשונה ראש הממשלה נתניהו והמועמד המוביל מולו יצחק הרצוג מהמחנה הציוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילה הציג נתניהו שאלה להרצוג - מדוע גינה את הבנייה בירושלים בזמן שהוא נאבק באיום האירני. "הם כל הזמן דוקרים ולא מוכנים להתייצב מאחורי המאמץ הביטחוני הכביר", טען ראש הממשלה. "ביטחון ישראל יקר לנו יותר מכל דבר אחר", ענה לו הרצוג. "ידענו לשמור עליו ואדע לשמור עליו".

"מי ששם את ירושלים על המוקד כשאיש לא מדבר על חלוקתה זה בנימין נתניהו, הוא בכל בחירות עושה את זה וגורם לשיח בינלאומי מיותר", אמר יושב ראש המחנה הציוני. הרצוג הוסיף: "אני אשמור על ירושלים מאוחדת"

הרצוג הפנה שאלה לראש הממשלה: "האם אתה מוכן לשמור על העיקרון שהמפלגה הגדולה ביותר תרכיב את הממשלה?". נתניהו השיב: "מר הרצוג מטעה, רק לפני מספר חודשים בנינו בשכונות היהודיות בירושלים והוא וציפי לבני העבירו על כך ביקורת".

עוד הוסיף נתניהו כי "אם ליהודים אין זכות לבנות בירושלים, איפה יש להם? זאת המדיניות האמיתית שלהם, להיכנע מול כל תכתיב, אם מישהו בקהילה הבינלאומית דורש משהו, הם מיד מרכינים את הראש ואומרים שנתקפל וניסוג".

ראש הממשלה טען כי עמד במבחן כאשר ידע לומר לקהילה הבינלאומית "לא", בנושאים מהותיים שלדבריו פגעו באינטרסים הביטחוניים של ישראל. על כך ענה יו"ר המחנה הציוני: "הקהילה הבינל' יודעת שאתה חלש ולא מקבלת את עמדתך, והפלסטינים הולכים לעולם כי הם מזהים את חולשתך".

עוד קודם לכן טען יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג כי מפלגתו לא נמצאת במצב של אופוריה בעקבות הסקרים האחרונים החוזים לה פער של ארבעה מנדטים מהליכוד. "אנחנו עובדים קשה, נתונים פוש אחרון, מי שרוצה שינוי ותקווה צריך לצרת להצביע", אמר הרצוג. לדבריו, הוא אינו מקבל את הטענה שלא יוכל להרכיב קואליציה למרות ההובלה. "אני מציע לכולם לחכות לתוצאות המדגם".

בריאיון בנפרד שב ראש הממשלה בנימין נתניהו על הטענה כי מתקיים מאמץ בינלאומי להחליף את שלטונו. לדבריו, גורמים מחו"ל חוברים לעמותות שמאל "כי הם יודעים שבוז'י וציפי יתקפלו מכל עמדה מיד, לכן מושקעים כאן כספים בהיקפים דמיוניים להפלת הליכוד, הם יודעים שאנחנו עומדים בלחצים".

נתניהו הודה כי לא השלים לטפל בנושא הדיור שהפך בבחירות אלה למהותי. "אין פתרון קסם זה דברים שלוקחים זמן, אנחנו בונים בהיקפים עצומים, תשאלי בבאר שבע בנתיבות או באשקלון, יש אלפי יחידות דיור שנבנות ולכן אנו הולכים לבנות 100 אלף יחידות דיור במרכז על בסיסי צהל", טען.

ראש הממשלה התייחס גם לדוח מבקר המדינה שסקר את הוצאות מעונו, טען כי נרשמה ירידה דרמטית בהוצאות וכי הלקחים מיושמים. עוד הוסיף נתניהו כי התקשורת תוקפת אותו "ללא רחם". נתניהו דחה את הטענה לפיה יפרוש אם לא ימונה לראש ממשלה בתום הבחירות: אני לא עוסק בפרישה, אני עוסק באיך להבטיח את ניצחון הליכוד שלי ושל חברי כדי שנוכל לשמור על הביטחון של כל האזרחים שצופים בנו".

ראשונה להתייצב באולפן הייתה יו"ר מרצ זהבה גלאון, שמפלגתה נאבקת לעבור את אחוז החסימה על פי הסקרים האחרונים. "דווקא בימים האחרונים, בוחרי מרצ מבינים שההצבעה האסטרטגית היא למרצ", אמרה גלאון. "אם מרצ תיעלם ארבעה מנדטים ילכו לפח והרצוג לא יהיה ראש ממשלה".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הפנה שאלה לגלאון, האם סירוב המפלגה הערבית לחתום עם מרצ על הסכם עודפים מעיד שמדובר בגיס חמישי? על כך ענתה גלאון: "ליברמן בנה את כל הקריירה שלו על גזענות ושנאת ערבים. אני מאוכזבת שלא חתמנו על הסכם עודפים עמם, אבל לא צריך להרים ידיים בשל כך". גלאון הוסיפה כי לא תשב עם ליברמן בכל תרחיש.

ראש הרשימה הערבית המשותפת איימן עודה הביע צער שלא חתם על הסכם, אך הבהיר כי "חלק מהאוכלוסייה הערבית לא הייתה מצביעה לנו לו היינו עושים את הסכם העודפים עם מרצ". עוד הוסיף יו"ר הרשימה כי "אנחנו רוצים למנוע מהימין לעלות לשלטון על ידי הצבעה למקום מובטח".

עודה נשאל על ההשוואה שהשמיע ראש מטה ההסברה שלו, שקשר בין פעילות ישראל בימי קום המדינה לזו של דאע"ש. "אני לא מקבל השוואות בהיסטוריה", אמר עודה, שסירב לגנות את דבריו. "הפשעים שנלוו להקמת מדינת ישראל נעשו, אם ישראל תכיר בפשעים הללו היא תטיב עם כל האזרחים".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא לחץ את ידו של עודה, והדגיש פעם נוספת כי הוא רואה בו גיס חמישי. "הפרצוף האמיתי של איימן עודה נחשף, אין הבדל בינו לבין חנין זועבי", טען ליברמן. הוא סירב להכיר בכך שהעלאת אחוז החסימה היא שהביאה לאחדות הערבית ואמר כי עודה לא יהיה יו"ר האופוזיציה בכנסת הבאה.

הסקרים האחרונים חוזים למפלגתו מאבק עם אחוז החסימה, אך ליברמן הביע הביטחון כי יהפוך להפתעת הבחירות. "אין לנו כל חשש, נגיע למספר דו ספרתי של מנדטים", טען שר החוץ. בתשובה לשאלה שהפנה אליו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, הבהיר ליברמן כי יש לפעול לשינוי שיטת הממשל כדי למנוע החלפת ממשלה כל שנתיים.

ליברמן הדגיש לא יתחייב על מי ימליץ לנשיא כראש ממשלה, הוא יישר קו עם זהבה גלאון כשאמר שלא יישב עם מרצ בממשלה. עוד הוסיף שר החוץ כי לא יפרוש מהחיים הפוליטיים גם אם יספוג מפלה בבחירות הקרובות. "בכל מקרה אשאר בכנסת", הדגיש.

יו"ר מפלגת יחד אלי ישי, שרשימתו מתנדנדת בסקרים סביב אחוז החסימה, טען כי הוא זה שייקבע בסופו של דבר את גורל הממשלה. "אנחנו לשון המאזניים ואנחנו נמליץ על נתניהו, נמנע את חלוקת ירושלים, נשמור על החברה היהודית ונחזיר את המסתננים לארצם", אמר ישי, שהדגיש את מחויבותו לממשלת ימין.

ישי התייחס גם לקלטת שקיימת לכאורה, שבה נשמע הרב עובדיה יוסף ז"ל כשהוא מתיר לו להקים מפלגה חדשה. "אם מר"ן היה חי ודאי שהוא היה אומר לי ללכת על זה בכל הכוח", טען יו"ר יחד. ישי גיבה את חבר מפלגתו ברוך מרזל, שנגדו הוגש כתב אישום על תקיפת ערבי, ודחה את הטענות כי הדבר אינו מכבד את זכרו של הרב.

יו"ר ש"ס אריה דרעי שב על טענתו כי ימליץ רק על בנימין נתניהו לראשות הממשלה. "הציבור של ש"ס והליכוד גדול ביחד באותה פריפריה, זה ציבור אחד", הדגיש דרעי. "אין לי דבר אישי נגד הרצוג, אבל השותפים שלו זה מרצ, לפיד והערבים ואיתם לא נוכל לשבת. לא נשב בממשלת שמאל צרה".

דרעי הדגיש כי הוא אינו פוסל ישיבה משותפת עם מפלגת יש עתיד, אך סבר כי הסיכוי לך אפסי. "אני לא פוסל אף אחד, יאיר הוא זה שפסל אותנו. להבדיל מנתניהו ובנט שאמרו שטעו כשהשאירו את החרדים בחוץ, יאיר אומר שהוא לא פוסל אותנו אבל שהוא לא מוכן לתקן את מה שהיה. על פי התנאים שיאיר לפיד הציג לא נשב איתו בממשלה".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד טען כי מפלגתו נמצאת במומנטום של עלייה בסקרים, אך שהוא לא נותר נינוח לרגע. "אני נלחם עד הרגע האחרון למשהו שאני מאמין בו בכל ליבי, כי זה מה שצודק לישראל וזה מה שאעשה", הדגיש שר האוצר לשעבר. הוא קרא לציבור "להצביע בקלפי לא למשחקים קואליציוניים אלא על פי הערכים שלהם".

"לא ניכנס למדיניות של פסילות וחרמות, יהיו בחירות ותוצאות ונחליט לפיהן מה אנחנו עושים", אמר יו"ר יש עתיד בתשובה לשאלה על מי ימליץ לנשיא לראשות הממשלה. "אני אומר שנגמר הזמן של ימין ושמאל, יש מרכז, רוב הציבור נמצא במרכז". לפיד הוסיף כי "לא נשב בשום ממשלה שלא תקבל את החקיקה שלנו נגד שחיתות. לא יכול להיות שאנשים בממשלה ישבו אם יש להם עבירה שיש עימה קלון, זה עניין של ערכים".

יו"ר כולנו משה כחלון הביע תקווה שהמפלגה שלו תהפוך להפתעת הבחירות, לאחר שסקרים פנימיים שנערכו עבורו חזו יותר מ-10 מנדטים. "אנחנו בתחושה מצויינת, סדר היום שלנו תפס", טען כחלון. ניסו לקחת אותנו ימינה ושמאלה, לדאע"ש ולוושינגטון, בסוף - משבר הדיור הוא מה שעומד במרכז, סדר היום החברתי שאנחנו מובילים".

לדברי כחלון, הוא עזב את הליכוד בגלל נושאים חברתיים-כלכליים. הוא טען כי בניגוד לפרסומים קודמים, לא סגר עם אף מפלגה על איחוד כוחות לאחר הבחירות. "אנחנו לא בכיס של אף אחד", אמר השר לשעבר. הוא שב על הטענה כי הוא רואה בעצמו ממשיך דרכו של בגין. "הוא היה איש ימין פרגמטי ואני שם, אני איש מחנה לאומי חברתי, בגין לא היה מרשה שיהיו פה 1.5 מיליון עניים ושלא יהיה אפשר לקנות כאן דירה".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הודה ששגיאות שביצע במהלך הקמפיין גרמו לירידה קלה בסקרים, אך הבהיר כי מפלגתו חוזרת לעלות. "לא צריך להיות שמאלני כדי להיות חברתי, היינו צריכים להבהיר שהיינו מפלגה מאוד חברתית, אנחנו עכשיו בעלייה, אבל הסיבה היא שאנשים רוצים להיות חברתיים וחלקם הגדול עברו לכחלון", אמר בנט והזהיר: " הם לא מבינים שכך הם יכתירו את ציפי לבני לראש הממשלה".

"אנשים חושבים שהמפלגה הגדולה ביותר תרכיב את הממשלה, זה לא נכון, הגוש הגדול ביותר ירכיב את הממשלה", הדגיש בנט. "ביום שלישי ב-22:01 אני אתקשר לנתניהו ואגיד לו שכל המנדטים שלנו נתונים לו כדי שיהיה לו את הגוש הגדול ביותר. הבלוק הטכני המאוחד של 35-36 מנדטים יהיה לימין".