החשמלאי קיבל פקודות משרה - ללא בקרה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
החשמלאי קיבל פקודות משרה - ללא בקרה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מקורב לנתניהו הועסק ב"מצג שווא": דוח המבקר על התנהלות מעון ראש הממשלה שפורסם היום (שלישי) חושף התנהלות מדאיגה, במסגרתה הועסק חבר מרכז ליכוד בניגוד לנהלים. אבי פחימה, שהיה החשמלאי הפרטי של הזוג, ביצע עבודות תחזוקת חשמל ביותר מעשרת אלפים שקלים בסופי שבוע, חגים ואפילו ביום כיפור - למרות שנפסל בשל קרבתו לשניים. . פחימה סירב לפניית חדשות 2 להגיב לטענות נגדו: "אני לא מתראיין".

לקריאת הדוח המלא

על פי נהלי המעון, עובדי אגף משאבים חומריים במשרד ראש הממשלה אחראים על עבודות החשמל בימי חול ובשעות העבודה. סמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה טען ב-2009, עם כניסת נתניהו לתפקיד, שיש צורך בהתקשרות עם חשמלאי חיצוני לסופי שבוע ולשעות הערב, כאשר העובדים אינם נמצאים - למרות שראשי ממשלה בעבר לא עשו זאת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאור הבקשה, אושרה התקשרות עקרונית עם חשמלאי "רק אם מדובר בעבודה דחופה שאינה סובלת דיחוי ליום חול".  במסגרת ההליך נאספו הצעות מחיר מארבע חברות ונקבע כי לא תהיה התקשרות עם פחימה, שאף אירח את הזוג נתניהו בחגיגות המימונה בעבר.

החברה בה עובד פחימה הגישה את ההצעה הזולה ביותר, כך על פי הדוח, אך נפסלה בשל הקרבה לזוג. לאחר זמן קצר, החברה שנבחרה הודיעה שהחשמלאי יבצע את העבודות מטעמה כקבלן המשנה. המבקר הגדיר את העסקתו דרך חברה נוספת כ"מצג מטעה", שלפיו ההתקשרות הרשמית הייתה עם קבלן אחר, אך בפועל פחימה ביצע את העבודות מטעמו כקבלן משנה.

דוח מבקר המדינה - סיקור מיוחד:

מעון ראש הממשלה: ריהוט ב-370 אלף שקלים, מיליונים לניקיון

המבקר: בית הנשיא חרג בקביעות מהתקציב

חופש כל 8 ימים והעלאות שכר לעובדי משמר הכנסת

עובדים במשרד רה"מ שילמו מכיסם הפרטי הוצאות אישיות - ולא קיבלו החזר

אבי פחימה (צילום: חדשות)
אבי פחימה | צילום: חדשות

וכך, בין החודשים ספטמבר-נובמבר 2009 הוזעק פחימה למעון ראש הממשלה בכל סוף שבוע, וגם ביום כיפור. עבור הקריאות הללו נוצלו 10,500 שקלים מתוך 15,000 שהוקצו לתיקוני חשמל חיצוניים למשך שנה שלמה - למרות שלא צוינו סיבות הקריאה. "עובדי המשרד אינם יודעים כמה עבודות בוצעו בתקופה זו, והאם עלותן חורגת מסכום המסגרת וכי נסיונות לקבל פירוט עבודות או קבלה לא צלחו", הוסיף המבקר.

משרד רה"מ לא עודכן. שרה נתניהו (צילום: חדשות 2)
משרד רה"מ לא עודכן. שרה נתניהו | צילום: חדשות 2

"חשש להעדפה, ולא מסיבות ענייניות"

לדברי המבקר, ראש הממשלה עצמו התערב בהחלטה - והוביל לבחירת החברה בה לבסוף הועסק החשמלאי. גם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה אמרה אז כי "ראוי שראש הממשלה יימנע ממצב שבו המשרד מתקשר עם ספק שנתן לו שירות קבוע באופן פרטי. ברור שניתן היה לפנות למציעים אחרים".

"פנייה דווקא לספק שנתן שירות קודם לכן והתקשרות איתו יוצרת את החשש כי בגלל שירותיו שניתנו באופן פרטי, נוצרה העדפה לטובתו, ולא מסיבות ענייניות המשרתות את טובת העניין", כתבה היועצת במזכר פנימי - אך הקשר המקצועי עם החשמלאי לא הופסק. במסגרת העסקתו של א' לא נספרו החשבוניות, ולמעשה שולם ל-א' סכום גבוה יותר מהצעת המחיר: למשל, החברה בה הועסק א' קיבלה עבור הקריאות תוספת שבת של 250 שקלים לעומת 120 שקלים שנקבעו במכרז.

הוצאות מעונות ראש הממשלה
הוצאות מעונות ראש הממשלה | צילום:

כמו כן, המבקר מצא כי החשמלאי קיבל הוראות ישירות משרה נתניהו ומזכירותיה ולא דיווח על כך למשרד ראש הממשלה - ובכך לא התבצעה כל בקרה בנושא. "בשל כך, לא ניתן היה לוודא שאכן מדובר בעבודות דחופות שאי-אפשר לבצען ביום חול על ידי עובדי המשרד וכך לחסוך את ההוצאות האמורות", קבע השופט שפירא.

ממטה ההסברה של הליכוד נמסר בתגובה על הדברים כי "ראש הממשלה ורעייתו מעולם לא היו ביום כיפור בקיסריה, ומאליו שלא הזמינו לשם חשמלאי. אבי פחימה היה חשמלאי בבית מהיום שבו נקנה ב-2002. ראש הממשלה, מיוזמתו, משלם על המים בבריכה אף על פי שהנוהל קובע שהמדינה תישא בהוצאות".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני.